עונת הדו"חות: הרווח של פולקסווגן צנח בגלל שערוריית הדיזל

יצרנית הרכב הגדולה באירופה דיווחה על ירידה חדה ברווח הנקי בעקבות הפרשות שקשורות לשערוריית הזיהום ■ RBS דיווח על רבעון שלישי ברציפות של עליות ■ IAG, החברה האם של בריטיש איירווייז, דיווחה על רווחי שיא

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מכונית אוטונומית של פולקסווגן
מכונית אוטונומית של פולקסווגןצילום: בלומברג

שורה של חברות מרכזיות דיווחו היום באירופה על תוצאותיהן לרבעון השלישי של 2017, שהיה ברובן חיוביות.

ואולם פולקסווגן, יצרנית הרכב הגדולה באירופה והשנייה בגודלה בעולם ב-2016, דיווחה על צניחה ברווח הנקי. החברה נאלצת להתמודד עם השלכות שערוריית זיוף נתוני פליטת המזהמים שהתפוצצה לפני כשנתיים. מניית פולקסווגן עולה ב-1.3% בבורסת פרנקפורט אחרי פרסום הדו"חות.

החברה דיווחה על רווח נקי של 1.06 מיליארד יורו ברבעון הקודם, לעומת רווח של 2.28 מיליארד דולר ברבעון המקביל בשנה שעברה. הירידה ברווח נרשמה למרות עלייה של 5.8% בהכנסות ל-55 מיליארד יורו. החברה נאלצת לייעל את פעילותה על רקע ההפרשות המשפטיות והפרשות לפיצויים שהיא תיאלץ להוציא כדי ליישב את התביעות בשערוריית הדיזל.

את התייעלות החברה ניתן לראות בעלייה של 15% ברווח התפעולי ל-4.32 מיליארד יורו, לעומת 3.75 מיליארד יורו ברבעון המקביל ב-2016. תחזיות הכלכלנים בסקר של רויטרס היו לרווח תפעולי של 4.17 מיליארד יורו. החברה רשמה הפרשות של 2.6 מיליארד דולר לכיסוי הוצאות הקשורות בשערוריית הזיהום.

IAG נהנית מעונת התיירות

גם חברת IAG, החברה האם של בריטיש איירווייז וחברת התעופה הספרדית איבריה, דיווחה היום על רווחי שיא רבעוניים אחרי שנהנתה מביצועים טובים בקיץ. הרווח הנקי של החברה הגיע ברבעון השלישי, שנחשב לרבעון העמוס ביותר בעולם התעופה והתיירות, למיליארד יורו, לעומת רווח נקי של 930 מיליון יורו ברבעון המקביל בשנה שעברה.

צילום: בלומברג

הרווח התפעולי של החברה, שנחשב למדד החשוב שאחריו משקיעים עוקבים כי הוא כולל את רווחי החברה לפני הוצאות חד-פעמיות, עלה ב-21% ל-1.46 מיליארד יורו. מכירות החברה עלו ב-2% ל-6.62 מיליארד יורו. ואולם המשקיעים ציפו לעלייה חדה יותר ברווח, ומניית החברה יורדת ביותר מ-3%.

החברה אמרה היום כי היא צופה שרווחיה ב-2017 יגיעו לשיא של כ-3 מיליארד יורו. מנכ"ל החברה ווילי וולש, אמר כי "הביצועים המסחריים של החברה היו טובים למרות ההפרעות לתחום שנבעו ממזג האוויר ומטרור".

RBS רואה שנה רווחית באופק

הבנק הבריטי רויאל בנק אוף סקוטלנד (RBS), שסובל מהפסדים מתמשכים, אמר היום כי הוא צופה לעבור לרווח בשנה הבאה – בתנאי שמשרד המשפטים האמריקאי לא ישית קנסות נוספים על הבנק. RBS דיווח היום על עלייה משמעותית ברווח לפני מס. הבנק דיווח על רווח תפעולי של 871 מיליון ליש"ט ברבעון השלישי, עלייה של 6% לעומת התקופה המקבילה. תחזיות הכלכלנים היו לרווח של 694 מיליון ליש"ט.

הבנק, שחולץ במשבר 2008 על ידי ממשלת בריטניה, ומאז נמצא בשליטתה, דיווח אמנם על רבעון רווחי שלישי ברציפות, אך הוא עדיין חוזה כי ירשום הפסד נקי ב-2017. זו הפעם הראשונה שבה רושם הבנק שלושה רבעונים רצופים של רווח מאז 2014. מניית הבנק עולה ביותר מ-2% אחרי פרסום הדו"חות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker