מדחי לדחי: אובר נחקרת בפלילים בחשד לריגול; ההפסד הרבעוני תפח ל-1.5 מיליארד דולר

אובר גייסה סוכני CIA כמרגלים נגד חברות מתחרות, כך נחשף אמש במהלך דיונים במשפט בינה לבין חטיבת המכוניות האוטונומיות של גוגל; גורם בחברה חשף את נתוניה הרבעוניים – גידול של 45% בהפסדים וצמיחה של 12% בהזמנות לנסיעות

רויטרס
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס
אי-פי

אובר, מפעילת שירותי הזמנת ההסעות, סבלה מגידול בהפסד הרבעוני, אמר מקור יודע דבר לרויטרס ביום שלישי. בה בעת, החברה נקלעה לחקירה פלילית נגדה, בחשד כי גייסה מרגלים מה-CIA כדי לגנוב סודות מסחריים.

ההפסד הנקי של אובר, שהיא חברה פרטית ולכן לא מדווחת לרשות ני"ע על תוצאותיה הפיננסיות, גדל ב-45% ל-1.46 מיליארד דולר ברבעון השלישי.  ההכנסה נטו – מה שעובר מידי הנהגים לחברה גדלה ב-14% ל-2 מיליארד דולר. המכירות הגולמיות – שהן סך ההכנסות שמשלמים נוסעים לנהגי אובר, גדלו ב-11.5% ל-9.7 מיליארד דולר, לפי אותו מקור.

של אובר ניכרים גם בערך שלה. ביום שלישי פתח קונסורציום של משקיעים בהצעת רכש למניות אובר, לפי שווי של 46 מיליארד דולר, הנמוך כמעט בשליש מזה שהוערכה בו החברה קודם לכן, 68 מיליארד דולר. סופטבנק אמרה כי כמה משקיעים מוקדמים בחבר, כולל קרנות ההון סיכון בנצ'מרק, שמחזיקה ב-13% מאובר, וקרן מנלו, מתכננים לקנות מניות.

אובר סבלה מסדרה של שערוריות השנה, כולל , בשימוש בטכנולוגיה כדי להונות את הרשויות, ו כופר של 100 אלף דולר כדי שלא ידליפו מידע על 57 מיליון לקוחות שנגנב בשנה שעברה.

תובעים פדרליים בארה"ב חוקרים כעת האשמות כי אובר השתמשה בצוות מרגלים כדי לגנוב סודות מסחריים ממתחרות. במשפט נפרד שנערך כעת מואשמת אובר כי גנבה סודות מוויימו, חברת הרכב האוטונומי של גוגל.

החקירה הפלילית נגד אובר בראשות משרד המשפטים האמריקאי מתמקדת במידע שמכיל מכתב בן 37 עמודים המתאר האשמות שהגיש ריצ'רד ג'ייקובס, לשעבר מנהל למודיעין גלובלי באובר. ג'ייקובס אמר כי המכתב נשלח במאי לעורך דין של אובר, וטען כי ג'ייקובס הודח מתפקידו שלא כדין ופוטר, על כך שניסה לעצור את החברה מלפעול לא כיאות.

החקירה נחשפה בפומבי רק ביום שלישי, כאשר אוזכרה בדיון בית משפט לקראת המשפט בין אובר לוויימו. בדיון הועלו שאלות בנוגע לאתיקה של אובר. ג'ייקובס, שעורך הדין שלו כתב את המכתב האמור, העיד ביום שלישי כי אובר הקימה יחידה סודית לגניבת סודות מסחריים ממתחרותיה הזרות. הוא לא פירט אילו מתחרות היו היעד לריגול, אולם אמר כי המידע הגנוב נגע גם לנהגים.

האשמות אלו היו תחת חיסיון עד כה, מאז שמשרד המשפטים העביר אותם בשבוע שעבר לשופט המחוזי ויליאם אסלופ.

כדי להגן על עצמה מפני בעיות פוטנציאליות, עובדי אובר מתקשרים ביניהם לעיתים בשירות בשם ויקר (Wickr) שאוטומטית מוחק הודעות, אמר ג'ייקובס. הוא העיד גם כי החברה השתמשה במערכת מחשב חשאית שנועדה למחוק כל ראיות דיגיטליות, וכי צוות אבטחה נשלח להכשיר מהנדסי מכוניות אוטונומיות בפיטסברג איך להסתיר את עקבותיהם האלקטרוניים.

צוות הריגול של אובר גם גייס קבלנים שהעסיקו סוכני CIA לשעבר לסייע בעבודת המודיעין, לדברי ג'ייקובס. הוא שימש בתפקידו כמנהל המודיעין הגלובלי של אובר בין מרץ 2016 לפיטוריו לפני 7 חודשים.

תחת חקירה הודה ג'ייקובס שבמכתב נטען גם כי אובר גנבה סודות מסחריים מוויימו וקניין רוחני אחר בארה"ב. אולם לדבריו הטענה שגויה. הוא טען כי לא ידע דבר על ריגול שביצעה אובר בארה"ב.

אובר שילמה לג'ייקובס 4.5 מיליון דולר כחלק מהסדר סודי לאחר פיטוריו. אמר ג'ייקובס לאחר שנחקר על ידי עורך דין של וויימו, צ'רלס ורהובן. בהסדר יש סעיף שמבטל חלק מהפיצויים אם ג'ייקובס יאמר משהו שיפגע באובר. "ייתכן שהוא נקנה על ידי אובר", אמר אלסופ על ג'ייקובס.

אלסופ תאר את ההאשמות במכתב כ"שערוריה" ויצא חוצץ נגד הצוות המשפטי של אובר על כך שלא יידעו אותו עליהן לפני שמשרד המשפטים פנה אליו. "אני לא יכול להאמין לשום דבר שאתם אומרים, כי שיקרתם כל כך הרבה פעמים", אמר אלסופ לארטורו גונזלס, שמייצג את אובר. הוא כינה את צוות הריגול של אובר, "חטיבת 'שרברבים' שעושה מעשים רעים'".

גונזלס ניסה לשכנע את אלסופ כי ההאשמות במכתב של ג'ייקובס לא קשורות לתביעה של ויימו נגד אובר הוא טען גם כי אובר השתמשה במערכת תקשורת סודית לעובדים מסיבות בטיחות. השופט לא השתכנע. "יש סיכוי של 50:50 שזה יכניס את אובר לצרות צרורות", אמר אלסופ.

אלסופ דחה את תחילת המשפט מ-4 בדצמבר כדי להעניק לוויימו יותר זמן לאסוף ראיות. ויימו טוענת כי אובר בנתה צי של מכוניות אוטונומיות בהתבסס על סודות מסחריים שלקח עימו מהנדס של ויימו בשם אנתוני לבנדובסקי. אובר שילמה 680 מיליון דולר בשנה שעברה לקנות סטארט אפ בתחום שהקים לבנדובסקי לאחר שעזב את ויימו.

אלסופ לא קבע מועד חדש למשפט. הוא הבטיח לפרסם בפומבי את מכתבו של ג'ייקובס.

מנכ"ל אובר החדש, דארה קוסרשאהי
מנכ"ל אובר החדש, דארה קוסרשאהיצילום: Paul Sakuma/אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker