מרדוק עומד למכור את פוקס לדיסני ומוכיח עד כמה החושים שלו חדים

על סף מכירת חלקים גדולים מפוקס המאה ה–21 לדיסני, רופרט מרדוק נראה כמי שנכנע לתחרות ■ ואולם בעידן שבו שירותי הסטרימינג מביסים את תעשיית הקולנוע והטלוויזיה, והרגולטורים בודקים בקפדנות כל ניסיון רכישה גדול - זהו אחד הצעדים החכמים של איל המדיה

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רופרט מרדוק
רופרט מרדוק. התוכנית היא למקד את פוקס בשידורי ספורטצילום: בלומברג

איל המדיה היחיד שעדיין מוביל את התעשייה בסגנון ניהול ישן רגיל להיות טורף ולא טרף; לבנות אימפריות ולא לפרק אותן. לכן הדיווח כי רופרט מרדוק מוכן למכור חלקים גדולים מאימפריית פוקס המאה ה–21 שלו למתחרות כמו דיסני או לחברות תקשורת כמו ורייזון וקומקאסט, הפתיע רבים. אבל ללא סיבה.

אם פוקס באמת תמכור את נכסיה — אולפני הטלוויזיה והקולנוע, האחזקות שלה ברשת הכבלים האירופית סקיי ורשתות כבלים נוספות שבבעלותה — ייחשב הדבר לאחד הצעדים החכמים ביותר של מרדוק.

מרדוק שם לב, ובצדק, לשינויים בנוף המדיה ובנוף הרגולטורי וימכור את החברה שלו במחיר שיא (כ–50 מיליארד דולר או יותר). הוא ישמור על נכסים חשובים בשידורי חדשות וספורט, בעיקר ערוץ פוקס ניוז, שעשוי לשמש בסיס למשהו חדש. מרדוק ישמור גם על השפעה פוליטית באמצעות העיתונים שבבעלותו, ששייכים לחברת ניוז קורפ הנפרדת.

שלוש מגמות משמעותיות מסבירות מדוע המהלך של מרדוק הגיוני. ראשית, תחום הבידור, שממנו תצא המשפחה, נמצא בירידה מתמשכת. מרדוק מודה שגם תחום העיתונים נחלש. הצפייה בטלוויזיה מסורתית בתשלום בארה"ב יורדת ברציפות מ–2010. ספקיות הטלוויזיה סבלו מצניחה של יותר מחצי מיליון לקוחות בחמישה מתוך תשעת הרבעונים האחרונים.

כמה פוקס שווה

הצרכנים הצעירים פשוט "חותכים את הכבלים": כשישה מתוך עשרה צעירים בני 18–29 אומרים שאופן הצפייה העיקרי שלהם בטלוויזיה הוא בשירותי סטרימינג שמועברים על גבי האינטרנט. הם גם לא הולכים הרבה לסרטים: מכירות הכרטיסים בקופות הקולנוע בקיץ האחרון היו הנמוכות ביותר זה 25 שנה.הרגלי הצפייה משתנים במהירות, וגם בדרכים לא צפויות: לפי נתונים שפורסמו באחרונה על ידי נטפליקס, 12% מהאמריקאים הודו שהם צופים לעתים בסטרימינג משירותים ציבוריים.

בכל תחרות, לגודל יש חשיבות. במדיה, זה היבט חשוב מאוד. חברות כמו פייסבוק, אמזון, נטפליקס וגוגל (באמצעות יוטיוב) משקיעות סכומים גבוהים כדי לכבוש את לב הלקוחות ולזכות בהכנסות. לדיסני, ששווי השוק שלה מגיע ל–155 מיליארד דולר, יש כוח רב בגלל מותגי הסרטים שבבעלותה — "מלחמת הכוכבים", סרטי מארוול ושוברי הקופות המונפשים שלה. חמשת הסרטים המצליחים ביותר בקופות בעולם בשנה שעברה היו שלה.

פוקס אינה מצליחה להתחרות בתחום: רשת הבידור המצליחה ביותר שלה, FX, מאבדת צופים, ויש לה מספר מצומצם של מותגים חזקים כמו "אקס־מן". אולפני הסרטים של פוקס מדורגים במקום הרביעי בארה"ב עם הכנסות של 12.6% מכלל מכירות הכרטיסים במדינה השנה. גם עבור הנכסים של פוקס שצומחים במהירות, כמו ערוץ הטלוויזיה סטאר אינדיה, נראה שהכתובת נמצאת על הקיר.

הנקודה השלישית היא שהרבה יותר קל למכור מאשר לבנות. ב–20 בנובמבר הודיע משרד המשפטים האמריקאי שהוא מגיש תביעה נגד המיזוג בין AT&T לטיים וורנר בשווי של 109 מיליארד דולר, בטענה שמיזוג אנכי כזה ייצור ענקית בלתי־תחרותית (יש רבים שחושבים שהסיבה לכך היא שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אינו מחבב את ערוץ החדשות של טיים וורנר, CNN).

מעריצי מלחמת הכוכבים בלונדון
מעריצי מלחמת הכוכבים בלונדון. חברת וולט דיסני רכשה את לוקאס פילם ואת הזכויות על סדרת הסרטים תמורת כ-4 מיליארד דולרצילום: Matt Alexander/אי־פי

ב–2014, פוקס הגישה הצעה לרכישת טיים וורנר, הימור שנדחה במהירות על ידי החברה הגדולה יותר, אבל משך תשומת לב של הרגולטורים, שהיו פותחים בחקירה אם המגעים היו נמשכים. מכירת פוקס בחלקים — כמו למשל מכירת האולפנים וערוצי הכבלים לדיסני ומכירת סקיי לקומקאסט או ורייזון — תהיה קלה יחסית.

הרגולטורים תורמים לתזמון של הניסיונות למכור את פוקס. אם המיזוג של טיים וורנר יתבטל בסופו של דבר בגלל החלטת משרד המשפטים האמריקאי, ייתכן שהנכסים של פוקס יהיו אטרקטיביים פחות וייחודיים פחות, ולכן החברה תצליח להשיג מחיר נמוך יותר עבורם.

בכל הקשור לסקיי, פוקס קיוותה לרכוש עד סוף השנה את יתר מניות החברה (61%) אחרי שנים של ניסיונות. אבל העסקה רק עוררה דיונים על מגוון הייצוג בתקשורת ועל בעיות בממשל התאגידי של החברה. רשות התחרותיות בבריטניה, שחקרה את ההצעה לרכישת סקיי, ערכה ב–20 בנובמבר שימוע על טענות לאפליה על רקע גזעי ומגדרי בפוקס ניוז.

הטעויות של מרדוק

קייט בלאנשט בתפקיד הלה בסרט "תור" של אולפני מארוול. חמשת הסרטים המצליחים בקופות ב–2016 היו של דיסני
קייט בלאנשט בתפקיד הלה בסרט "תור" של אולפני מארוול. חמשת הסרטים המצליחים בקופות ב-2016 היו של דיסניצילום: /אי־פי

גם אם השינויים בשוק התקשורת מצדיקים מכירה של נכסי פוקס, המעשה ישמש הודאה בתבוסה. הדברים יכלו להתנהל באופן שונה לחלוטין. בדיוק בזמן שבו מרדוק היה עסוק ברכישת ובמיזוג מייספייס, שנרכשה ב–2005 ב–580 מיליון דולר ונחשבה אז לרשת חברתית מבטיחה, וברכישת "וול סטריט ג'רנל" ב–2007 תמורת 5 מיליארד דולר, בוב אייגר מדיסני רכש את פיקסאר ב–2006 ואת מארוול ב–2009.

מרדוק היה יכול לרכוש ב–2011 את נטפליקס במחיר נמוך יחסית, אבל במקום זאת, התחילו פוקס ודיסני לספק לה תוכן באותה שנה. עתה שתי החברות מוציאות את התכנים שלהן מהשירות. המתחרה שלהן בסטרימינג, הולו, שבה מחזיקה פוקס ב–30%, מפגרת הרבה אחרי אמזון ונטפליקס.

אם מרדוק ימכור את פוקס, יישאר בידיו עסק משני ששווה כ–45 מיליארד דולר, אך שירותי הסטרימינג לא יוכלו לפגוע בו. לפי חברת המחקר מופט־נתנזון, שידורי חדשות וספורט חיים אחראים ליותר ממחצית מההכנסות של פוקס מפרסום. פוקס ניוז הוא החלק המכניס ביותר בחברה, עם רווחים מוערכים של 2.2 מיליארד דולר לפני ריבית, מסים, פחת והפחתות בשנת הכספים הנוכחית, לפי נתונים של הבנק וולס פרגו. אנליסטים תוהים מהו השווי של רשתות פוקס ללא האולפנים שלה, שבהם מפיקים תכנים, אבל התוכנית ככל הנראה תמקד את הרשת בספורט — מה שיהפוך את העסקה להגיונית.

אבל אז, החברה תהיה הרבה יותר קטנה ממה שרצו לנהל בניו של מרדוק, לאכלן וג'יימס. זה בעיקר נכון בנוגע לג'יימס, שמונה ב–2015 למנכ"ל פוקס, ומשמש יו"ר סקיי (לאכלן הוא יו"ר פוקס ויו"ר משותף של ניוז קורפ). ג'יימס לא הסתיר את חוסר הנוחות שלו מהמכירה האפשרית, אך השבוע דווח כי ייתכן שיתמנה למנכ"ל דיסני, במקומו של אייגר הוותיק, שדחה את עזיבתו המתוכננת.

משרדי חברת פוקס המאה ה-21
משרדי חברת פוקס המאה ה-21צילום: בלומברג

מה שברור הוא שאם העסקה תצא לפועל, למרדוק יהיו הרבה מיליארדי דולרים פנויים למקרה שירצה להתרחב שוב. הוא יכול, למשל, לנצל את ההקלה בחוקי הרגולציה על בעלות גופי מדיה שפירסמה באחרונה נציבות התקשורת הפדרלית בארה"ב (FCC), ויוכל לרכוש תחנות טלוויזיה מקומיות, ולהתחרות בסינקלייר ברודקאסט גרופ, אימפריית מדיה שמרנית נוספת שהסכימה לרכוש השנה רשת תחנות אזוריות אחרת, טריביון מדיה.

ההיקשרות שלו לפוקס ניוז, שהתמודדה באחרונה עם שערוריות, עשויה להוכיח שגם בגיל 86 הוא נותר שאפתן. גורם בשוק התקשורת, שמכיר טוב את פוקס ואת ניוז קורפ, אומר שלא כדאי לחשוב שכוחה של המשפחה יפחת: "אפשר להניח בביטחון כי האימפריה של מרדוק לא נפלה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker