יותר מדי מטוסים

חברות הלואו־קוסט מטלטלות את שוק התעופה - ומחירי הטיסות צפויים לעלות

תוך 15 שנה זינק נתח חברות התעופה המוזלות באירופה מ-9% ל-40% - והצפיפות בשוק מאיימת כיום על חברות רבות ■ לפי הערכות, המצב בענף עשוי להביא למיזוגים וקריסות בדומה למצב בצפון אמריקה, להפחית את התחרות - ולגרום לעליית מחירי הכרטיסים

רונית דומקה
רונית דומקה
מטוסים של אייר ברלין
מטוסים של אייר ברלין. מאז קריסתה עלו מחירי הכרטיסים בטיסות פנימיות בגרמניה פי ארבעהצילום: בלומברג

פשיטות הרגל של אליטליה, אייר ברלין ומונרך איירליינס הותירו השנה מאות אלפי נוסעים זועמים. ואולם קשה לומר שלמי שמחפש טיסה לאירופה אין מספיק אפשרויות בחירה. נהפוך הוא — יש יותר מדי אפשרויות בחירה, וזה מסכן את ענף התעופה האירופי.

ג'ון סנלר, ראש מחלקת תעופה בחברת המחקר IHS מרקט, נתן בשבוע שעבר תחזית קודרת, כשאמר בראיון ל–CNBC שפשיטות הרגל של אליטליה, אייר ברלין ומונרך איירליינס בחודשים האחרונים היו רק ההתחלה. סנלר צופה כי עוד חברות תעופה יקרסו בעקבות התחרות הקשה והצפיפות הרבה בשוק, ורואה בעתיד הקרוב עוד מיזוגים ורכישות במגזר.

התחרות הקשה על לבם של הצרכנים גרמה לחברות הלואו־קוסט לנסות להידחק לנישה של החברות הגדולות. לחברות שכבר קרסו, למשל, היתה פעילות טרנס־אטלנטית שלא הצליחה לעמוד בתחרות מצד החברות הגדולות והוותיקות יותר. בה בעת, החברות הגדולות ניסו להיכנס לנישה של החברות המוזלות, "ובמקום מסוים באמצע תהיה קונסולידציה", אמר סנלר.

כשאנחנו מתכננים טיול באירופה, לופטהנזה או KLM הם כבר לא השמות הראשונים שעוברים לנו בראש. אירופה מוצפת בעשרות חברות לואו־קוסט — חלקן נמצאות בבעלות של ענקיות כמו KLM או לופטהנזה — שהנתח שלהן גדל והלך בשנים האחרונות. רק לפני 15 שנה, נתח השוק של חברות התעופה המוזלות באירופה היה 9%. כיום יש להן נתח של יותר מ–40% מהשוק, במונחי מושבים.

אך התחרות הקשה מתחילה להכריע את החברות הקטנות והחלשות יותר. מגזר התעופה האירופי כבר נכנס לתהליך אטי ומתמשך של קונסולידציה, אמר ג'ונתן וובר, אנליסט לענייני אירופה במכון CAPA לתעופה, לאתר טראוול ויקלי. עם זאת, לדבריו, גל המיזוגים באירופה לא צפוי להיות בסדר גודל של זה ששטף את ארה"ב ב–2004–2015, אז 11 חברות תעופה גדולות התמזגו לארבע.

"הבעיה באירופה היא שיש עדיין יותר מדי מטוסים שמתחרים על מעט מדי לקוחות, וזה עוד באזור שיש בו חיבורים יוצאים מן הכלל של רכבות וכבישים", אמר הנרי הרטוולדט, יועץ בענף התעופה, לעיתון הגרמני "הנדלסבלט".

מי בסכנה?

"הצרכנים באירופה צריכים לחשוש"

מייקל אולירי, מנכ"ל ריאנאייר, חברת הלואו־קוסט הגדולה באירופה, צופה שבעוד חמש שנים יהיו באירופה רק ארבע או חמש קבוצות תעופה גדולות — IAG (בריטיש איירווייס ואיבריה), לופטהנזה, אייר פראנס–KLM, ריאנאייר ואולי גם מתחרתה הגדולה איזיג'ט. "אירופה תתמזג כפי שקרה בשוק בצפון אמריקה", אמר אולירי לרויטרס אחרי פשיטת הרגל של אייר ברלין. כיום חמש החברות הגדולות האלה מחזיקות בנתח של 45% משוק התעופה האירופי, במונחי מושבים.

למרות היציבות שלהן בהשוואה לחברות לואו־קוסט קטנות יותר באירופה, גם ריאנאייר ואיזיג'ט לא חוו שנה קלה. הרווח הנקי של ריאנאייר ירד ב–2% ברבעון השלישי ל–895 מיליון יורו, לאחר שהחברה נאלצה לבטל טיסות ולפצות אחר כך יותר מ–700 אלף לקוחות בשל שינויים בחוקי המנוחה של הטייסים. איזיג'ט דיווחה על נפילה של 30% ברווח השנתי שלה אחרי מס, בין היתר, בשל חולשת הליש"ט אחרי משאל העם על הברקזיט במאי 2016, ובוודאי תסבול עוד מהשפעותיו של תהליך עזיבת האיחוד האירופי.

אם התחזיות להמשך הקריסות ומיזוגי החברות בענף יתממשו, הנוסעים בוודאי לא ייהנו מכך, ולא רק בגלל הצטמצמות אפשרויות הבחירה. מיזוגים ורכישות בענף התעופה גורמים גם לעלייה במחירי הכרטיסים — שעלולים לעלות בכל מקרה עם התאוששות מחירי הנפט — ולירידה ברמת השירות, לפי מחקר שפירסמה באחרונה חברת הייעוץ GRA. "הצרכנים באירופה צריכים לחשוש, כי הניסיון בארה"ב מראה שקונסולידציה עלולה להיות יקרה", הזהירו המומחים של GRA.

בגרמניה כבר אפשר לראות זאת. ניתוח שערך החודש האתר MyDealz.de מצא כי מאז קריסת אייר ברלין התייקרו מחירי הכרטיסים לטיסות פנימיות בגרמניה, בחלק מהמקרים פי ארבעה ממחירם לפני כן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker