5000 בתי אבות ביפן כבר מעסיקים רובוטים לטיפול בקשישים

חברות רובוטיקה צופות צמיחה יפה בתחום של רובוטים-מטפלים, בעיקר לאוכלוסיית הקשישים הגדולה במדינה

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רובוט מסייע לעובדת לטפל בקשישה ביפןצילום: גטי
אקונומיסט

בבית האבות שינטומי בטוקיו, יושבים גברים ונשים במעגל ומתעמלים. המדריך שלהם איננו אדם, אלא פפר, רובוט הומנואידי שיוצר על ידי ענקית האינטרנט והטלקום סופטבנק. יפן היא הובילה בעולם ברובוטיקה מתקדמת. ב-5000 בתי אבות ביפן נערכים ניסויים של טיפול בקשישים בעזרת רובוטים.

חברות רבות בה צופות צמיחה יפה בתחום של רובוטים-מטפלים, בעיקר לאוכלוסיית הקשישים הגדולה במדינה – רבע מהאוכלוסיה נמצאת מעל גיל 65, יותר מכל מדינה ב-OECD.

ביפן מחסור חמור במטפלים לקשישים, וחיבה עזה לרובוטים. השוק עדיין קטן, אולם הממשלה צופה שיושלש בין 2015 ל-2020 ל-54.3 מיליארד ין (480 מיליון דולר). ההוצאה לאדם גדולה מאוד, וההשקעה מצד חברות פרטיות ממומנת באופן חלקי על ידי הממשלה. הלקוחות העיקריים הם בתי אבות, שגם הם מסובסדים. יושיוקי סנקאי, מייסדת חברת הרובוטיקה סייברדיין,שכנע חברות ביטוח כמו AIG לסייע בכיסוי חלק מההוצאות על מוצריו.

הציוד הרובוטי עוזר בהרמה, העברה וניטור של המטופלים. לפנסוניק יש מיטה שמתפצלת לשתיים, כשחצי ממנה נהפך לכסא כגלגלית. לסייברדיין יש חליפת תמיכה בעמוד השדרה התחתון, שמגיב לאותות ביו-חשמליים של הלובשים ומסייע למטפלים בקשישים כשהם מתכופפים ומרימים אותם. חיישנים מעל המיטות מתריעים בפני העובדים על סכנת נפילה של המטופלים. רובר (Robear) מסוגל להרים מטופלים.

רובוטים שמתקשרים ומספקים חברה הם בין הפופולריים בשינטומי. פארו, רובוט דמוי גור כלב ים  המיוצר על ידי אינטליג'נט סיסטם, חברה יפנית, נענה למגע וקול, ומתרפק על מטופלים שמלטפים אותו או מדברים אליו. פארו משמש גם בבריטניה את HHS, שירות הבריאות הממלכתי, בטיפול בחולי שטיון (דמנציה). אייבו של סוני, דמוי הכלב, שהומצא כגימיק בשנות הבועה של יפן, משמש כחיית מחמד מלאכותית לקשישים.

קרדיט: יוטיוב

רובוטים רב תכליתיים כמו פפר, שגובהו 120 ס"מ ומשקלו 28 ק"ג, מבטיחים במיוחד. במקומות אחרים פפר מתפקד כנותן שירות לקוחות. בבתי אבות הוא משוחח עם המטופלים ובודק את המסדרונות בלילה, בנוסף להיותו מדריך כושר. בבריטניה גויס פפר לסייע במתן שירותים חברתיים במועצה בסאותאנד און סי. הרובוט מדבר 12 שפות שונות, רוקד ומחקה את הרובוט הקולנועי R2D2. בבלגיה הוא משמש מדריך התמצאות בבתי חולים.

רובוטים רחוקים מלהחליף מטפלים בני אנוש. "אני יכול לדעת ממבט אם למישהו מתחשקת כוס תה", מסביר את ההבדלים יוקרי סקיגוצ'י, מנהל שינטומי. לעת עתה, למשל, רק בני אדם יכולים לצחצח שיניים למטופלים או לגלח אותם.

קרדיט: יוטיוב

למרות זאת, דיירי שינטומי בחלקם מעדיפים את הרובוטים, מציין המנהל. סקר ארצי גילה כי שליש מהמטופלים בבתי אבות אמרו כי השימוש ברובוטים הניע אות להיות פעילים ועצמאיים יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker