בית המשפט בארה"ב הקפיא את תביעת המיליארדים שהגיש שטיינמץ נגד סורוס

בית המשפט סירב לבטל לחלוטין את התביעה עד שיתבררו תוצאות הבוררות בין חברתו של שטיינמץ לממשלת גינאה על ביטול זכויות הכרייה שלו במדינה

ישראל פישר
סורוס בני שטיינמנץ

בית משפט בארה"ב הקפיא תביעה בסכום של 10 מיליארד דולר שהגיש בני שטיינמץ הישראלי נגד המיליארדר ג'ורג' סורוס. התביעה נגד סורוס הוגשה באפריל על ידי חברת בני שטיינמץ גרופ ריסורסז (BSGR) ובה נטען כי ההשמצות של סורוס נגד הפעילות של שטיינמץ בגינאה גרמו לו לאבד את זכויות הכרייה של עפרות ברזל במדינה.

השופט ג'ון קינן מבית משפט מחוזי במנהטן דחה את בקשתו של סורוס לבטל לחלוטין את התביעה, אך הסכים להקפיא אותה עד שתסתיים הבוררות בין BSGR לגינאה, שבה יסוכמו פרטים בנוגע לביטול הזכויות של שטיינמץ בגינאה.

ג'וזף באיו, עורך דין מטעמו של סורוס, אמר כי "אנחנו מרוצים מההחלטה".

בסוכנות הידיעות רויטרס צוטט עורך הדין לואי סולומון מטעם BSGR כשאמר: "אנחנו מרוצים שבית המשפט לא ביטל את התביעה. אנחנו חושבים שהבוררות תחזקת את הצד שלנו במקרה הזה ואנחנו מתכוונים להמשיך בתביעה".

מ-BSGR נמסר בתגובה ל-TheMarker: "אנו מקבלים את ההחלטה בברכה ומשוכנעים שההכרעה בבוררות שהגשנו נגד ממשלת גינאה תהווה הוכחה ניצחת לפעילותו המושחתת של סורוס ותביא לנצחון בתביעה שהוגשה נגדו".

בתביעה שהגישה BSGR נגד סורוס נטען כי סורוס השתמש בכוחו הכספי העצום ובהשפעתו באמצעות רשת הארגונים שלו כדי לעכב, לפגוע ולהרוס השקעה של 5 מיליארד דולר של BSGR לכריית עפרות ברזל בגינאה. עוד נטען כי סורוס ו"גופים הנשלטים על ידו" ניסו לסחוט מיליארדי דולרים מ-BSGR ומחברות נוספות שרצו לפעול בגינאה.

ב-BSGR טענו כי ארגונים שלהם תורם סורוס סכומים גבוהים ניהלו תחקירים שקריים נגד פעילות החברה בגינאה, והעלו טענות שווא כי שטיינמץ שיחד בכירים בגינאה, ובהם את הנשיא הקודם של המדינה, אלפא קונדה. שטיינמץ הכחיש את הטענה הזו מכל וכל. במקביל, חוקיות הפעילות של שטיינמץ בגינאה נחקרת בשווייץ ונבדקה גם על ידי FBI בארה"ב.

קצת אחרי פרסום התביעה נגד סורוס, הגיב המיליארדר האמריקאי באמצעות דוברו ואמר כי "הטענות בתביעת BSGR קלושות ולחלוטין לא נכונות. התביעה היא תרגיל יחסי ציבור נואש שנועד להסיט את תשומת הלב מהבעיות המשפטיות הגואות של BSGR במספר רב של אזורי שיפוט".

הונו של סורוס מוערך לפי המגזין "פורבס" ב-8 מיליארד דולר, אחרי שהעביר באחרונה את רוב הונו לקרן הצדקה הפילנתרופית שלו. הונו של שטיינמץ מוערך לפי המגזין ב-1.15 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker