סורוס נגד ממשלת הונגריה: "שקרנית ואנטישמית"

סורוס הודף לראשונה בשמו את הטענות שהעלתה נגדו ממשלת הונגריה וטען כי ממשלת הונגריה "מקדמת שנאה כדי להישאר בשלטון"

ישראל פישר
ג'ורג' סורוס בלונדון, ב-2016
ג'ורג' סורוס בלונדון, ב-2016צילום: Luke MacGregor/רויטרס

המיליארדר האמריקאי ג'ורג' סורוס התייחס היום (שני) לראשונה לקמפיין שמנהלת נגדו ממשלת הונגריה ובהודעה מטעמו אמר כי המתקפה נגדו כוללת "שקרים ועיוותים שנועדו להפוך אותו לשווא לאויב מבחוץ.

סורוס, שנולד בהונגריה וידוע בהתנגדותו למפלגת האזרחים ההונגרים של ראש הממשלה ויקטור אורבן ששולטת בהונגריה מאז 2010, אמר שבודפשט מעודדת "אווירה אנטי-מוסלמית ומשתמשת בשפה אנטישמית שמזכירה את שנות ה-30 של המאה ה-20".

"זו טרגדיה להונגריה שממשלתה מנסה להישאר בשלטון באמצעות קידום שנאה והטעיית העם", אמר סורוס בראיון טלפוני ל"פייננשל טיימס". לדבריו, הקמפיין שמתנהל נגדו נועד "לעוות בכוונה" את עמדותיו כדי להשפיע על מצביעים ללא השכלה.

הוא תקף גם את "ההחלטה הלאומית" של ממשלתו של אורבן, שבה נטען שסורוס משתף פעולה עם האיחוד האירופי ורוצה ליישב מיליון מהגרים בשנה באירופה, לחלקם בין מדינות האיחוד האירופי ולשלם לכל אחד מהם אלפי יורו. למעשה, מאשימה ממשלת הונגריה את סורוס בכך שהוא מתכנן לשנות את אופיה של אירופה, תוך כדי שימוש בהצהרות שהעניק בעבר סורו לכלי תקשורת שונים בעולם.

בשנים האחרונות מנהלת ממשלת הונגריה מאבק נגד ארגונים שבהם תומך סורוס במדינה, ונועדו, לפי הקרן הפילנתרופית של סורוס, לקדם את הדמוקרטיה בהונגריה. עוד טוענת ממשלת הונגריה כי סורוס מנסה להשפיע על הבחירות שייערכו במדינה באפריל. ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, תקף בחודשים האחרונים בחריפות את סורוס ואמר ביולי כי: "סורוס הוא ספקולנט שמפעיל רשת מאפיה רחבת היקף שמעמידה בסכנה את ביטחונה ועתידה של אירופה. אנחנו לצד העם ההונגרי, והעם ההונגרי תומך בממשלה שעומדת נגד בריסל וסורוס.

"שוב פעם אנחנו עומדים בפני קרבות קשים במיוחד לאור התקרבות הבחירות. סורוס יעשה כל שביכולתו כדי להביא לשלטון ממשלה הונגרית שתעשה כל מה שהוא רוצה", אמר אז. ממשלת הונגריה אף ניסתה להגביל את הפעילות של אוניברסיטה שבה תומך סורוס ופועלת בבודפשט, וממשלת הונגריה הודיעה כי היא עשויה לסגור אותה. ואולם לפני כחודש נודע כי ממשלת הונגריה דחתה את ההחלטה על סגירת המוסד האקדמי.

ב-1969 הקים סורוס את קרן הגידור הנושאת את שמו, והחל לצבור את הונו. הוא התפרסם ב-1992 אחרי שהקרן שלו גרפה מיליארד דולר באמצעות הימור ספוקלטיבי על הליש"ט. ב-2010 נחשבה הקרן לאחת מקרנות הגידור המוצלחות בהיסטוריה של התעשייה, כשהשיגה תשואה שנתית ממוצעת של 20%. שווי ההשקעות של הקרן, נכון לסוף המחצית השנייה של 2015, הגיע ל-40 מיליארד דולר, וענפי ההשקעות המרכזיים שלה הם שירותים וטכנולוגיה. סורוס מחזיק בחשבון טוויטר פעיל, שבו הוא מביע את עמדותיו על הנעשה בשווקים וגם על אירועים גיאו־פוליטיים.

סורוס מפעיל את "החברה הפתוחה" (Open Society Foundations), קרן שהוקמה ב-1979 ותומכת במטרות המקדמות זכויות אדם. באתר האינטרנט הפרטי שלו כותב סורוס: "הצלחתי בשווקים הפיננסיים נתנה לי עצמאות גדולה יותר מרוב האנשים. זה מאפשר לי לנקוט עמדה בנושאים שנויים במחלוקת. למעשה, זה מחייב אותי לעשות זאת, מכיוון שאחרים לא יכולים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker