המיליונר שחי מכספי הביטוח הלאומי: תרבות הצריכה היא רוע חברתי - המשחית את האנושיות שלנו

האל טוסיג בן ה-83, בעליה של חברת טיולים, קונה את בגדיו במחסני בגדים, מתקן את סוליות נעליו אצל סנדלר וקורא מגזינים בחינם בספרייה הציבורית; הוא מחלק את כל רווחי החברה שבבעלותו לעניים - תרם יותר מ-5 מיליון דולר לצדקה מאז 1999 ומסתפק בכספי הביטוח הלאומי למחייתו

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

האל טוסיג, בעליה של חברת טיולים, קונה את בגדיו במחסני בגדים, מתקן את סוליות נעליו אצל סנדלר וקורא מגזינים בחינם בספרייה הציבורית. המייסד בן ה-83 של אנטורס גם מחלק את כל רווחי החברה שבבעלותו לעניים - הוא העניק יותר מ-5 מיליון דולר לצדקה מאז 1999 ומסתפק בכספי הביטוח הלאומי.

בעונת החגים, כשאנשים נוהגים לתרום לעניים, טוסיג משמש דוגמה כמי שתורם כל השנה. "אני יכול לחיות חיים מאוד עשירים עם מעט מאוד כסף. החיים שלי עשירים יותר מחייהם של רוב העשירים", הוא אמר. "אני באמת יכול לעשות משהו לטובת האנושות".

החלטתו לחלק את כספו נולדה ברגע של צלילות וחירות שחש כאשר רשם צ'ק של 20 אלף דולר - כל כספו בשנות ה-80 - לטובת בעל הדירה שלו, כשרצה לקנות ממנו את הדירה שאותה שכר. העסקה לא צלחה, אך התרוממות הרוח שחש כשלא היה לו כסף דבקה בו. "זו היתה התגלות", הוא אמר. "זה גורלי. זה מה שנועדתי להיות".

הוא ואשתו, נורמה, חיים חיים פשוטים, בבית כפרי בן כמעט מאה שנה בפרברי פילדלפיה. נורמה טוסיג מרותקת לכסא גלגלים מאז שלקתה בשבץ לפני שנים. הם נשואים 61 שנה ויש להם שלושה ילדים, חמישה נכדים וחמישה נינים.

טוסיג אמר כי נישואיו השתפרו כאשר הוא ואשתו החליטו בשנות ה-70 להפריד את חשבונות הבנק שלהם. אשתו חיה על כספי הביטוח הלאומי וחסכונות מעבודה כמזכירה במשרד החינוך ומאוחר יותר כעובדת של אנטורס. שכרה מעולם לא עלה על 30 אלף דולר בשנה.

הוא מספר כי לאשתו יש בית - שנרכש ב-41 אלף דולר ב-1986 ורשום על שמה - ומכונית טויוטה קורולה בת 12. טוסיג רוכב על אופניים לעבודה, 5 ק"מ הלוך-חזור. לטענתו, תרבות הצריכה היא "רוע חברתי, המשחית את האנושיות שלנו", מכיוון שהיא מטעה אנשים לחשוב שבעלות על חפצים מובילה לחיים עשירים יותר.

בן כהן, המייסד השותף של רשת הגלידות בן אנד ג'ריס, פגש את טוסיג באמצעות רשת של אנשי עסקים בעלי מצפון חברתי, ומתאר את טוסיג כ"בחור צנוע - לא מנכ"ל אופייני". תאגידים גדולים אמנם תורמים יותר כסף מטוסיג, אמר כהן, אולם התרומה היא "אולי 1% מהרווחים, ואילו האל נותן 5 מיליון דולר, שהם 100% מהרווח שלו".

קרן הצדקה של אנטורס מלווה כסף לקבוצות או עסקים בריבית השקולה לאינפלציה. הריבית הנוכחית היא 3.7%. דו"חות המס של החברה מראים כי נכסיה היו שווים 1.8 מיליון דולר ב-2005, מהם 1.6 מיליון דולר הוקדשו ל-38 מטרות צדקה.

"אני מנסה להפוך את העניים לקפיטליסטים", אמר טוסיג. "הם צריכים ללמוד להסתדר בכוחות עצמם. אם נותנים להם כסף הם לוקחים ואחר כך צריך לתת להם עוד, אבל אם נותנים להם אמצעי להשתכר למחייתם, זה כמו ללמד אותם לדוג במקום לתת להם דגים".

Equal Exchange, קואופרטיב הקונה בעיקר קפה, תה וקקאו מחקלאים עניים סביב העולם במחירים ותנאים של סחר הוגן, קיבל 70 אלף דולר מאנטורס. החברה קנתה מניות בכורה של הקואופרטיב ומקבלת דיווידנד שנתי של 5%, אשר מוחזר לקרן הצדקה שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker