ניו זילנד תאסור על משקיעים זרים לרכוש בתים

ראשת הממשלה החדשה של ניו זילנד הודיעה היום כי הצעד נועד לבלום את הזינוק במחירי הנדל"ן למגורים

לוגו בלומברג
בלומברג
אוקלנד, ניו זילנד
אוקלנד, ניו זילנדצילום: בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

ניו זילנד תאסור על זרים לרכוש בתים במדינה. בכך מצטרפת ניו זילנד לשורה של מדינות שאוסרות על התערבות משקיעים זרים בשוק הנדל"ן בניסיון להוריד את המחירים.

"ספקולנטים זרים לא יוכלו לרכוש בתים בניו זילנד מתחילת הבשנה הבאה", אמרה ראשת הממשלה ג'סינדה ארדרן במסיבת עיתונאים שנערכה היום (שלישי) בוולינגטון. "אנחנו נחושים להקל על התושבים לרכוש את הבית הראשון שלהם, ולכן אנחנו עוצרים את רכישת הבתים על ידי משקיעים זרים שמעלים את המחירים".

מחירי הבתים בניו זילנד עלו בחדות בשנים האחרונות, ומחירו של בית ממוצע באוקלנד, העיר הגדולה במדינה, הגיע ליותר ממיליון דולר ניו זילנדי (685 אלף דולר אמריקאי) העלייה במחירים הפכה את שוק הנדל"ן ללא נגיש לניו זילנדים רבים, ובעיקר לצעירים. ניו זילנד היא לא המדינה הראשונה שאסרה על רכישת דירות קיימות על ידי משקיעים זרים, וצעדים דומים בהונג קונג ובאוסטרליה לא הצליחו להשפיע על המחירים באופן משמעותי.

"משקיעים זרים בנדל"ן למגורים נהפכו למטרה של ממשלות בכל העולם שמעלות להם את המסים ומטילות עליהם מגבלות", אמרה סופי צ'יק, ראש מחלקת מחקר נדל"ן למגורים בסווילס אוסטרליה. "אבל זה לא באמת עוצר משקיעים זרים שמעדיפים בכל מקרה לרכוש נכסים 'על הנייר'".

כסף סיני הוביל לעליית מחירים בכל העולם ולזעם של תושבים מקומיים בערים כמו אוקלנד וונקובר. לפי סקר שנערך באחרונה על ידי דמוגרפיה, אוקלנד היא העיר הרביעית ברשימת הערים שהכי קשה לקנות בהן דירה בעולם.

לפני הבחירות במדינה שנערכו ב-23 בספטמבר, מפלגת הלייבור של ארדרן הובילה קמפיין לקידום דיור בר-השגה אחרי ששיעור הבעלות על בתים במדינה הגיע לרמתו הנמוכה מאז 1951. ואולם קיים מידע מוגבל על מספר הזרים שרוכשים דירות קיימות למגורים בניו זילנד, ובאחרונה טענה הממשלה כי הרוכשים הזרים מהווים רק 2% מהשוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker