זו הסיבה שמניית ג'נרל אלקטריק צנחה אתמול ב-7%

למנכ"ל ג'ון פלנרי היתה אופציה לעשות שינויים רדיקליים בקבוצה – אבל הוא בחר לעשות מעט מדי, ודומה מדי למה שעשה קודמו

ברוק סתרלנד, בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'נרל אלקטריקצילום: AP Photo/Richard Drew, File
ברוק סתרלנד, בלומברג

לג'נרל אלקטריק ( GE ) יש אולי בוס חדש, אבל דפוס ההתנהגות שבו מבטיחים יותר מדי ומקיימים פחות מדי לא השתנה. 

המנכ"ל ג'ון פלנרי אירח כנס משקיעים בניו יורק אתמול (יום שני) כדי להציג את התוכנית שלו, שנועדה לחלץ את החברה הענקית מהמשבר הנוכחי, הכולל גם מחסור בכסף מזומן. ה-13 בנובמבר סומן ביומני המשקיעים כבר לפני כמה חודשים, והעניין סביב הכנס גבר בעקבות הדו"חות הכספיים העגומים שהוצגו החודש.

עד הכנס, פלנרי לא חשף פרטים קונקרטיים אבל אמר את כל הדברים הנכונים, והבטיח כי "אין אבן שלא נהפוך". גם כאשר מניות החברה צנחו, חלק מהמשקיעים קיוו כי סוף סוף תיראה חשיבה רדיקלית בחברה. אבל זה לא קרה.  

ג'נרל אלקטריק התחילה את הבוקר בכך שהודיעה כי תקצץ 50% בדיווידנד הרבעוני, צעד גדול ואף הכרחי עבור חברה שמתגאה בתשלומים שלה וחותרת למספר גדול של משקיעים פרטיים. עם זאת, אם מסתכלים על התחזית של GE ל-2018, שפורסמה כמה שעות מאוחר יותר, כבר לא ברור אם הקיצוץ מספיק.

הדיווידנד המופחת עדיין יעלה כ-4 מיליארד דולר לשנה. ובעוד GE רוצה להגיע לתזרים מזומנים של 6 עד 7 מיליארד דולר בשנה הבאה, החישוב הזה "סלקטיבי מאוד", אומר גאותם קאנה מקואן אנד קו. המספר האמיתי קרוב יותר לאפס אם מביאים בחשבון את הפנסיות ואת הוצאות המימון כפי שחברות תעשייתיות אחרות עושות, לדבריו. 

וזה לא טוב. ראשית, זה אומר שהדיווידנד של GE ישתה הרבה מהמזומן שלה. יחס התשלום שלה למשקיעים ימשיך להיות גבוה, ברמה דומה לחברות תעשייתיות מהשורה הראשונה. ובעוד שהחברה רוצה לפשט את אופני הדיווח המפותלים שלה, היא עדיין משתמשת בשיטות שמקשות על המשקיעים להבין באמת מה קורה בעסק.

פלנרי אמר שהפעילויות בתחום התחבורה, התאורה ופתרונות תעשייתיים ככל הנראה יופרדו מהחברה. אלה הן חדשות טובות, בהתחשב בעובדה ש-GE סיכמה מוקדם יותר השנה על מכירת עסקי הפתרונות התעשייתיים ל-ABB עבור 2.6 מיליארד דולר. גם יחידת התאורה, לפי דיווחים, נמצאת על המדף כבר זמן מה. פלנרי ציין כי יש יותר מ-10 עסקות על הפרק, אבל ככל הנראה הן כוללות מכירת חלקים קטנים יחסית מהיחידות הקיימות.

באופן בסיסי, זה מה שהיה צפוי כאשר GE הדגישה מכירות נכסים של החברה בסך 20 מיליארד דולר בשיחה עם משקיעים על תוצאות הרבעון השלישי. לא מדובר בשינוי מהפכני בחברה. יש גם אפשרות ש-GE תקטין את הנתח שלה בנכסי האנרגיה המשותפים עם בייקר יוז ל-62.5%. זה מידע חדש ל-GE, אבל החברה תצטרך לחכות עד שתקבל הצעת מחיר טובה.   

פלנרי גם מוציא לפועל שינויים שהיו צריכים להתרחש מזמן: כולל הקטנת הדירקטוריון של החברה מ-18 חברים ל-12, שלושה מתוכם יהיו חדשים בתפקיד. עם זאת, ייקח זמן עד שהשינויים האלה יבואו לידי ביטוי בשורה התחתונה – בעיקר בגלל שיחידת האנרגיה של החברה ממשיכה להתמודד עם ביקוש מדשדש.  

תוכניתו של פלנרי עד כה היא הדהוד למה ששמענו מקודמו ג'ף אימלט: מכירת נכסים וקיצוץ בהוצאות כדי לחזק את החברה. כעת, זה ידוע לכולם שאימלט לא עשה עבודה טובה במיוחד בהוצאה לפועל של האסטרטגיה הזו. אם פלנרי יעשה עבודה טובה יותר, אולי זה יהיה מספיק כדי לעצור את הנפילה החופשית של המניה – שנפלה אתמול ב-8%, ומתחילת השנה בכמעט 40%. פלנרי, כמו אימלט, נראה משוכנע כי כל עסקיה העיקריים של GE מוסיפים לה ערך, וכי כדאי להשאיר אותה במבנה של קונגלומרט. אבל התפישה הזו זוכה לפחות ופחות פופולריות.

פלנרי פיספס הזדמנות לשנות את החברה באופן דרמטי באמצעות פירוקה המלא, ובמקרה הטוב, היא תעבוד קשה כדי לצלוח שנים של הכנסות חלשות. ובזה, אין שום דבר רדיקלי.   

תחומי הפעילות של ג'נרל אלקטריקצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker