הפרטת שוק החשמל בארה"ב נכשלה והמדינות רוצות לחזור לרגולציה

במדינות שהפריטו את רשת החשמל חלה עליית מחירים מהירה והשתררו מחירי מונופול לא מפוקח

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

ניו יורק טיימס

יותר מעשור לאחר שהחלה התנועה להפיכת ענף החשמל האמריקאי משוק עם חקיקה מוסדרת לשוק תחרותי, מדינות רבות נסוגות מתוכנית ההפרטה או מחזירות כסף בתור פיצוי לאנשים ולחברות.

מבקרת בולטת לתחרות בחשמל, מרילין שוולטר, מחוקקת לענייני שירותים לשעבר במדינת ואשינגטון שהפכה לתומכת נלהבת של מערכות חשמל ציבוריות, חישבה ומצאה שבשניים עשר החודשים שהסתיימו ב-31 במאי, שילמו הצרכנים במדינות שהנהיגו תחרות 48 מיליארד דולר נוספים תמורת החשמל לעומת מה שהיו משלמים לו היתה נמשכת הרגולציה.

ההתייקרות המהירה הרתיחה את הצרכנים והעסקים הקטנים, ודחפה את הצרכנים הגדולים להילחם בחזית הפוליטית ובחזית החקיקה. מאז ראשית שנות ה-90 אימצו מחצית מהמדינות חוקים - שחלקם נתמכו בחברה השערורייתית לסחר באנרגיה, אנרון - שנועדו ליצור תחרותיות בשוק. עם זאת, רוב החוקים הללו חלו על השווקים הסיטוניים, ולפיכך יצרו תחרות מלאכותית רק בחלק מסוים של הענף. מערכות המדידה, ההעברה וההפצה של חשמל לא לקחו חלק בשינויים.

לאחר שמושל אילינוי, רוד בלאגוג'ביץ', חתם על החוק המאשר החזר של מיליארד דולר לצרכנים, הוא רמז שיבואו צעדים נוספים בהמשך. הוא גם חזר על התנגדותו לטכניקת המכירה הפומבית שאילינוי נוקטת כדי למכור חשמל, מפני שהדבר עוזר רק לנותנות שירותים ציבוריים וחברות תעשייה גדולות.

וירג'יניה אכפה תנאים חדשים על חברות החשמל החדשות של המדינה וקבעה פיקוח על המחירים, לאחר שהבטיחה לחברות רווחיות השווה לממוצע הרווחים השוליים של חברות החשמל במדינות השכנות. גם קונטיקט ערכה שינויים בחוקים שלה ומדינות רבות אחרות שוקלות שינויים בחוקים שלהן.

בית המחוקקים בקליפורניה השעה את חוקי התחרות בחשמל במדינה לאחר שהעלייה המהירה במחירים והפסקות החשמל החוזרות ונשנות הרתיחו את התושבים. נשיא נציבות השירותים הציבוריים של קליפורניה הציע לחתור שוב לתחרותיות, אולם שינוי פוליטי כזה מחייב חקיקה מתאימה. תומאס רולס, חבר בקבוצה ציבורית התומכת בתחרות, אומר שלא ייתכן שחקיקה תוכל לעצור את עליית המחירים כאשר מחירי סחורות כמו דלק עולים.

מחקרים רבים שמומנו על ידי גורמים התומכים בתחרות, הראו שבמדינות שאימצו תחרות בחשמל יש תעריפי חשמל נמוכים יותר. עם זאת, מספר מאמרי ביקורת, שנכתבו על ידי כלכלנים המתמחים בשוק החשמל, הראו שהמחירים הנמוכים לא נבעו מכוחות השוק, אלא מהחלטות ממשלתיות.

לקוחות גדולים מענפי המסחר והתעשייה, הכוחות שתמכו בתחילה בתחרותיות, מובילים את החזרה לחקיקה של פעם. אז כמו היום, הלקוחות הגדולים הללו אומרים שגובים מהם סכומים גבוהים מדי.

מרק יאקר, סגן נשיא במועצה לצרכנות חשמל, שמייצגת לקוחות גדולים מהתעשייה, אומר שבפועל לא קיימת שום תחרותיות בשוק הסיטוני.

באתר האינטרנט של צרכני אנרגיה באוהיו יש שעון הסופר את השניות עד שהמדינה תרחיב את המודל התחרותי שלה, שיוביל לעליית מחירים, לדעתה של הקבוצה.

במדינות רבות שבהן אין חקיקה המסדירה את השוק, דרשו מספקיות השירותים למכור את תחנות הכוח שלהן, למרות שלעיתים הן נמכרו לחברות אחיות.

השווקים התחרותיים, לכאורה, לא השוו את תנאי התחרות. החוק מחייב את ספקיות השירותים לספק כל כמות של חשמל שהצרכנים דורשים. ליצרניות חשמל עצמאיות אין התחייבות חוקית כזאת. בתקופות של ביקוש שיא, החברות העצמאיות יכולות לגבות מחירים גבוהים בהרבה מעלות הייצור, לעתים פי 30 מהעלות השולית.

ניסויים באוניברסיטאות קרנגי מלון וג'ורג' מייסון הראו שבמקרה כזה נוצרו מחירי מונופול, אפילו אם יש תחרות של חברות עצמאיות.

דו"חות רשמיים על תמחור מטקסס ומדינות אחרות הוכיחו שרמת המחירים היתה גבוהה באופן מלאכותי בתקופות מסוימות, מצב המאפיין אוליגופול. הדבר קורה כאשר מספר קטן של ספקיות מתאמות ביניהן את הפעולות באופן חוקי, ובכך מגיעות למחיר הגבוה למחיר המונופולי.

עם זאת, הנציבות הפדרלית לרגולציה של שוק האנרגיה הצהירה שברגע שתחליט שיש שוק לחשמל, המחירים בשוק יהיו מחירי תחרות. בתגובה למבקרים שאמרו שהסוכנות השתמשה בטיעונים מעגליים, הודיעה הנציבות לאחרונה כי בכוונתה לפתוח בחקירה לגבי מדיניות המחירים.

שוולטר, המחוקקת ממדינת ואשינגטון, הגיעה למסקנה לגבי מחירים שעולים בקצב מהיר בשווקים תחרותיים, לאחר שניתחה נתוני תמחור שהגיעו למנהל המידע על אנרגיה של הממשלה. היא בחנה את המחירים שעלו בשיעורים הגבוהים ביותר במדינות שאמצו מדיניות תחרותית. הנתונים הראו שהחשמל במדינות הללו עולה ארבעה סנטים לקילווט/שעה, לעומת פער של שני סנטים ב-2000. היא חישבה מנתוני הממשלה שהעלות האמיתית לצרכנים במדינות התחרותיות היתה גבוהה ב-292 מיליארד דולר מהמחירים ב-2000.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker