אפל נכנעת: תעביר 13 מיליארד יורו במסים לאירלנד

החברה תעביר את הכסף לחשבון נאמנות - לאחר שבשנה שעברה הורתה לה הנציבות האירופית להחזיר לאירלנד תשלומי מסים רטרואקטיבית

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טים קוק, מנכ"ל אפל
טים קוק, מנכ"ל אפלצילום: בלומברג

אפל הגיעה להסדר עם ממשלת אירלנד לפיו החברה תקים חשבון נאמנות שבו יוחזקו 13 מיליארד היורו (15.5 מיליארד דולר) שהיא מחויבת לשלם לאירלנד כתשלום מס רטרואקטיבי, כך אמר היום שר האוצר האירי, פסקל דונוהו.  הכסף יועבר לחשבון ברבעון הראשון של 2018, לדברי דונוהו. 

"הגענו להסכם עם אפל בנוגע לעקרונות ולפעולה של חשבון נאמנות", אמר דונוהו לכתבים לפני פגישה שלו עם נציבת ההגבלים העסקיים של האיחוד האירופי, מרגרטה וסטגר. "אנחנו צופים שהכסף יתחיל להיות מועבר לחשבון במהלך הרבעון הראשון של השנה הבאה". אירלנד מחפשת כעת מנהל השקעות ואפוטרופוס שינהלו את החשבון, והיא צפויה למנות את שניהם בחודש הבא.

הנציבות האירופית פסקה באוגוסט שעבר כי מקלט המס שממנו נהנתה אפל באירלנד לא היה חוקי, והורתה לה לשלם לאירלנד 13 מיליארד יורו כתשלום מס רטרואקטיבי. אפל הרוויחה מיחס מועדף שאירלנד העניקה לה בכל הנוגע למיסוי, מה שנתן לה "יתרון משמעותי על פני חברות אחרות", נאמר בהודעת הנציבות בשנה שעברה. היה זה הקנס הגדול ביותר בסוגיית מיסוי, שהגיע לאחר שלוש שנות חקירה באירופה לגבי המיסוי של אפל .

"הנציבות האירופית הגיעה למסקנה שאירלנד העניקה לאפל שלא לצורך הטבות מס בשווי של עד 13 מיליארד יורו", נאמר בהודעה של וסטגר בשנה שעברה. "זה מפר את חוקי הסיוע של האיחוד האירופי, משום שהדבר אפשר לאפל לשלם הרבה פחות מס מחברות אחרות. אירלנד חייבת כעת לקבל בחזרה את הסיוע הלא חוקי הזה".

וסטגר אמרה אז כי החלטת האיחוד שולחת מסר ברור לפיו לא תסבול הפרה כזו של החוק. "המדינות החברות לא יוכלו לתת הטבות מס לחברות נבחרות – זה לא חוקי במסגרת כללי הסיוע של האיחוד האירופי. חקירת הנציבות מצאה כי אירלנד העניקה לאפל הטבות מס לא חוקיות, מה שאפשר לה לשלם מסים נמוכים משמעותית מחברות אחרות במשך שנים רבות", אמרה. "למעשה, היחס המועדף הזה אפשר לאפל לשלם שיעור מס חברות אפקטיבי של 1% על רווחיה באירופה ב-2003, אשר ירד ב-2014 ל-0.005%". היא ציינה כי כל מדינה שחברה באיחוד קובעת אמנם את שיעור המס שלה, אך "אפל רחוקה מאוד משיעור מס החברות באירלנד, שהוא 12.5%".

הן אפל והן אירלנד ערערו על הפסיקה המקורית של הנציבות, בטענה כי היחס שקיבלה יצרנית האייפון היה בהתאם לחוק באירלנד ובאיחוד האירופי. ואולם לפני חודשיים הודיעה הנציבות האירופית כי תתבע את ממשלת אירלנד אם לא תיישם את הפסיקה ותסכים לקבל את הכסף. אירלנד מחתה על ההחלטה, אך נאלצה לגבות את הכסף דרך חשבון נאמנות.

"רמזנו לאפל שאנחנו רוצים להקים חשבון נאמנות ורוצים שהכסף יועבר אליו ללא עיכוב", אמר בחודש שעבר ראש ממשלת אירלנד לאו ודאדקר לפרלמנט המקומי. "אנחנו לא רוצים להגיע למצב שבו ממשלת אירלנד צריכה לקחת את אפל לבית המשפט משום שהנציבות האירופית לוקחת את ממשלת אירלנד לבית המשפט".

הנציבות קבעה בחודש שעבר את 3 בינואר כמועד אחרון ליישום ההחלטה, ואמרה כי עד שהכסף יועבר, אפל ממשיכה ליהנות מיתרון לא חוקי. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker