הבורסות בעולם שוברות שיאים - והמשקיעים רוצים עוד

מדדי הבורסות הגדולות באסיה, באירופה ובארה"ב זינקו בשיעור דו־ספרתי מתחילת השנה ■ בוול סטריט נרשם שיא של כל הזמנים, וטוקיו הגיעה לשיא של 25 שנה בעקבות זרימה של השקעות ממשקיעים זרים ■ הריבית החלשה ותוצאות טובות של המגזר העסקי מכתיבים את הכיוון החיובי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בורסת טוקיו, יפן

בורסת טוקיו שברה אתמול שיא של 25 שנה, כשמדד ניקיי נסגר ברמה של 22,937 נקודות, שאליה לא הגיע מאז ינואר 1992. גם בבורסות אחרות באסיה נרשמו עליות, ומדד MSCI אסיה־פסיפיק הגיע לשיא של עשר שנים. גם בוול סטריט שברו שלשום שלושת מדדי הבורסות הראשיים, דאו ג'ונס , נאסד"ק ו– S&P 500 שיא היסטורי. בברזיל נרשם באמצע אוקטובר שיא של כל הזמנים, בטורקיה חגג מדד ISE 100 שיא משל עצמו, ובהונג קונג הבורסה גאתה לרמה הגבוהה ביותר מאז תחילת 2008.

מרבית הפרשנים והאנליסטים מחזיקים בדעה אופטימית לגבי המשך העליות בבורסות. לעליות הנוכחיות יש שני מאפיינים חריגים: הראשון הוא שהן נצפות בכל מיני סוגי נכסים — נפט, מניות, אג"ח ונדל"ן, בניגוד למגמות ההיסטוריות. השני הוא היעדרה של התרוממות הרוח הלא רציונלית, שאיפיינה את 1999 ו–2007, שהתאפיינו גם הן בעליות חדות והסתיימו במשברים. עם זאת, הרווחים הגדולים שגרפו מתחילת השנה המשקיעים במדדים יכולים לעודד אותם להוציא כסף מהשוק, מחשש שהמנגינה תיעצר, או לפחות כדי לממש את הרווחים.

בורסת טוקיו היא מקרה מעניין בפני עצמו. כלכלת יפן מדשדשת בין חוסר צמיחה לצמיחה דלה כבר שני עשורים. הגאות בבורסה, שלאחרונה רשמה 16 ימים רצופים של עליות — הרצף הארוך ביותר אי־פעם, וקפצה ב–19% מאז 9 בספטמבר — נובעת מכמה גורמים: הין נחלש בעולם, מה שמסייע ליצואניות היפניות, שהן מנוע הצמיחה של יפן; תוצאות טובות של התאגידים היפניים בעונת הדו"חות הנוכחית, כמו סוני, שהציג התאוששות מופלאה; והגאות הכללית בעולם, שסחפה משקיעים זרים בהמוניהם לבורסה היפנית. באוקטובר לבדו הזרימו משקיעים זרים ליפן כמעט 20 מיליארד דולר בהון המושקע במניות. ניצחונו הסוחף בבחירות של שינזו אבה, שהימר על הקדמתן והצליח, תרם גם הוא לביטחון המשקיעים ביפן ולתחזיות ורודות של אנליסטים.

הנגידים חוששים לטרפד את הצמיחה

מימין: נגיד הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי, יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן ונגיד הבנק המרכזי של יפן, הרוהיקו קורודהצילום: áìåîáøâ

ואולם כדי להבין את רוח הדברים ואת העליות שהתרחשו בשאר הבורסות בעולם, חייבים להסתכל מחוץ ליפן. בארה"ב, אירופה, בריטניה, ישראל ומדינות רבות אחרות, הריבית עדיין נמוכה, כמעט אפסית. התוצאה היא זרימה של כסף לכל סוגי הנכסים בשטף עז. בדיחה שרצה בטוויטר השבוע התייחסה לדברי נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שזקף לזכותו את השיאים במדדי וול סטריט: "טראמפ התבלבל ואמר ME במקום QE", אמרה הבדיחה, כשראשי התיבות האחרונים מתייחסים להרחבה הכמותית של הבנק הפדרלי ובנקים מרכזיים אחרים, שהזרימה נזילות עצומה לשווקים מאז המשבר הפיננסי, שהתרחש לפני כמעט עשור.

נכון להיום, ההרחבה הכמותית הסתיימה, והבנק הפדרלי החל במהלך להקטין את המאזן שלו. למרות החולשה הכלכלית המאיימת, הנגיד בבריטניה העלה בשבוע שעבר את הריבית ברבע אחוז, בשל חשש מאינפלציה שהושפעה מצניחת ה ליש"ט . באירופה נמשכת ההרחבה הכמותית כסדרה, והעלאת ריבית אינה נראית באופק. ברחבי העולם — מאוסטרליה ועד ישראל — הנגידים שומרים על הריבית נמוכה, מחשש לטרפד את הצמיחה.

בינתיים, בשווקים, יש מי שמצליחים יותר ויש מי שפחות. בורסת תל אביב מתבלטת בביצועים נומינליים חלשים יחסית. השיא נרשם לפני כשנתיים, ומתחילת השנה בקושי עלו מדדי ת"א 35 ו– 125 . הראשון אפילו נסוג בשל המשקל הגדול של טבע שנסחרת בו. ואולם כשמוסיפים את הפרשי שערי המט"ח ומודדים את התשואה בדולר, כדי שאפשר יהיה להשוותה בין מדינות שונות, מתקבלת תמונה טובה יותר, בזכות השקל החזק. היחלשות הדולר מול היורו סייעה לדחוף גם את הביצועים הטובים קצת פחות של בורסות אירופה מתחילת השנה, לטריטוריה של מעל 20%, כשהם נמדדים במונחים דולריים.

הבורסה בתל אביב נשארה מאחור

הביצועים המאכזבים של המדדים המובילים בבורסה הישראלית, ת"א 35 ות"א 125, בשנתיים האחרונות מפריעים מאוד למשקיעים הישראלים להשתתף בחגיגה העולמית בשוקי ההון. הם מתרחשים באופן פרדוקסלי דווקא כשהכלכלה הישראלית נמצאת במצב שנחשב למצוין בהשוואה בינלאומית.

מדד ת"א 35 למשל, הניב למשקיעים בשנתיים האחרונות תשואה שלילית של 10%, כשמתחילת 2017 התשואה שלו היא גם כן שלילית — מינוס 3%. מדד ת"א 125 נמצא במצב סביר מעט יותר, לאחר שבשנתיים האחרונות רשם אמנם תשואה שלילית של 5%, אך מתחילת השנה כבר עבר לטריטוריה חיובית, עם תשואה צנועה מאוד של 1.5%.

האשמים באכזבה של המשקיעים במדד ת"א 35 (באמצעות תעודות הסל) הם מגזרים שמשקלם בבורסה המקומית גדול הרבה יותר ממשקלם בשוק ההון העולמי. בראש ובראשונה מדובר במגזר הפארמה, הכולל את טבע, שקרסה בשנתיים האחרונות ב–80%.

המגזרים האחרים שמשכו את המדד מטה הם מניות הגז והנפט ( קבוצת דלק , דלק קידוחים , ישראמקו ) אשלג ( כיל ו החברה לישראל , שהשווקים שלהן נמצאים בחו"ל) וכן מניית בזק , שנמצאת בעיצומה של פרשת חשד לשחיתות. בת"א 125 החשיפה מפוזרת לעוד מגזרים, ולכן התשואה שלו סבירה יותר.

בהנהלת הבורסה המקומית מכירים בבעיית הריכוזיות של המדדים, והשיקו השנה את רפורמת המדדים שאמורה לצמצם אותה, בכך שהפכה את מדד ת"א 25 למדד ת"א 35 ואת מדד ת"א 100 למדד ת"א 125.

מה שמציל לכאורה את המשקיעים בבורסה בתל אביב מבחינת התשואה זו החשיפה לשקל, שגורמת לשווי השקעתם לקזז מעט את הפערים מול מדדי העולם. אלא שלמעשה, השקל החזק לא מועיל למשקיעים המקומיים, שגם ככה משלמים על מחייתם בשקלים — אלא פוגע בתשואה שלהם מהשקעותיהם בחו"ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker