לוגו בלומברג
בלומברג

כלכלות העולם וכלכלת ישראל עתידות לעבור שנה מצוינת. השווקים בארה"ב, פחות. זוהי תחזיתו הלא  מעודדת של בנק אוף אמריקה מריל לינץ' ל-2018. אסטרטגים בבנק צופים לישראל המשך צמיחה של סביב 3% בשנה הבאה. כלכלת ארה"ב תצמח ב-2.4%, לעומת צמיחה של 1.5% ב-2016. אולם עבור המניות בארה"ב חוזים כלכלני הבנק שיא באמצע השנה, ונפילה לאחר מכן, ובמקביל נפילות בשוק האג"ח של ממשלת ארה"ב, שהתשואות עליהן יעלו. ההערכה מבוססת על המספרים המדהימים הבאים:

■ ב-2017 התבצעה הורדת הריבית ה-702 בעולם מאז קריסתו של בנק ההשקעות ליהמן ברדרס ב-2008

■ מכירתו של הציור סלבטור מונדי של ליאונרדו דה וינצ'י בחודש נובמבר בכריסטי'ס

■ חציית רף ה-10,000 דולר למטבע הדיגיטלי ביטקוין

■ סך הנכסים שרכשו הבנקים המרכזיים של יפן ואירופה ב-2017 הגיע ל-2 טריליון דולר

 עוד גורם שמעיב על השווקים הוא אג"ח זבל אירופיות (אגרות חוב מסוכנות בעלות דירוג השקעה נמוך במיוחד), שנסחרות עתה בתשואות נמוכות מאלו של אג"ח של ממשלת ארה"ב - מה שמעיד על כך שהמשקיעים מוכנים לקחת סיכונים גבוהים, ורמות התנודתיות של S&P 500 ששקעו מתחת לשפל של 50 שנה.

כל המספרים הללו מאותתים שמרוץ הפרים – העליות המתמשכות בשווקים בארה"ב – מגיע לסופו, והאנליסטים של בנק אוף אמריקה חוזים כי הרווחים והנזילות של החברות יגיעו לשיא ולאחר מכן תחול נסיגה בשוק. שלב האצת הצמיחה נושא עימו סיכונים, לדברי האנליסטים.

קרדיט: BofA

עם זאת, משקיעים שיתכוננו היטב לנשימות האחרונות של מחזור העליות בשווקים ייהנו מהתשואות הטובות ביותר, לפי הניתוח. "המשקיעים רודפים אחר צמיחה ונכסים מניבים תשואות בשוק פרים שתודלק והתאפשר בזכות הנזילות שסיפקו הבנקים המרכזיים", אמר בהודעה שפורסמה עם הוצאת הדו"ח מייקל הרטנט, ראש אסטרטגיית השקעות גלובלית בבנק. הוא השווה את השווקים לאיקרוס שטס גבוה לשמש במיתולוגיה היוונית, ואמר כי טיסת איקרוס מתקרבת לסופה עם נכונות המשקיעים לקחת סיכונים, התלהבות היתר שלהם, ומהלך הקטנת הנזילות של הבנקים המרכזיים שהולכים ומסירים את תמיכתם מהשווקים.

בין התחזיות של הבנק ל-2018: תשואות מתונות על אג"ח, דולר חזק יותר, תנודתיות גבוהה יותר ומרווחי אשראי קטנים יותר. האינפלציה "תהיה הסיפור הגדול של השנה, בפרט לאור כך שהצמיחה בארה"ב עשויה לעלות על התחזיות בגלל רפורמת המס של טראמפ".

לישראל צפויה המשך צמיחה יציבה של סביב 3% בשנה הבאה, כאשר השקל צפוי להמשיך להיות חזק. "מצד אחד, הצריכה וייצוא השירותים חזקים וימשיכו להיות מנוע הצמיחה", נכתב בתחזית. "מצד שני, הייצוא של ייצור, במיוחד במגזרים של טכנולוגיות פשוטות, ימשיך לחוות קשיים, בגלל בעיות תחרותיות וחוזקו של השקל". הסחורות הישראליות ממשיכות לאבד נתח שוק בסחר העולמי, מציינים בבנק אוף אמריקה.

בכל הנוגע למדיניות מוניטרית, צפוי בנק ישראל בשנה הקרובה להשתרך מאחורי המגמה העולמית של העלאות ריבית, לפי התחזית, אשר לא צופה העלאות ריבית ב-2018.

אווירת האינפלציה הנמוכה פועלת לטובתו של בנק ישראל ומאפשרת לו להתמקד בריסון התחזקות השקל. התחזית צופה כי האינפלציה בישראל תישאר מתחת ליעד של 1%-3% לאורך רוב השנה הבאה, עם ממוצע שנתי של 0.7%. "להתמקדות בשנים האחרונות בהורדת יוקר המחיה היתה השלכה ארוכת טווח על התנהגות התמחור, מה שנתמך גם במגמה העולמית של דפלציה", נכתב בתחזית.

הסיכונים העיקריים שעלולים לאיים על כלכלת ישראל ב-2018 הם האטה בצמיחה בכלכלות המפותחות והתגברות של קונפליקטים גיאופוליטיים באזור. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker