המועמד המוביל של טראמפ לנגיד הבנק הפדרלי: פרגמטיסט שימשיך את דרכה של ילן

טראמפ, שצפוי להודיע על החלטתו בשבוע הבא, פירסם סרטון שבו אמר כי כבר "יש לי בראש מישהו ספציפי"; לפי מקורבים לנשיא, המועמד המוביל הוא ג'רום פאואל, חבר מועצת הבנק הפדרלי

לוגו בלומברג
בלומברג
ג'רום פאואל
ג'רום פאואל, נגיד הבנק הפדרליצילום: בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מודע למתח סביב ההחלטה הצפויה שלו על מינוי הנגיד הבא של הבנק הפדרלי, ואף התייחס לכך בסרטון שהעלה לרשתות החברתיות. "אנשים ממתינים בכיליון עיניים להחלטה שלי על הנגיד הבא", אמר טראמפ בסרטון, שבו ציין כי ההחלטה תתקבל בשבוע הבא. "זה יהיה מישהו שאני מקווה שיעשה עבודה נהדרת. וכבר יש לי מישהו מאוד ספציפי בראש, אני חושב שהוא ירשים אתכם מאוד".

לפי מקורות מקורבים לבחירה, המועמד של טראמפ הוא ג'רום פאואל, חבר מועצת הבנק הפדרלי. הבחירה בפאואל עדיין לא סופית, וטראמפ עשוי עדיין לשנות את דעתו, לדברי המקורות. עם זאת, ההעדפה הברורה שלו לפאואל מעידה כי הסיכוי שהנגידה הנוכחית ג'נט ילן תמשיך לכהונה שניה נמוך מאוד.

הכהונה הראשונה של ילן תסתיים בפברואר, וטראמפ צריך לבחור מועמד מרשימה קצרה של חמישה מועמדים שהרכיבו יועציו, ובה נמצאים בין היתר ילן ופאואל. מועמדים אחרים שנשקלו היו הכלכלן ג'ון טיילור מאוניברסיטת סטנפורד, חבר מועצת הבנק הפדרלי קווין וורש וראש המועצה הכלכלית הלאומית גארי קוהן. הן טראמפ והן דוברת הבית הלבן שרה הקאבי לא הסכימו לומר מי המועמד המועדף עליו.

מועמדותו של פאואל נתפשת כאיתות להמשכיות במדיניות המוניטרית הנוכחית. הוא גם המועמד המועדף על שר האוצר סטיבן מנוצ'ין. פאואל, רפובליקאי שמונה למועצת הבנק הפדרלי ב-2012 על ידי הנשיא הקודם ברק אובמה, תמך בגישה של ילן להעלאה הדרגתית של הריביות וידוע כפרגמטיסט. הוא בן 64, עורך דין בהכשרתו, ומכונה על ידי כולם ג'יי. בתקופתו של ג'ורג' בוש האב עבד פאואל במשרד האוצר.

Big announcement next week! Together, we will MAKE AMERICA GREAT AGAIN! #USA

A post shared by President Donald J. Trump (@realdonaldtrump) on

הסרטון של טראמפ לגבי המועמד שלו לבנק הפדרלי

טראמפ סיים את הראיונות עם המועמדים לתפקיד הנגיד בשבוע שעבר, והרעיף בראיון לפוקס ניוז שבחים על ילן בעקבות שיחתו עמה. "היא נהדרת, והולך לנו טוב מאוד ביחד אם מסתכלים על השווקים", אמר. הוא גם התרשם מאוד מטיילור לאחר שיחה בת שעה עמו בבית הלבן, לדברי מקורבים.

בשיחות עם מקורבים לאחרונה אמר טראמפ כמה פעמים בשבוע שעבר כי הוא לא מתכוון למנות את קוהן לתפקיד הנגיד, בין היתר משום שהוא עושה עבודה טובה בתפקידו הנוכחי. וורש לא זכה לתמיכתו של מנוצ'ין, לפי מקורבים אחרים לתהליך הבחירה. במהלך כהונתו במועצת הבנק הפדרלי הוא ספג ביקורות מצד כלכלנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ