תוך שנתיים זינק מספר דרי הרחוב בגרמניה ב-33%

רבים מדרי הרחוב במדינה הם יוצאי מזרח גרמניה ■ עוד לפי נתוני OECD, צ'כיה מובילה בקרב 29 ממדינות הארגון המופיעות בסקר, עם שיעור של 0.65% חסרי בית מאוכלוסייתה

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דר רחוב בברלין
דר רחוב בברליןצילום: HANNIBAL HANSCHKE/רויטרס

מספר דרי הרחוב בגרמניה זינק ב–33% תוך שנתיים בלבד, ל–52 אלף, כך עולה מנתוני האיגוד הפדרלי לסיוע לחסרי דיור. כמו כן, מספר הגרמנים שאין יכולתם משגת לקנות או לשכור דיור משלהם, ועליהם להתגורר עם קרובי משפחה, חברים או דיור קולקטיבי כלשהו, גדל ב–26% ל–422 אלף.

ראש האיגוד, תומס שפכט, אמר כי הסיבה העיקרית למצב היא הפער בין שכר נמוך לעלייה בשכר דירה ובמחירי הבתים. בנוסף, מספר דירות המועצה — הדיור הציבורי הנפוץ בגרמניה — הצטמצם ב–60% ל–1.2 מיליון מ–1990 עד 2016. בגרמניה 83 מיליון תושבים, ומספר משקי הבית מוערך ב–38 מיליון. מועצות מקומיות רבות מכרו נכסים למשקיעים פרטיים, וכן שיכנו בחלק מהן פליטים ומהגרים שהגיעו בגל הגדול של השנתיים האחרונות.

לפי נתוני OECD שפורסמו השנה בדו"ח על חסרי דיור, צ'כיה מובילה בקרב 29 ממדינות הארגון המופיעות בסקר, עם שיעור של 0.65% חסרי בית מאוכלוסייתה. בגרמניה השיעור הוא 0.42%, המבוסס על נתון מ–2014 לפיו ל–335 אלף אנשים אין דיור משלהם, כך שנכון ל–2016 השיעור היה גבוה יותר. לדברי שפכט, רבים מדרי הרחוב במדינה הם יוצאי מזרח גרמניה. יפן, פורטוגל וקרואטיה הן בעלות השיעור הנמוך ביותר של חסרי דיור. בארה"ב שיעור חסרי הדיור הוא 0.18%. ישראל אינה מופיעה במחקר.

ב–2016 עלו מחירי הבתים בגרמניה ב–7%, לפי נתוני ארגון הצרכנים שטיפטונג ורנטסט. גרמניה נהפכה ליעד מבוקש למשקיעי נדל"ן בשנים האחרונות, בין היתר משום שהמחירים בה היו מדוכאים שנים רבות, והזינוק החד שנרשם בעשור הקודם עד המשבר לא נראה בה. במחקר של PwC, בשיתוף מכון אורבן לנד, נפח עסקות הנדל"ן בגרמניה ב–12 החודשים שהסתיימו באוקטובר היה 68 מיליארד יורו, ובכך עקפה גרמניה את המובילה הקודמת בריטניה. ברלין, פרנקפורט, מינכן והמבורג הן הערים המבוקשות ביותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker