האם מניית ג'נרל אלקטריק תוסר ממדד דאו ג'ונס?

מניית התאגיד התעשייתי האמריקאי ירדה לשפל של 5 שנים ונסחרת במחיר של 20 דולר ומהווה כיום רק 0.6% ממדד דאו ג'ונס ■ ג'נרל אלקטריק היא החברה היחידה בדאו ג'ונס שנכללה במדד המקורי שהחל להיסחר ב-1896

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
 מפעל ג'נרל אלקטריק
לוגו רויטרס
רויטרס

קשה לדמיין את מדד דאו ג'ונס ללא ג'נרל אלקטריק. מניית התאגיד התעשייתי האמריקאי היא המניה הידיעה המקורית שנמצאת במדד מניות הבלו צ'יפ מאז החל להיסחר ב-1896. אולם, הירידה במחיר מניית החברה והסיכויים כי המנכ"ל החדש יצמצם את פעילות החברה בצורה חדה גורמת לכמה משקיפים בשוק לשקול את האפשרות כי המניה תוסר ממדד דאו ג'ונס היוקרתי.

"מכיוון שהמניה נסחרת במחיר נמוך ומשקלה במדד קטן, גוברים הסיכונים כי היא תוסר מדאו ג'ונס", אומר אלכס בראיין, מנהל מחקר אסטרטגי בהשקעות פאסיביות במורנינג סטאר בשיקגו. "אני לא חושב שזה מובן מאליו שהיא תוסר מהמדד, אך הסיכון קיים", הוא אומר.

מניית ג'נרל אלקטריק סגרה את שבוע המסחר מתחת לרמה של 20 דולר בפעם הראשונה זה יותר מחמש שנים, כשהקשיים של החברה הוצגו בבירור בדו"חות הרבעון השלישי של 2017 שפורסמו בחודש שעבר.

מחיר המניה כעת הוא הנמוך מבין מניות דאו ג'ונס. מכיוון שדאו ג'ונס הוא מדד משוקלל מחיר – כך שככל שמחיר המניה גבוה יותר היא בעלת השפעה גדולה יותר על המדד – לעומת מדד S&P 500, שמושפע משווי השוק של החברות, לג'נרל אלקטריק יש פחות השפעה על התנודות במסחר היומי בדאו ג'ונס.

נכון ליום שישי משקלה של מניית ג'נרל אלקטריק במדד הוא 0.6% בלבד. לשם השוואה, משקלה של מניית יצרנית המטוסים בואינג, שנסחרת במחיר של 260 דולר, במדד הוא 7.7%. השינויים במדד נעשים לפי הצורך והבחירה אינה כפופה לחוקים הכמותיים, כך לפי המתודולוגיה שפורסמה.

דובר של חברת המדדים S&P דאו ג'ונס אמר כי הוועדה המפקחת על מדד דאו ג'ונס נפגשת באופן קבוע ודיוניה חסויים.

גורלה של ג'נרל אלקטריק במדד עשוי להתבהר מחר כאשר ג'ון פלנרי, מנכ"ל החברה שנכנס לתפקידו ב-1 באוגוסט, צפוי להציג את רשימת העסקים שהחברה תצא מהם במטרה להיות את מצבה הפיננסי.

"אם ג'נרל אלקטריק תתחיל למכור חלק ניכר מעסקיה, הוועדה המפקחת על מדד דאו ג'ונס תבחן בכובד ראש אם החברה החדשה עדיין מייצגת חלק גדול מהכלכלה האמריקאית", אומר דייב נאדיג' מנכ"ל חברת המחקר ETF.com.

לעת עתה, ג'נרל אלקטריק עדיין מחזיקה בעמדות מפתח בתעשייה כמו במגזר התעופה, תחנות כוח ושירותי בריאות ושווי שוק של 175 מיליארד דולר ממקם אותה באמצע מדד דאו ג'ונס. בנוסף, תפקידה ההיסטורי של מניית ג'נרל אלקטריק במדד עשוי להיות טיעון נוסף נגד הסרתה.

אם המניה תוסר לא ברור מי תהיה המחליפה של ג'נרל אלקטריק. אלפבית, אמזון ופייסבוק הן שלושה חברות בעלות שווי שוק עצום שאינן נכללות בדאו ג'ונס וככל הנראה גם לא ייכללו מסיבות שונות. מחיר מניות אמזון ואלפבית עולה על 1,000 דולר – כך שמחיר יעוות את חישוב שקלול המניות במדד. מניית פייסבוק הונפקה רק ב-2012, וחלק מהאנליסטים טוענת כי היא חברה צעירה מדי מכדי להיכלל במדד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker