לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

מלחמת האזרחים על עתידו של הביטקוין הסתיימה, לעת עתה, כאשר אחד הצדדים במאבק הודיע ביום רביעי כי לא הצליח להשיג את התמיכה מאנשי קהילת המטבע הדיגיטלי. המחנה המפסיד קיווה להכפיל את מספר העסקות ברשת הבלוקצ'יין של הביטקוין כדי לאפשר עסקות זולות ומהירות.

קהילת המפתחים של הביטקוין התנגדה לדבר בטענה שהרחבת הרשת במהירות כזו תאפשר לחברה או לממשלה להשיג השפעה רבה יותר על המערכת המבוזרת. הקבוצה שדחפה לבצע את ההרחבה ברשת תיכננה לעבור לגרסה חדשה של תוכנת ביטקוין בשבוע הבא, מה שהיה יוצר פיצול במערכת הביטקוין וככל הנראה גורם לבלאגן במטבע הווירטואלי. הפיצול המתוכנן בוטל אתמול לאחר שהחברות שתיכננו אותו הודיעו כי לא זכו בתמיכה מספקת מקהילת הביטקוין.

מנהיגי כמה חברות גדולות בתחום הביטקוין מסר במייל כי "לצערנו בזה ברור שלא הצלחנו לבנות הסכמה רחבה לשדרוג גודל הבלוקים". מחיר הביטקוין זינק מיד לאחר פרסום המייל מעל ל-7,800 דולר, ואז נסוג.

מחיר הביטקוין עלה בעקביות ב-12 החודשים האחרונים ב-1,000%. העלייה במחיר משכה משתמשים חדשים ממדינות כמו דרום קוריאה ויפן וכן מקרנות גידור, גם לאחר שרשויות במקומות כמו סין נלחמו נגד המסחר במטבע הדיגיטלי.

כל המשתמשים החדשים נתקלו במגבלה של מספר העסקות שניתן לבצע במערכת הביטקוין בכל עשר דקות, מגבלות שנוצרו בימים המוקדמים של המערכת. בגלל המגבלה, המערכת יכולה לבצע כחמש עסקות בשנייה. זה הוביל לעיכובים במערכת הביטקוין ולעליית מחירי העסקות.

החברות שמעבדות את תשלומי הביטקוין אומרות כבר שנים כי יש להסיר את המגבלה על מספר העסקות בטענה שזה הכרחי כדי שהביטקוין יוכל להתחרות בוויזה ובפייפאל. המחנה היריב טוען כי הגדלת מספר העסקות יוביל לכך שרק חברות גדולות יוכלו לעקוב ולבצע את העסקות בביטקוין, וכך יילקח הכוח מהמשתמשים היחידים ברשת הביטקוין.

התומכים בהשארת הבלוקים - סוג של קובץ מוצפן שעליו נשמרים נתוני העסקות בביטקוין בטווח זמן של 10 דקות - טוענים כי יש לראות בביטקוין כזהב דיגיטלי: מקום בטוח להפקדת כסף, גם אם זה בא על חשבון העברת הכסף במהירות במחיר נמוך יותר.

רבים מהמתכנתים שעובדים על התוכנה הבסיסית של הביטקוין, שמכונים מפתחי הליבה, אמרו כי יפסיקו לעבוד על הביטקוין אם הבלוקים יוגדלו. הם טענו גם כי החברות שדוחפות את הגדלת הבלוקים עשו זאת מבלי להתייעץ כראוי עם קהילת הביטקוין. מנהיגי שני המחנות בעימות הביטקוין מסרו כי קיבלו איומים על חייהם וסבלו ממתקפות סייבר, חלק מהמפתחים אף הרחיקו לכת והיגרו למטבעות וירטואליים אחרים.

באוגוסט חלק מהתומכים בהרחבת רשת הביטקוין גרמו לפיצול במטבע ויצרו את המטבע החדש ביטקוין קאש, שבמערכת שלו ניתן לבצע יותר עסקות ובמערכת הביטקוין המקורית. מחיר הביטקוין קאש אמנם עלה מאז אוגוסט אך נותר נמוך באופן משמעותי מהביטקוין המקורי.

החברות שתמכו בהגדלת הבלוקים מסרו אתמול כי "למרות שאנו מאמינים בצורך בבלוקים גדולים, אנחנו מאמינים כי יש דבר חשוב יותר: איחוד קהילת הביטקוין". המתנגדים להגדלת הבלוקים מסרו כי הם רוצים להקל על משתמשי הביטקוין ולהוזיל את מחיר העסקות, אך הם מקווים שזה יתאפשר על דיי בניית מערכת חדשה על המערכת הקיימת ושמירה על מערכת הביטקוין המקורית בטוחה ומבוזרת.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker