המקום בעולם שחזרו בו להציע לעובדים קביעות

המחסור בעובדים ביפן גדול כל כך, עד שחברות מציעות לעובדים קביעות והטבות כבר אחרי שנה

פייננשל טיימס
פייננשל טיימס
עובדים יפנים ברכבת התחתית. סופו של ה"סלארימן" צילום: Stuart / silverfox09צילום: Stuart / silverfox09
פייננשל טיימס
פייננשל טיימס

המחסור בעובדים ביפן כל כך חמור, עד שחברות נאלצות לחפש בכל המדינה עובדים וסוגרות סניפים כשהן לא מצליחות לאייש משמרות. כעת, חברות רבות גם מתחילות להציע חוזי קביעות נדיבים ליותר עובדים.

חברות במגוון תחומים ביפן – מפנאי ומלונאות ועד לבניה ורווחה – הזהירו בימים האחרונים כי המחסור בעובדים מתחיל לפגוע בעסקיהן. הקושי הזה לגייס עובדים נובע מהירידה באוכלוסיה העובדת ביפן והתחזקות הכלכלה לאחר חמש שנים של תמריצים תחת ראש הממשלה שינזו אבה. אבל האופן שבו החברות מגיבות – בכל אמצעי שברשותן מלבד העלאת שכר – מעיד כי המחסור הזה לא יבוא לידי ביטוי באינפלציה גבוהה.

אחת הדרכים שבהן מנסות חברות למשוך עובדים היא באמצעות חוזי קביעות נדיבים, שמספקים ביטחון תעסוקתי והטבות פנסיה. המדיניות החדשה הזו קטעה מגמה של שנים שבה נטה שוק העבודה ביפן לחוזים זמניים ובמשרה חלקית. פנסוניק אייג' פרי (Panasonic Age Free), חטיבה של חברת האלקטרוניקה שמספקת שירותי רווחה לקשישים, הציעה בשבוע שעבר חוזים קבועים לכל עובדיה במאות בתי האבות ומרכזי היום שלה. בחברה יש 1,500 עובדים עם חוזים לחצי שנה, אך החל מאפריל הבא כל מי שעובד בחברה שנה או יותר יהיה זכאי לקבל קביעות עד לגיל הפרישה עם פנסיה ובונוסים.

המחסור בכוח אדם חמור במיוחד בחברות שעוסקות בטיפול בקשישים, בשל העליה המהירה בביקוש במדינה שבה שיעור הקשישים מכלל האוכלוסיה הוא הגבוה בעולם. החברה אמרה כי היא מקווה שהעלויות הכרוכות בהטבות לעובדים יתקזזו עם הירידה בהוצאות שלה על גיוס עובדים.

שיעור העובדים הזמניים עלה באופן חד ביפן מ-19% מכלל המועסקים ב-1990 לשיא של 37.9% ב-2015. זה יצר שוק עבודה דואלי, עם מעמד אחד מוגן של עובדים שנהנים מביטחון תעסוקתי והטבות, ומצד שני מעמד הולך וגדל של עובדים עם חוזים זמניים או במשרה חלקית. כעת יש סימנים של שינוי, ושיעור העובדים הזמניים ירד ל-37.4% ברבעון השלישי של השנה. מספר העובדים ביפן עם חוזים קבועים הוא כיום 34.4 מיליון, עליה של יותר ממיליון מאז שאבה נבחר לראשות הממשלה ב-2012. 

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ