אחרי שחצה את רף ה-10,000 דולר - הביטקוין מתפוצץ; ומה אמרו עליו באפט וגייטס?

הזינוק המטאורי של הביטקוין השנה - כ-1,200% - לא איפשר לכלכלנים, אנשי טכנולוגיה ומדינאים להתעלם יותר מהמטבע הדיגיטלי ■ רבים מהם סיפקו תחזיות ונבואות בנושא - מי צדק ומי טעה?

בלומברג
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביטקוין
בלומברג
סוכנויות הידיעות

הביטקוין – המטבע הווירטואלי הגדול ביותר במונחי שווי שוק בשוק המטבעות הדיגיטליים - חצה הלילה את רף ה-10,000 דולר וממשיך להתחזק. נכון לשעה 16:00, הגיע שערו ל-11,300 דולר (עלייה של כ-14% היום). שווי השוק של המטבע כעת הוא כ-190 מיליארד דולר, לשם השוואה שווי השוק של חברת דיסני הוא כ-158 מיליארד דולר. היקף המסחר במטבע רק אתמול היה כ-5 מיליארד דולר.

הביטקוין, כמו מטבעות דיגיטליים אחרים, סובל ממסחר תנודתי ביותר, כאשר ב-2017 היו לפחות שלוש פעמים בהן המטבע ירד ביותר מ-20%. עם זאת, המטבע לא הפסיק לעלות השנה בין היתר בגלל שהוא נתפס בעיני משקיעים מסוימים כמקלט בטוח בדומה לזהב.

אין ספור כלכלנים ואנשי עסקים הביעו את דעותיהם ותחזיותיהם על עתיד המטבע הווירטואלי.

הנה כמה מהאנשים שצדקו וכמה שטעו בגדול.

מילטון פרידמן – 1999: "האינטרנט הולך להיות אחד הכוחות העיקריים לצמצום תפקידה של הממשלה. הדבר היחיד שחסר, וזה יפותח בקרוב, הוא מטבע קטרוני אמין:  כך נוכל באינטרנט להעביר כספים מאדם אחד אדם שני ללא ידיעה של אף גורם מתווך".

פול קרוגמן – 2013: "הביטקוין הוא דבר רע...עד כה כמעט כל הדיון על היטקוין היה רק בכיוון של כלכלה חיובית – יכול להיות דבר כזה? אני חייב לומר שאני לא משתכנע".

ביל גייטס – 2014: "הביטקוין מרגש כי הוא מציג עד כמה זול יכול להיות התהליך. הביטקוין עדיף על מטבע רגיל מפני שאתה לא צריך אותו פיזית וכמובן שזה הרבה יותר נוח בעסקאות גדולות".

רוברט שילר – 2017: "הדוגמא הטובה ביותר לבועה כיום – ביטקוין".

כריסטין לגארד – 2017: "לא לפני כך כך הרבה זמן היו מומחים שטענו כי אנשים לא ישתמשו במחשבי אישיים וטאבלטים יהיו רק מגשי קפה יקרים. אז אני חושבת שזה לא יכול להיות חכם לזלזל במטבעות הווירטואליים. השימוש יגדל במדינות בהן יש מטבע לאומי חלש".

לויד בלנקפיין – 2017: "אני לא משקיע בזה, אבל אני לא מוכן להמעיט בערך התופעה. בגלל זה אני שאני פתוח לרעיון".

וורן באפט – 2017: "אנשים מתרגשים מתנועות מחירים גדולות, ו-וול סטריט מתאימה את עצמה למצב... אי אפשר לקבוע את ערך הביטקוין כי הוא לא נכס שמייצר ערך. זאת בועה אמיתית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker