נחשף הרוכש המסתורי של סלבטור מונדי

בבית המכירות כריסטיס לא הכירו את האיש ולא שמעו אודותיו. גם פיקדון של 100 מיליון דולר לא הספיק בהתחלה לאישור השתתפותו במכירה הפומבית של הציור של ליאונרדו דה-וינצ'י – שנמכר בסכום שיא של 450 מיליון דולר

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המכירה אמש של "סלבטור מונדי" (למעלה). רוכש אסיאתי או אולי הלובר באבו דאבי?צילום: Julie Jacobson/אי־פי
ניו יורק טיימס

הוא נסיך סעודי לא מוכר במיוחד מענף מרוחק יחסית של משפחת המלוכה, ללא היסטוריה של אספן אמנות גדול, ובלי מקור עושר גדול ידוע לציבור. אבל הנסיך, באדר בן עבדאללה בן מוחמד בן פרהאן אל-סעוד, הוא הרוכש המסתורי של הציור "סלבטור מונדי" של ליאונרדו דה וינצ'י, שנרכשה בשיא של 450.3 מיליון דולר במכירה פומבית בחודש שעבר.

הגילוי כי הנסיך באדר הוא הרוכש, לפי מסמכים שהגיעו לידי "ניו יורק טיימס", מקשר בין אחת הפרשות המעניינות של העת האחרונה בעולם האמנות לאינטריגות בבית המלוכה הסעודי, שמטלטלות את האזור. הנסיך הוציא סכום עתק על דיוקן שנוי במחלוקת ובהחלט לא מוסלמי של ישו, בתקופה שבה רוב החברים באליטה הסעודית, כולל חלק מחברי משפחת המלוכה, מתמודדים עם  מערכה נגד שחיתות ועשיית הון עצמי.

במקרה, הנסיך באדר מקורב למנהיג המערכה הזו: יורש העצר הסעודי בן ה-32, הנסיך מוחמד בן סלמן. הרכישה הזו היא העדות הברורה ביותר עד כה לסלקטיביות של המערכה הזו. תומכיו של יורש העצר מציירים אותו כרפורמטור, אבל שורת המעצרים שנעשו ללא משפט היו מעשה תקדימי בסעודיה המודרנית, והדאיגו את ממשלות המערב שחוששות ליציבות הפוליטית במדינה, שהיא יצרנית הנפט הגדולה בעולם.  

הנסיך באדר לא הסכים להגיב לידיעה, אבל אתמול הופיע ציוץ בטוויטר של סניף לובר שנפתח באחרונה באבו דאבי שבאיחוד האמירויות, לפיו הציור "מגיע ללובר אבו דאבי". יורש העצר הסעודי הוא מקורב של מקבילו באבו דאבי.

מסמכים שהגיעו מסעודיה לידי "ניו יורק טיימס" מראים כי נציגים מטעם הנסיך באדר לא הגישו אותו כמתחרה עד יום לפני המכירה. הוא היה דמות כל כך לא מוכרת, שהמנהלים בבית המכירות כריסטיס נאלצו לעמול כדי להבין מי האיש ומה מצבו הפיננסי. גם לאחר שסיפק פיקדון של 100 מיליון דולר כדי להשתתף במכירה, עורכי הדין של כריסטיס שניהלו בדיקת נאותות על משתתפים פוטנציאליים במכירה לחצו עליו עם שתי שאלות: מאיפה קיבל את הכסף – ומה היחסים שלו עם המלך הסעודי סלמן?

התשובה של הנסיך באדר, לפי מסמכים, היתה תמציתית: נדל"ן. הוא רק אחד מ-5,000 נסיכים, הוא אמר לבית המכירות.

הציוץ של לובר אבו-דאביקרדיט: טוויטר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker