רובוטים רצחניים? אוסטרליה וקנדה שוקלות איסור על כלי נשק אוטונומיים

פיתוח ושימוש בכלי נשק אוטונומיים חוצה "קו מוסרי ברור", הזהירו חלוצי המחקר בתחומי הרובוטיקה והבינה המלאכותית

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

חלוצים בתחומי הרובוטיקה והבינה המלאכותית קראו לממשלות אוסטרליה וקנדה לאסור על כלי נשק אוטונומיים לקראת כנס של האו"ם בנושא כלי נשק שייערך החודש.

חוקרים מובילים משתי המדינות קראו לראשי הממשלה מלקולם טרנבול וג'סטין טרודו בהתאמה לנקוט בעמדה ברורה נגד כלי נשק אוטונומיים, בטענה כי פיתוח ושימוש בהם יהווה "חציית קו מוסרי".

בינה מלאכותית מאפשרת לייצר כלי נשק שמסוגלים לפעול ללא פיקוח אנושי, ובכך להעניק להם אפשרות לנוע בשטח ולקבל החלטות של חיים ומוות ללא אישור בקר צבאי אנושי.

"אם הם יפותחו, הדבר יאפשר לנהל סכסוכים מזוינים בהיקף גדול יותר מאי פעם, ובלוחות זמנים ובמהירות בלתי נתפסת עבור בני אדם", נאמר במכתב ששוגר לטרנבול. "ההשלכות הקטלניות של מצב זה יהיו שמכונות, לא בני אדם, יקבעו מי יחיה ומי ימות".

מתוך הסרט "שליחות קטלנית"

באוגוסט, רבים ממדעני הרובוטיקה והבינה המלאכותית המובילים בעולם קראו לאו"ם לאסור כלי נשק אוטונומיים ובכך לעצור את מרוץ החימוש שכבר נמצא בעיצומו לפיתוח מערכות נשק אוטונומיות. המרוץ מאיים לבשר על "מהפכה שלישית בלוחמה" לאחר אבק שריפה ונשק גרעיני, הזהירו החוקרים במכתב גלוי.

צבאות נמנים על המממנים הגדולים ביותר של מחקר בתחום הבינה המלאכותית, ובעוד שניתן לנצל את הטכנולוגיה לייצור רובוטים לפינוי מוקשים או כלי תחבורה לא מאוישים להעברת אספקה, מערכות נשק אוטומטיות לחלוטין למטרות תקיפה יהפכו בפועל לכלי נשק להשמדה המונית.

"מתכנת אחד יהיה מסוגל לשלוט לחלוטין בצבאות של נשק", אמר טובי וולש, פרופ' בתחום הבינה המלאכותית באוניברסיטת ניו סאות ויילס בסידני, ואשר נמנה על מאות מומחים שחתמו על המכתבים ששוגרו לראשי ממשלות אוסטרליה וקנדה.

"זה הנשק המושלם לדיכוי אוכלוסיה אזרחית", המשיך. "בניגוד לבני אדם שאותם צריך לשכנע כדי שיסכימו לבצע מעשי זוועה, אלו יהיו כלי נשק קרים ומחושבים שיעשו כל מה שתוכנתו לעשות".

המכתבים לממשלות אוסטרליה וקנדה נשלחו לקראת כנס של האו"ם שיתקיים החודש על האמנה בדבר כלי נשק קונבנציונליים מסוימים, שמטרתה לאסור או להגביל את השימוש בסוגים מסוימים של נשק פוגעניים במיוחד או שהשפעתם אינה מבחינה בין אזרחים ללוחמים.

"לתת למכונות את הזכות לקבל החלטות של חיים ומוות מוליכה אותנו בדרך נוראית", הוסיף וולש. "יש טכנולוגיות מסוימות שצריך להשאיר מחוץ לשדה קרב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker