כמו הוריקן שלא עוצר: אמזון מרסקת את הקניונים ובתי הכלבו

במפתיע, מגזר הקמעונות האמריקאי צומח יפה - כולל רשתות מסורתיות כמו וולמארט והום דיפו ■ מי שנפגע קשה מהתחזקות האינטרנט ונסיגת מעמד הביניים הן קמעוניות הקניונים, ובעיקר בתי הכלבו - שסופגים ירידת מניות, צפויים גם לצבור חובות ולגרום לאובדן משרות רבות

פייננשל טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קניון נטוש בארה"ב. צילום מסך
פייננשל טיימס

מיד לאחר חג ההודיה האמריקאי מגיע מדי שנה ה"בלאק פריידיי" — יום הקניות הגדול של השנה — שלפי היקף הקניות במהלכו מודדים כלכלנים את חוזק הכלכלה. השנה תשומת הלב התמקדה במקומות שבהם נערכו הקניות, וכיצד.

קמעונות האינטרנט צומחת ומתפשטת במשך שני עשורים, אבל השנה האחרונה דירבנה את המשקיעים להמר כי גורלן של כמה מהקמעוניות המסורתיות נחרץ לכלייה. עד כה זינקו מניות הקמעוניות המקוונות בעוד אלה של בתי הכלבו קרסו — אף שתחום הקמעונות נמצא במצב טוב.

השמות הגדולים לשעבר בשוק האמריקאי — מייסי'ז וג'יי.סי.פני — הצטמקו בשווי השוק שלהם. בה בעת, אמזון וקמעוניות אחרות באינטרנט, ובנוסף וולמארט והום דיפו מהעולם המוחשי — גדלו עוד יותר בהשפעתן.

קניונים הם המקור העיקרי לדאגה עבור משקיעים. כהמצאה אמריקאית, הם הדרך האהובה ביותר על אנשים ברחבי האומה לעשות קניות. ואולם הקניון האמריקאי נמצא תחת מצור. בשנה האחרונה רמת הביטחון בקרנות השקעה בנדל"ן שמחזיקות ומפעילות קניונים קרסה, למרות ששאר מגזר הנדל"ן הניב ביצועים טובים.

יש סיבה טובה לאובדן הביטחון. לפי נתוני תאסוס, חברה שמוכרת נתוני גיאו־מיקום מטלפונים כדי לעקוב אחר תנועה רגלית בקניונים ומקומות אחרים, נראה כי אפילו קבוצות הקניונים הטובים ביותר בארה"ב סבלו מנפילה בתנועה בשנה האחרונה. לקניונים הגרועים ביותר, הירידה בתנועה רגלית ב–12 החודשים האחרונים היתה גדולה מ–10%. עונת ההוריקנים הקשה באוגוסט ובספטמבר דיכאה את הפעילות, ומאז לא נראתה התאוששות.

הקניונים בארה"ב עומדים בפני איום גודל יותר מצד האינטרנט מקניונים באירופה, בגלל שהם רבים יותר במספרם. הודות לשטחים הגדולים הפנויים בארה"ב וחוקי תכנון רופפים יותר, יש בארה"ב הרבה יותר שטח קמעונות לאדם מכל מדינה אחרת.

עבור המשקיעים זו לא היתה בעיה, מכיוון שעלייתה המדהימה של אמזון יצרה שווי שוק גדול בהרבה מזה שאבד לקמעוניות המסורתיות. מתחילת השנה עלה שווי השוק של אמזון יותר משווי השוק המשותף של כל רשת מוכרת שאפשר למצוא כיום בקניונים.

גם חנויות הכל בדולר מגדילות מכירות

ניתוח נתוני מכירות של חברת המחקר סקונד מז'ר, המשתמשת בנתוני כרטיסי אשראי אנונימיים, מראה כי הצמיחה של אמזון מתקרבת לנקודה שבה מכירותיה גדולות יותר מבחנויות וולמארט. הצמיחה העקבית של אמזון הואצה ב–12 החודשים האחרונים, ובחג ההודיה בשנה שעברה היא כמעט השיגה את וולמארט. מכירות וולמארט באינטרנט זינקו השנה — היא צופה צמיחה של 40% ל–11.5 מיליארד דולר בשנת הכספים המסתיימת בינואר 2018. ואולם מדובר בנתח קטן יחסית מפעילותה — שהכניסה 486 מיליארד דולר במכירות ב–2016.

האיום על חנויות כלבו גדולות בקניונים אינו רק מצד האינטרנט. נתוני המכירות מראים כי חנויות "הכל בדולר" הגדולות ביותר, כמו דולר ג'נרל, שמוכרות פריטים זולים ללקוחות עניים יחסית, הגדילו מכירות כמעט בקצב של אמזון, מבסיס נמוך הרבה. אמנם המסחר המקוון הוא האתגר הגדול ביותר לחנויות הקניונים הגדולות, הצטמקות השוק שלהם ככל שהמעמד הבינוני בארה"ב דורך במקום היא גם בעיה רצינית עבורן.

מגזר הקמעונות האמריקאי בכללותו נמצא בצמיחה. גם אם נוציא מהחשבון את אמזון, וולמארט והום דיפו, שווי השוק של שאר השוק נשאר ללא שינוי. ואולם במונחים של אובדן מקומות עבודה ושל חדלות פירעון על חובות של קניונים שפושטים רגל — עדיין לא מנינו את הפגיעה במלואה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker