שר האוצר האמריקאי נחקר: "שכח" לבדוק את תוכנית המס של טראמפ

סטיבן מנוצ'ין אמר בעבר כי רפורמת המס תכסה את העלויות על ידי צמיחה כלכלית וכי יגיש מחקר שיתמוך בטענות הללו ■ משרד האוצר לא הגיש מחקר שכזה למרות שהרפורמה עומדת לפני הצבעה בסנאט ■ המפקח על משרד האוצר חוקר את הנושא

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין (מימין) מציג שטרות חדשים עם חתימתו בפני אשתו לואיז לינטון
שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין (מימין) ואשתו לואיז לינטון צילום: Jacquelyn Martin/Associated Press

המפקח הראשי של משרד האוצר בארה"ב בודק האם שיקולים פוליטיים הפריעו לשר האוצר סטיבן מנוצ'ין בהצגת מחקר על ההצעה לרפורמה במערכת המיסוי שהגישו הרפובליקאים. "זה בעדיפות עליונה", אמר ריץ' דלמר, יועץ למפקח הראשי על משרד האוצר אריק תורסון ביום חמישי. דלמר אמר כי הוא אינו יכול לומר בוודאות מתי תושלם החקירה מכיוון שהדבר תלוי במהירות בה יקבל הרגולטור את האינפורמציה הדרושה.

ביום חמישי פנתה הסנאטורית אליזבת וורן למפקח על משרד האוצר בבקשה לבדוק האם האנליסטים של המשרד ביצעו בדיקה של רפורמת המס ומדוע לא פורסמה שום אנליזה של המשרד לציבור או לקונגרס. מנוצ'ין הבטיח פעמים רבות בעבר כי הצעת החוק של הרפובליקאים לרפורמת מס תכסה את העלויות של עצמה על ידי צמיחה כלכלית וכי משרדו יספק בדיקה מפורטת שתתמוך בטענות אלו.

אולם, למרות שהצעת החוק של הסנאט לרפורמה במיסוי תעמוד להצבעה ככל הנראה כבר השבוע, מנוצ'ין עדיין לא סיפק מחקר שכזה.

ביום חמישי פירסמה הוועדה המשותפת של הקונגרס והסנאט למיסוי בדיקה שבה נטען כי הצעת החוק של הסנאט תייצר צמיחה כלכלית שתוריד את הגירעון הפדרלי שתיצור הרפורמה, של 1.4 טריליון דולר ב-10 שנים, ב-458 מיליארד דולר – כלומר הממשל עדיין צפוי להפסיד הכנסות של טריליון דולר ב-10 השנים הבאות.

מנוצ'ין הבטיח שקיפות מלאה  בכל הנוגע לבדיקת הרפורמה על ידי משרד האוצר. עם זאת, בספטמבר פירסם "וול סטריט ג'ורנל" כי משרד האוצר הסיר מאתר האינטרנט שלו מחקר שסתר את טענות ממשל טראמפ בנוגע לצמיחת השכר הצפויה מהורדת מס החברות.

וורן, שפנתה למפקח על האוצר לאחר שפורסמה כתבה ב"ניו יורק טיימס" על כך שמנוצ'ין לא השלים את בדיקת הרפורמה, ביקשה מהמפקח לבדוק האם השתמשו במשאבי משרד האוצר לביצוע בדיקה שכזו, האם היתה התערבות פוליטית ומדוע תוצאותיה לא פורסמו לציבור. "אני שמחה שהמפקח הגיב במהירות לבקשה שלי", צייצה וורן בחשבון הטוויטר שלה ביום חמישי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker