הספרדים עשויים לאפשר לקטלוניה לנהל עצמאית את התקציב

גורמים בממשלת ספרד אמרו כי הם מוכנים לנהל משא ומתן עם קטלוניה על אוטונומיה פיסקלית, תוך כדי שהמחוז ימשיך להעביר חלק מהמסים לממשלה המרכזית במדריד

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים למען עצמאות קטלוניה בחודש שעבר בברצלונהצילום: SUSANA VERA/רויטרס
גרדיאן

מדריד עשויה לאפשר לקטלוניה לגבות מסים בעצמה ונהל את הסכום שנאסף, באופן דומה לשיטה הנהוגה בחבל הבסקים האוטונומי. ספרד מנסה בכך להרגיע את המשבר שנוצר סביב משאל העם הלא חוקי על עצמאות המחוז.

מקורות בכירים בממשלת ספרד אמרו ל"גרדיאן" כי אף שבכירי המפלגה העממית השלטת בספרד מתנגדים למשאל עם עתידי על עצמאות ספרד, קיימת נכונות לנהל מגעים עם הרחבת העצמאות הפיסקלית לקטלוניה.

"אם הקטלונים רוצים הסכם פיסקלי, אנחנו מוכנים לדון בזה", אמר מקור בכיר. "חבל הבסקים וחבל נווארה גובים בעצמם את המסים. יש להם מערכת משלהם ויש פגישות בין הבסקים לממשלה המרכזית שבהן מוחלט כמה יעביר המחוז לנושאים של מדיניות חוץ לאומית ולביטחון. מנהלים על זה משא ומתן בכל חמש שנים.

"אנחנו פתוחים לנהל בנושא הזה דיונים תוך כדי התחשבות בחוקה הספרדית שדורשת סולידריות (בין מחוזות ספרד)".

ב-2012 הציע נשיא קטלוניה לשעבר, ארטור מאס, לנהל משא ומתן על הרחבת העצמאות התקציבית של המחוז, אבל ממשלת ספרד חסמה את המהלך בגלל החשש שהמהלך יפגע בכלכלת ספרד שהיתה שקועה אז במשבר כלכלי חריף.

בשבוע שעבר התחילו הדיונים בוועדה בין-מפלגתית על שינויים אפשריים בחוקה הספרדית שיכללו הסכם חדש בין הקטלונים לבין ממשלת ספרד. ראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחוי, תומך בפעילות הוועדה.

מדריד נוהגת ביד קשה מול הקטלונים מאז שפרץ המשבר בחודשים האחרונים שהגיע לשיאו במשאל העם שנערך בחבל הארץ ב-1 באוקטובר שהוביל להכרזת עצמאות על ידי ממשלת קטלוניה ב-27 באוקטובר. ראחוי הגיב בכוח ופיטר את ממשלת קטלוניה. שמונה שרים לשעבר של קטלוניה נעצרו וצפויים לעמוד בפני חקירה ומשפט בבית המשפט הפלילי הגבוה של ספרד. נשיא קטלוניה המודח, קרלוס פודג'דמון, שנמלט עם ארבעה שרים לבריסל, ממתין לשימוע על צו מעצר אירופי שהוצא נגדו בחשד למרידה, הסתה ושימוש לא ראוי בכספי ציבור.

שינוי בחוקה הספרדית שיאפשר לקטלוניה לנהל את תקציבה עשוי לדרוש משאל עם, וממשלת ספרד טוענת כי בכל מקרה, קטלוניה, המחוז העשיר במדינה, לא יוכל להתעלם מיתר מחוזות ספרד.

"הממשלה לא תערוך הסכם פיסקלי רק עם מחוז אחד. צריך הסכם כולל", אמר אחד המקורות. "אנחנו מוכנים לדון על האחרות הפיננסית של כלל ספרד ואנחנו יכולים לנהל מגעים עם המחוז, אבל צריך להביא בחשבון שיש 17 מחוזות שמשחקים כאן תפקיד, ושהסולידריות היא הבסיס של החוקה שלנו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker