הכלכלה הזו משיגה את סין, אבל לא כולם שמחים

ב-2008 נכנסה רומניה למשבר אחרי שמנהיגיה השוויצו בשיעור הצמיחה הגבוה בה. ב-2017 חוששים משידור חוזר

בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בוקרשט, רומניהצילום: בלומברג
בלומברג

הפעם האחרונה שקצב הצמיחה של כלכלת רומניה היה גבוה משל סין היתה ב-2008, קצת לפני שהמשבר הכלכלי זעזע את רוב המדינות. הפוליטיקאים התרברבו בהצלחה, אבל בסופו של דבר גם רומניה נזדקקה לחילוץ של 24 מיליארד דולר.

עבר כמעט עשור, והצמיחה של רומניה – שהגיעה לקצב של 8.8% ברבעון האחרון – עוברת שוב את הצמיחה של הכלכלה השנייה בגודלה בעולם, הודות לתנופה צרכנית שנובעת מהורדת מסים ועלייה בשכר. מדדים אחרים כמו אינפלציה וגירעון בחשבון השוטף אמנם מדאיגים, אבל לא ברמה כזו כמו שנרשמה לפני ההתרסקות בכלכלת המדינה. אבל לא כולם מרגישים בנוח עם זה.

"צמיחה שכזו שמזכירה את סין צריכה לגרום למקבלי ההחלטות לתהות מה הם צריכים לעשות בשלב הבא", אמר יונות דומיטרו, הכלכלן הראשי בבנק ראפיסן ברומניה וראש המועצה הפיסקלית של רומניה, גוף עצמאי שמייעץ לממשלת רומניה בנושאי תקציב. "רומניה עשויה להתמודד עם היחלשות שהשווקים הפיננסים לא יוכלו להתעלם ממנה".

ברומניה קיים חוסר איזון מוזר. הגירעון התקציבי עולה ומתקרב למגבלות של האיחוד האירופי, הביקוש הצרכני מקפיץ את היבוא ומנפח את הגירעון החשבון השוטף, והאינפלציה מתחזקת אחרי שבמדינה נרשמה דפלציה לראשונה מאז השלטון הקומוניסטי.

תשואות האג"ח של ממשלת רומניה כבר זינקו, בשל הציפייה שהבנק המרכזי יעלה בקרוב את שיעור הריבית שנמצא כבר שנתיים ברמות שפל. הלאו הרומני רשם את הביצועים הגרועים ביותר מבין כל המטבעות במזרח אירופה מול היורו.

עשור אחרי שהצטרפה לאיחוד האירופי, רומניה ניצבת עדיין במקום השני ברשימת המדינות הכי עניות באיחוד. הממשלה טוענת שצעדים כמו העלאת שכר המינימום הכרחיים לצורך גישור על הפערים מול המדינות העשירות ממערב אירופה. הבנק המרכזי טוען שהמדיניות הפיסקלית המרחיבה באה על חשבון ההשקעות שקפאו.

נגיד הבנק המרכזי, מוגור איזרסקו, חושש שהפוליטיקאים במדינה, שכחו את מה שקרה ב-2008. "אנחנו לא מתנגדים להעלאת הצמיחה או להעלאת השכר, אבל אנחנו חייבים לשים לב למינון – כמה אפשר להעלות בלי שנידרש בסוף לבלום בפתאומיות? כמה פעמים אנחנו צריכים לדפוק את הראש בקיר עד שנלמד את הלקח?"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker