התוכנית הסודית של רוסיה וסין: למה המטבעות הדיגיטליים כל כך קורצים להן?

הטכנולוגיה המוצפנת שעמה יוצרים את המטבעות הדיגיטליים (בלוקצ'יין) נועדה למנוע ריכוזיות של כסף ■ אבל רוסיה וסין, שאינן מתכוונות להעביר את כוחן לבלוקצ'יין, מעוניינות להוריד את העלויות של המנפיקים המרכזיים - ששולטים בכל דבר שמתרחש במערכת הפיננסית

בלומברג
לאוניד ברשידסקי
נגידת הבנק המרכזי הרוסי, אלווירה נביולינה
נגידת הבנק המרכזי הרוסי, אלווירה נביולינהצילום: בלומברג
בלומברג
לאוניד ברשידסקי

רוסיה וסין החליטו לאמץ את רעיון המטבע הדיגיטלי הריבוני — ששייך למדינה ונשלט על ידיה. לכן, זה הזמן לשאול שאלה פשוטה: מדוע טכנולוגיה שנועדה למנוע ריכוזיות של כסף אטרקטיבית כל כך בעיני משטרים ריכוזיים ואוטוריטריים?

בסוף השבוע שעבר ציטט העיתון הרוסי "ארגומנטי אי פקטי", שנוקט גישה פרו־ממשלתית, את שר התקשורת במדינה ניקולאי ניקיפורוב, כמי שאמר שהנשיא ולדימיר פוטין הורה על השקה מהירה של רובל קריפטוגרפי (הקריפטו־רובל). לפי הדיווח, ניקיפורוב אמר שהמטבע ישתמש ב"קריפטוגרפיה רוסית" ואי־אפשר יהיה (בניגוד לביטקוין), משום שהוא יהיה "מודל סגור עם נפח קבוע והנפקה תחת רגולציה".

בעיתון דווח כי נגידת הבנק המרכזי הרוסי, אלווירה נביולינה, ושר האוצר אנטון סילואנוב, הדגישו את הצורך של המדינה בבקרה על כל הקשור להנפקה ושימוש במטבעות מוצפנים.

התיאור המעורפל שהשמיע השר ניקיפורוב לקריפטו־רובל דומה להצעות לא רשמיות שנשמעו בסין. יאן קיאן, סגן מנהל מחלקת הטכנולוגיה בבנק המרכזי של סין, התייחס לרעיון של מטבע דיגיטלי שיונפק על ידי הבנק, ואמר כי בנקים מסחריים ינהלו "ארנקים" מיוחדים עבורו. גם גורמים אחרים בסין וחוקרים הקשורים לממשלה התייחסו לרעיון.

לאלה שמאמינים כי החדשנות העיקרית של הביטקוין היא הוויתור על רשות מרכזית — שאותה תחליף מערכת בין משתמשים (P2P), שבה עסקות מקבלות אישור באמצעות "כורים" — העניין של סין ורוסיה בתחום מבלבל. הממשלות האלה אינן מעוניינות לוותר על כוחן ולהעביר אותו לבלוקצ'יין (מערכת ההפעלה של המטבעות הדיגיטליים), אלא מנסות להבין כיצד להוריד את העלויות של מנפיק מרכזי, ששולט בכל דבר שמתרחש במערכת הפיננסית.

בלוקצ'יין
בלוקצ'יין

לעקוב אחרי העסקות

הכסף האלקטרוני שבו אנחנו משתמשים כיום מיוצר על ידי בנקים פרטיים. למעשה, הוא מהווה את ההתחייבויות שלהם אחד לשני. במסמך של הבנק להסדרי סליקה בינלאומיים (BIS) באחרונה נכתב כי "מזומן הוא האמצעי היחיד שבאמצעותו הציבור יכול להחזיק בכסף של הבנק המרכזי. אם מישהו ירצה לעשות דיגיטציה של האחזקה הזאת, הוא יצטרך להמיר את התחייבות הבנק המרכזי שבידיו להתחייבות של בנק מסחרי על ידי הפקדת המזומן בבנק".

למזומן, עם זאת, יש חסרונות עבור הבנקים המרכזיים ועבור הממשלות: עלות הדפסתו, הפצתו והשמדתו היא גבוהה; שינויים בשטרות ובמטבעות יכולים להימשך שנים; ותמיד יש סיכון לגניבה ושוד. בנוסף, מזומן הוא אנונימי, פושעים ואנשים שמתחמקים ממס תלויים בו.

כל הבעיות האלה ועוד — כמו פערי הזמן במערכות תשלומים דיגיטליות מסורתיות, כאשר כסף עובר בין בנקים — יכולות להיפתר אם בנק מרכזי יכול להנפיק מטבע דיגיטלי משלו ולרשום עסקות באמצעות מערכת הדומה לביטקוין, שאותה מאמתים סוכנים המאושרים על ידו. זה נשמע כמו גרסה של מערכת הבנקאות המסורתית, אבל קיים הבדל גדול ביניהן הודות לתפקידם המוגבל של הסוכנים המאמתים לעומת זה של הבנקים המסחריים.

"במערכת מבוזרת יש חסמי כניסה נמוכים למי שרוצה להפוך למאמת עסקות, לעומת חסמי כניסה למי שרוצה להיות בנק, ולכן נצפה לראות תחרות עזה יותר בתחום שירותי התשלומים", כתבו בשנה שעברה חברי הבנק המרכזי הבריטי ג'ון ברדיר ומייקל קומהוף. "בשיטה המבוזרת, עמלות העסקות ישקפו באופן מדויק יותר את העלות השולית של אימות הנתונים".

העלות של ניהול מערכת מוניטרית תרד, תשלומים בין חברות ואנשים יהיו מהירים יותר, והממשלות יוכלו לעקוב אחרי עסקות, בראש ובראשונה למטרות מס. ניקיפורוב דיבר על הטלת מס הכנסה על המרת קריפטו־רובל לרובלים רגילים — אלא אם הבעלים של המטבעות יכול להראות כיצד השיגו אותם.

ובסוף, להשמיד את המזומן

התוכניות של הרוסים והסינים אינן כוללות את השמדתו של המזומן בשלב זה — אבל זו תהיה מטרה סופית הגיונית, בת השגה במדינות אלה, אולי יותר מאשר בכל מקום אחר. בשתיהן המדינה הן אלה ששולטות ברוב נכסי מערכת הבנקאות, ואת תפקידם של הבנקים בכלכלה אפשר בקלות להקטין אם מציעים מערכת אלטרנטיבית בחסות הבנק המרכזי. בשתי המדינות הממשלות אינן מודאגות מזכויות אזרח או אנונימיות פיננסית: לאזרח טוב אין מה להסתיר מהן.

בשוודיה, שבה נראה כי מרצונם החופשי, פרויקט eKrona של הבנק המרכזי מהווה תגובה לנסיבות המשתנות: הבנק מעוניין להמשיך לספק את היציבות של המזומן באופן שהשימוש המודרני יאפשר זאת; בקנדה, המטבע CAD (CADcoin), שנבחן בימים אלה על ידי הבנק המרכזי, לא אמור להיות אמצעי מסחר, אלא דרך להגברת היעילות של מערכת התשלומים הסיטונית; ובאסטוניה, הרעיון להנפיק מטבע ראשוני (ICO) עבור 22 אלף התושבים הדיגיטליים שלה ("e–residents"), אפילו לא מגובה על ידי הבנק המרכזי.

הרעיונות של הסינים והרוסים שונים מהפרויקטים האלה; הם מקדמים באופן גלוי פיקוח מרכזי ולא אנרכיה ליברטריאנית. טכנולוגיית הביזור מספקת כלי שמתאים גם למטרותיהם — ממש כמו שאנרגיה גרעינית יכולה לספק אנרגיה לעיר או לפוצץ אותה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker