יוון הגיעה להסכם נוסף עם האיחוד; סופה של תוכנית החילוץ נראה באופק

לאחר שבע שנים של צנע והלוואות חילוץ בסך 270 מיליארד יורו, ייתכן שבאוגוסט יסתיים רשמית חילוצה של יוון

לוגו רויטרס
רויטרס
צילום: אי־פי

יוון והנושים שלה בגוש היורו הגיעו להסכם ראשוני אתמול על הרפורמות שאתונה זקוקה לבצע במסגרת תוכנית החילוץ – צעד שיכול להביא לסיומה של תוכנית הסיוע באוגוסט.

ההסכם על שורה של נושאים שיש להם רגישות פוליטית – תקציב, אנרגיה, רפורמות בשוק העבודה, הלוואות בעייתיות והפרטה – יכול לפתוח את הדרך להלוואות חדשות ולקדם את יוון לכיוון חזרה למימון מלא של השווקים.

"המוסדות האירופיים הגיעו להסכמה ברמת הסגל עם הרשויות היווניות על הצעדים שיתמכו ב-ESM (תוכנית היציבות האירופית)", מסר האיחוד אתמול. ההסכם שאליו הגיעו נציגי יוון, האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית על הרפורמות וההתחייבויות העתידיות של המדינה צריך להיות מאושר על ידי שרי האוצר של גוש היורו. שצפויים להיפגש מחר.

בהתאם להסכם, אתונה תצטרך ליישם רפורמות נרחבות, במסגרת מה שמכונה "הביקורת השלישית" של תוכנית החילוץ. אישור הביקורת צפוי לשחרר הלוואות בסך של כ-5 מיליארד יורו, מהתוכנית שכוללת חילוץ בסך 86 מיליארד יורו סך הכל, השלישית מאז 2010. גורמים מהאיחוד אומרים כי זה יכול לקרות לפני סוף ינואר, אם הכל ילך חלק.

לפחות ביקורת אחת נוספת תצטרך להתקיים לפני סוף התוכנית באוגוסט.

אתונה והנושים החליפו ביניהם טיוטות של הצעות לרפורמות במשך ימים רבים. לאחר שבע שנים של צנע והלוואות חילוץ שהגיעו לכ-270 מיליארד יורו (320 מיליארד דולר), יוון מקווה כי תוכנית החילוץ השלישית תהיה האחרונה.

הממשלה היוונית היתה להוטה לסיים את הביקורת, שהתחילה באוקטובר, כדי להתחיל את השיחות על הקלה בחובות וכל התנאים לפיהם המדינה תצא מתוכנית החילוץ. "המהירות שבה העסקה הזו הושגה מעידה על ההתחייבות המלאה של יוון לסיים את התוכנית הזו", אמר גורם רשמי באיחוד לרויטרס. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker