הבנק המרכזי של אירופה הכריז על צמצום תוכנית ההרחבה הכמותית

הבנק המרכזי הודיע כי יאריך את התוכנית עד ספטמבר 2018 וכי סכום רכישות האג"ח ירד מ-60 מיליארד יורו בחודש ל-30 מיליארד יורו בחודש ■ היורו יורד ב-0.6%

לוגו בלומברג
בלומברג
נגיד הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי
נגיד הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגיצילום: בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

הבנק המרכזי של אירופה הודיע היום כי יאריך את תוכנית ההרחבה הכמותית עד לספטמבר 2018, אך יצמצם את סכום רכישות האג"ח בחודש ל-30 מיליארד יורו. הבנק המרכזי של אירופה הודיע היום כי יותיר את הריבית ברמה אפסית וכי רכישת הנכסים בשווי 60 מיליארד יורו מדי חודש תימשך עד לדצמבר 2017. היורו יורד ב-0.6% ל-1.1743 דולר ואיגרות החוב של ממשלת גרמניה עולות לאחר שהבנק עמד בציפיות האנליסטים לצמצום תוכנית ההרחבה הכמותית. התשואה על אג"ח ממשלת גרמניה ל-10 שנים עולה ל-0.451%.

צמצום תוכנית ההרחבה הכמותית הוא מעד נוסף לקראת סיומה של התוכנית שבמסגרתה רכש הבנק הוציא הבנק יותר מ-2 טריליון יורו (2.4 טריליון דולר) בניסיון לבחיות את האינפלציה בגוש היורו.

מקבלי ההחלטות בבנק הסכימו לצמצם את הרכישות ל-30 מיליארד יורו בחודש (33.5 מיליארד דולר) החל מינואר 2018 עד ספטמבר 2018, בהתאם לתחזיות האנליסטים. בנוסף, הבנק הודיע כי הוא מוכן להאריך את התוכנית ואף לשנות את כמות הרכישות החודשיות אם יצטרך.

ההחלטה מסמלת את קו פרשת המים בקריירה של מריו דראגי כנשיא הבנק המרכזי של אירופה, בעוד מתכונן לשנתיים האחרונות בתפקיד. תוכנית ההרחבה הכמותית נועדה לרסן את תופעת הלוואי של משבר החובות שהתרחש באירופה ולעודד את האינפלציה. כלכלת גוש היורו נמצאת מתרחבת כעת בקצב המהיר ביותר זה עשור, והבנק המרכזי מהמר כי האינפלציה קרובה לחוזר לעלות.

מועצת הבנק המרכזי הדגישה את תוכניתה לאג"ח שיגיעו למועד פדיונן ואמרה כי היא מתכננת להשקיע מחדש את התמורה שתתקבל במשך תקופה ארוכה גם לאחר סיום תוכנית הרכישות. המועצה גם ציינה כי פעילות המימון מחדש – ההלוואות לבנקים -  תתבצע בריבית קבועה.

מריו דראגי, נשיא הבנק המרכזי של אירופה, מזהיר כי הבנק המרכזי ימשיך לנקוט בגישה זהירה גם כאשר הוא יתחיל בצמצום ההרחבה הכמותית. "ההחלטה משקפת את הביטחון הגובר בעלייה הדרגתית של האינפלציה לכיוון היעד שקבע הבנק המרכזי על רקע מגמה חיובית של התרחבות הכלכלה בגוש היורו", אמר דראגי. "במקביל, עליית המחירים היא עדיין מתונה והתחזיות הכלכליות עדיין תלויות בתמיכה של מדיניות מוניטרית", אמר דראגי.

דראגי מיתן את אמירותיו ואמר כי גוש היורו עדיין צריך הרחבה כמותית נדיבה, לעומת הצהרות קודמות בהן אמר כי גוש היורו זקוק להרחבה כמותית מאד משמעותית. אולם, הוא הדגיש את הצורך לנקוט בזהירות כל עוד האינפלציה חלשה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker