רוברט קיוסאקי, מחבר "אבא עשיר אבא עני": "רק טיפשים מקשיבים ליועצי השקעות"

עקרונות ההשקעה שלו הפכו אותו למיליונר כבר בגיל צעיר אבל הוא חיכה שאביו ימות לפני שפירסם את ספרו ■ מי שעומד מאחורי סדרת ספרי "אבא עשיר אבא עני" מגיע לישראל להשקת ספרו החדש ■ רוברט קיוסאקי בראיון בלעדי ל-TheMarker: "מי שלא מצליח לעשות כמוני הוא לוזר"

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השעה שבע בערב. יום העבודה התחיל עם שחר, על המחשב בבית. בשמונה וחצי התייצבות במשרד. בשבע בערב העבודה עוד לא הושלמה, כי צריך את הכוורת לסדר ולנקות, גם לדאוג לארוחות ולטפל בתינוקות - לעשות ספונג'ה ולבשל מרק, למיין את החשבונות ולתהות איך לגמור את החודש בלי מינוס. אחרי כן עוד שעה-שעתיים על המחשב בבית. איך יוצאים ממרוץ העכברים הזה?

ספרו הידוע ביותר, "אבא עשיר אבא עני" (בעברית בהוצאת מטר), שוטח השקפת עולם הטוענת כי כדי להתעשר ולהגיע לרווחה ועצמאות כלכלית, יש ללמוד מאנשים עשירים כיצד להתייחס לכסף; להשקיע בנכסים המייצרים הכנסות שוטפות; ולהפסיק להאמין באשליה כי השכלה גבוהה ועבודה כשכירים תהפוך אותנו למבוססים כלכלית. תבונה פיננסית, אומר קיוסאקי, תחלץ ממרוץ העכברים כל אדם שמוכן ללמוד את יסודות ההשקעה הנכונים.

קיוסאקי, אמריקאי ממוצא יפאני שנולד בהוואי, יגיע באוקטובר לישראל לרגל השקת ספרו החדש "רוצים שתהיה עשיר", שאותו כתב עם דונלד טראמפ, והשקתו של משחק הלוח שלו, Cashflow, אשר תורגם לעברית ויופץ בישראל על ידי חברת סיוואטק.

מי שרוצה לפגוש את הגורו פנים אל פנים יוכל לעשות זאת בכנס הפתוח לקהל הרחב של בית ההשקעות אקסלנס נשואה, בו ירצה קיוסאקי. קיוסאקי ירצה גם בכנס נטוורקינג השנתי של בוגרי המסלול האקדמי במכללה למינהל.

המיליונים הרבים שעשה קיוסאקי מהשקעות, ממכירות ספרים ומלימוד השיטות שלו הם נקודת הפיתוי הראשונה בעבור מי שחוכך בדעתו אם לקנות אחד מספריו. השיחה אתו היא משהו אחר. לעתים נדמה כי קיוסאקי מתאמץ לשכנע שאין רבים שיכולים לעשות את מה שהוא עושה, ומצד שני, שמי שלא מבין את מה שהוא עושה ומסוגל לחקותו הוא מטומטם.

ב"אבא עני אבא עשיר" כתבת שאתה אוהב להשקיע בחברות סטארט אפ. מדוע?

"אני משקיע בתזרים מזומנים".

אתה יכול לפרט?

"יש שתי דרכים להרוויח: אחת היא להשקיע ולקבל מיד תזרים מזומנים, השנייה היא רווח הון (רווח המתקבל כשמחירו של הנכס עולה). 90% מהאנשים בעולם משקיעים בשביל רווח הון. אני משקיע בשביל לקבל תזרים מיידי".

איך בדיוק מקבלים תזרים מיידי מהשקעה בסטארט-אפ? אתה חושב שהמשקיעים בגוגל קיבלו תזרים חיובי מיד?

"זו לא השקעה, זו ספקולציה".

סליחה?

"כשאני כותב ספר, זה סטארט אפ. כשאני מקים חברה למסחר בכסף (המתכת), זה סטארט-אפ. אני רוצה מיד תזרים מזומנים. צריך להיות חכם כדי להשיג תזרים מיידי. אם אין לי מזומן מהר, אני לא משקיע. כשקונים נכס שלא נותן תזרים מזומנים מיידי, אלא רק רווח הון עתידי, זו ספקולציה. כשקונים נכס כדי לקבל מיד תזרים, זו השקעה. ספקולנטים מקווים שיקרה משהו, משקיעים יודעים שהוא יקרה. זה ההבדל בין ספקולנטים למשקיעים".

המון אנשים ביקשו שאומר לך שאת מה שעשית בשוק הנדל"ן האמריקאי אי אפשר לעשות בישראל, כי הריבית גבוהה והרווח מהשכרה לא כדאי

"בכל מקום בעולם שבו הייתי אמרו לי את זה - 'אי אפשר לעשות את מה שאתה עושה כאן'. האנשים שאומרים את זה הם לוזרים. אנשים טיפשים אומרים שאי אפשר לעשות את זה. הם לא יודעים. סיכון זה דבר שנגרם על ידי טיפשות.

"אני מתוסכל מזה שאנשים אומרים לי כל הזמן 'אי אפשר לעשות את זה כאן'. אני יכול לעשות את זה בישראל, אני יכול להשיג תזרים מזומנים מיידי. פשוט יש לי צורת חשיבה אחרת. אני לא מנתח מוח, אבל סיכון הוא דבר שקשור לטיפשות. ככל שאתה חכם יותר, הסיכון שלך נמוך יותר.

"אבל זה שאני עושה את זה לא אומר שכולם יכולים לעשות את זה. אני, נגיד, משחק גולף. זה לא אומר שאני משחק כמו טייגר וודס. ועדיין, יש עוד אנשים בעולם שיכולים לשחק ברמה שלו. אבי העני לא היה יכול לעשות את מה שאני עושה. השאלה העיקרית היא מי אתה רוצה להיות - אבי העני (שהיה בכיר במערכת החינוך בהוואי בעל תוארי דוקטור מאוניברסיטאות יוקרתיות, וסיים את חייו בחובות) או אבי העשיר (יזם מצליח שלימד את קיוסאקי את התורה שהוא מטיף לה כיום)".

אז איך לומדים את זה?

"לא באוניברסיטה. האקדמיה היא לא המקום הנכון ללמוד להתעשר. צריך ללמוד מאנשים עשירים. השכלה אקדמית יכולה לעזור בחיים, אבל לא חייבים אותה כדי להצליח. לא לומדים להיות יזמים באוניברסיטה. אם אני רוצה ללמוד לתקן את האוטו אני הולך למכונאי. אם אני רוצה ללמוד להתעשר, אני צריך ללמוד מאנשים עשירים. לא ממורים. כל בני משפחתי היו מורים. מורים הם אנשים עניים".

לפני שנמשיך, שאלה חשובה - יש הטוענים כי לא היה לך בכלל אבא עשיר, וכי המצאת אותו

"למה את מקשיבה לטיפשים האלה? האנשים האלה באינטרנט שאומרים את זה - אין להם מושג. אני לא מבין למה מישהו בכלל מקשיב להם. הופעתי בתוכנית של אופרה ווינפרי לפני שבע שנים, והיא עשתה תחקיר ומצאה את אבי העשיר. הוא קיים".

אז כל עניין ה-2.0 Web ותוכן המיוצר על ידי הגולשים לא מדבר אליך?

"זה כמו להקשיב ליועצי השקעות. מי שרוצה להתעשר צריך להקשיב לאנשים כמו וורן באפט. את מכירה את עקרונות ההשקעה שלו? הטיפשים מקשיבים ליועצי השקעות, שהם בעצם אנשי מכירות, לא אנשים עשירים שעשו המון כסף. זו טיפשות. וורן באפט אומר שלא צריך לגוון השקעות. יועצי השקעות אומרים שצריך לגוון. מי צודק?".

האם אתה בוחן השקעות בישראל?

"אני לא בוחן השקעה בישראל, כי אני לא משקיע במדינות. אני משקיע בכלכלה העולמית, בזהב, נפט וכסף. בנדל"ן אני משקיע באופן מקומי. זה הזמן הטוב ביותר להשקיע בנדל"ן".

עכשיו? ממשלת ארה"ב פירסמה השבוע את הנתונים הגרועים ביותר זה 16 שנים על מחירי הבתים. ומה יהיה בעוד כמה חודשים, ובעוד שנה?

"בדיוק. זה משהו שקורה כל 20 שנה. המצב גרוע, והוא יהיה גרוע יותר. מי שמפסיד עכשיו זה הספקולנטים - המשקיעים מרוויחים המון. זה הזמן להיכנס. הכל תלוי בשאלה אם אתה טיפש או לא.

"מה שמפריע לאנשים זה החינוך שנותנים להם. צריך ללמוד איך להשקיע - ולא מהאקדמיה. צריך ללמד את כל הדברים האלה בבית הספר, אבל המורים כמובן לא יכולים ללמד את זה. אלה אנשים שיודעים רק להשיג עבודה. ממורים לא צריך ללמוד את זה. החברים שלי הם כולם משקיעים מקצועיים".

ואתה מקבל מהם עצות?

"רק מאלה שמצליחים. כדי שמדינה תתפתח היא צריכה ללמד תבונה פיננסית. אמריקה היתה המדינה העשירה ביותר בעולם, וכעת היא המדינה הענייה ביותר. יש בה אנשים כמוני, שמרוויחים מיליונים כל שנה, ויש אלה ששמחים להרוויח 150 אלף דולר בשנה... הדולר נופל".

באיזה מובן אמריקה היא הענייה ביותר? התוצר לנפש הוא מהגבוהים בעולם

"יש לנו החובות הגדולים ביותר. בגלל זה הדולר נופל והנפט ימשיך לעלות. בוש הזה... תגידי לי, בוש פופולרי בישראל? הוא לא עשה טוב לכלכלה של אמריקה. לא מלמדים כאן בבית הספר תבונה פיננסית. זה חיוני להישרדותה של מדינה. המדינה שתלמד את ילדיה לחשוב ככה תהיה המעצמה הכלכלית הבאה. את יודעת שבשפה המצרית (ערבית, ד.מ) אין מלה ליזמות? לפחות לכם בישראל יש רוח יזמות, ובגלל זה אתם מצליחים".

כתבת שצריך ללמד מגיל צעיר חשיבה פיננסית. גם בישראל לא מלמדים את זה בבית הספר.

"זה נובע מתפישה דתית שהכסף הוא שורש כל רע".

האם אביך העני קרא את הספר?

"לא, חיכיתי ששניהם ימותו. גם ככה המשפחה שלי כועסת עלי מאוד. כולם מורים. הספר יצא אחרי שהוא מת. הוא היה עובד ממשלה, אני לא רציתי להיות עובד ממשלה. הוא רצה שאני אהיה עובד ממשלה. אבל אני רציתי להיות עשיר. אני אוהב לעשות כסף, להמציא חברות, ליזום".

איך חשבת על הרעיון לספר?

"המצאתי משחק קופסה שמלמד חשיבה פיננסית, ואחר כך כתבתי את הספר, שבעצם מספר את סיפור חיי".

אילו הזדמנויות השקעה טובות יש עכשיו?

"אני משקיע בכסף (המ תכת). סחורות קונים כדי לעשות רווחי הון, כמובן, ואני יכול להרשות את זה לעצמי, כי יש לי מיליונים. הכסף לא התייקר כמו הזהב. אני חושב ששוק המניות האמריקאי יקר".

אבל מכפיל הרווח של 500 S&P נמוך במונחים היסטוריים.

"כן, אני מתכוון באופן יחסי לתשואות שאפשר להשיג מדברים אחרים. אני הולך למכור בקרוב את המניות, זה יקר מדי. אני משקיע הרבה מאוד בנפט, אני עושה מיליונים מנפט. לדעתי, מחיר הנפט יגיע ל-200 דולר לחבית (בספטמבר הוא שבר את שיא כל הזמנים והתקרב ל-84 דולר לחבית, ד.מ).

יצרנית המכוניות ההודית טאטא מייצרת מכוניות ב-2,500 דולר, וגם במקסיקו עומדים לעשות את זה. זה אומר שיצטרכו עוד הרבה נפט. ובינתיים, בארה"ב, GM שובתת - את תופסת את זה? העובדים שלה מרוויחים 70 דולר לשעה, לעומת 70 סנט לשעה שמרוויחים בסין, והם שובתים. אני כמובן משתתף בצערם, אבל מה ההיגיון?

"ברגע זה נבנים 2 מיליארד בתים בעולם, וזה דורש המון חומרי גלם. שוק הסחורות ימשיך לעלות. כמו הנדל"ן, גם זה שוק עם מחזוריות של 20 שנה.

"ונדל"ן, כמובן. המצב קשה, יש עכשיו אנשים שמאבדים הכל, וזה טוב לי. אפשר לעשות מזה הרבה כסף. החיים שלי שונים משל אחרים. אני יזם. תראי את סטיב ג'ובס, הוא לא מקבל משכורת מאפל".

אתה לא ממש פרשת לגמלאות אחרי שהפסקת לעבוד כשכיר.

"אני לא פורש לגמלאות כמו אחרים. זה משעמם. אני אוהב את עבודתי, ואני אוהב שיש לי הרבה כסף. אני גם אוהב ללמד, בגלל זה אני עושה את זה".

השעה תשע. הבית נקי ומסודר. יום העבודה תם. אפשר סוף-סוף לראות את הפרק החדש של "עקרות בית נואשות"?

עקרונות השקעה על פי קיוסאקי

* נכסים הם כל דבר שמייצר הכנסה (נדל"ן, מניות, אג"ח, קניין רוחני)

* התחייבויות הן כל דבר שמייצר הוצאה (בית, מכונית, מוצרי צריכה)

* העניים קונים דברים שמייצרים בעבורם הוצאות

* העשירים גורמים לכסף לעבוד למענם

* רצוי להקים חברה שתכלול את הרכוש שלכם

* עבודה נועדה כדי ללמוד, לא כדי להתעשר

* ניהול תזרים מזומנים, מערכות ואנשים הם כישורים הכרחיים להצלחה

* דאגו קודם לעצמכם, ואחר כך לחשבונות

* אל תיכנסו לחובות כבדים, שמרו על הוצאות נמוכות

* בנו עמודת נכסים, אל תמשכו חסכונות בעת צרה

* רוצים להתעשר? למדו מהעשירים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker