בדרך למשבר אנרגיה? "בתוך 3 שנים צריכת החשמל של רשת ביטקוין תעלה על כל הביקוש העולמי"

המטבע הדיגיטלי עלול לעמוד בדרכו של העולם לעבר אנרגיה ירוקה בגלל זינוק בטביעת הרגל הפחמנית שלו

סוכנויות הידיעות
חווה לכריית ביטקויין בסצ'ואן שבסין
חווה לכריית ביטקויין בסצ'ואן שבסיןצילום: Paul Ratje / For The Washington

הזינוק בפופולריות של ביטקוין טומן בחובו תוצאה הרסנית שנראה כי מפתחי המטבע הדיגיטלי לא העלו על דעתם: טביעת הרגל הפחמנית העצומה של ביטקוין.

ביטקוין פוגם במאמצים העולמיים לזנוח את השימוש בדלקים מאובנים לטובת מקורות אנרגיה נקיים יותר, מכיוון שהגידול החד בכוח המחשוב לו זקוקים כורי המטבע הדיגיטלי מתורגם לזינוק בביקוש לאנרגיה, בתקופה שבה דווקא מנסות ממשלות וחברות לצמצם את פליטות גזי החממה, דיווח אתר חדשות הסביבה גריסט (Grist).

"ככל שביטקוין צומח, הבעיות המתמטיות שמחשבים נדרשים לפתור כדי לייצר עוד ביטקוין (תהליך הידוע בתור 'כרייה') נהפכות ליותר ויותר קשות", הסביר גריסט.

עקב כך, הכורים מתקינים מחשבים יותר ויותר מהירים, וכבר עכשיו כוח המחשוב המצטבר של רשת ביטקוין קרוב לפי 100,000 מזה של 500 מחשבי-העל המהירים ביותר בעולם ביחד.

"צריכת האנרגיה הכוללת של רשת החומרה הזו היא עצומה - ומוערכת ב-31 טרה-וואט-שעה לשנה. זה יותר מצריכת החשמל השנתית של יותר מ-150 מדינות בעולם", דיווח גריסט. יתר על כן, מדי יום גדלה צריכת האנרגיה של רשת ביטקוין בכ-450 ג'יגה-וואט-שעה.

הגידול החד בצריכת החשמל של כורי ביטקוין, לצד גידול בביקוש לחשמל להטענת מכוניות חשמליות ומערכות ביתיות, מגביר את העומס על רשתות חשמל בכל רחבי העולם, לפי הדיווח.

"בקצב הצמיחה הנוכחי של ביטקוין, בתוך חודשים ספורים הביקוש לחשמל של רשת המטבע הדיגיטלי תעלה על כמות החשמל הזמינה, ותחייב הקמת תחנות כוח חדשות", ציין גריסט.

כתוצאה מכך, ועל רקע המאמצים העולמיים לסגור תחנות כוח המתבססות על דלקים מאובנים ולהחליפן בתחנות כוח המבוססות על מקורות אנרגיה מתחדשים, העומס המוגבר על רשתות החשמל משמעו כי תחול האטה בקצב צמצום השימוש בטכנולוגיות מזהמות.

"עד יולי 2019, צריכת החשמל של רשת ביטקוין תעלה על צריכת החשמל של ארה"ב כולה כיום. עד פברואר 2020, צריכת החשמל שלה תגיע לזו של העולם כולו בימינו", העריך גריסט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker