גוגל, פייסבוק, אמזון ואפל: המעצמות החדשות של העולם

בהזמנת כרטיסי טיסה ומלון, בחיפוש תוכן באינטרנט, בקריאת עיתונים ובקניית שירותים טכנולוגיים - נהפכנו תלויים להפליא בחברות טכנולוגיה ענקיות שנהנות ממעמד של עוצמה בשוק שהתחרות בו נחלשת, ויש להן השפעה חסרת תקדים על חיינו, חלקה מעורר דאגה

דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: טים קוק (אפל), מארק צוקרברג (פייסבוק), ג'ף בזוס (אמזון), לארי פייג' (גוגל)צילום: רויטרס, אי-פי, בלומברג
דפנה מאור

מעולם לא היה כוחן של חברות מעטות כל כך רב כל כך. בשנות ה–80 וה–90 שלטו בעולם הטכנולוגיה ביד רמה קבוצת החברות המכונות Wintel — צירוף המלים וינדוז (מערכת הפעלה חלונות) ואינטל. מיקרוסופט ואינטל ביססו את תקן המחשוב האישי על הנדבך שהחלה יבמ לבנות כבר בשנות ה–70, ושלטו ביד רמה ברוב ההיבטים הדיגיטליים בשוק מטאורי.

אם ניקח את הכנסותיהן של מיקרוסופט ואינטל, במונחים ריאליים, ונצרף להן אפילו את אלה של יבמ, בתקופת השיא שלהן ועד היום, נמצא שהן מתקשות להתחרות בקבוצה אחרת, חדשה יותר, של מובילות עולם הטכנולוגיה. GAFA — גוגל, אפל, פייסבוק ואמזון — המלכות החדשות של המחשוב. ממנועי החיפוש והפרסום, דרך המובייל והרשתות החברתיות ועד הענן, החברות האלה גורפות יחד מדי שנה יותר ממה שהחברות שפחות או יותר המציאו את המחשוב המודרני גרפו מימיהן (ראו תרשים).

>> כך מתכוונות מדינות לרסן את גוגל, פייסבוק, אמזון ואפל | אקונומיסט

פייסבוק וגוגל מחלקות ביניהן את עולם הפרסום והתוכן — עם מיליארדי משתמשים בפלטפורמות השונות שלהן (ראו תרשים). נדרש להן פחות מעשור כדי להביא את תעשיית העיתונות, המודפסת והמקוונת, למצב שבו מרבית הכנסותיה נשאבו אל הפלטפורמות שלהן. יתר על כן, בהיותן פלטפורמות הפצה, הן שולטות בתוכן האינטרנטי דרך הפצה, קידום ונראות. הן שולטות שליטה חסרת תקדים במידע על המשתמשים שלהם — מיליארדי אנשים — באופן שעוד לא התחלנו אפילו להבין עד כמה הוא משפיע עלינו. בהינף עכבר הן יכולות להוריד חשכה על מידע, חדשות, דעות ורעיונות באינטרנט, או לרומם פייק ניוז ולאפשר התערבות בהליכים דמוקרטיים.

שלטון אוליגפולי

גם אם היו פייסבוק וגוגל חברות תוכן ופרסום בלבד, היה בכך מספיק כדי לעורר דאגה. ואולם השתיים הן בעלות שאיפות מוצהרות לשנות את העולם בדרכים שונות. החברות האלה עוסקות בתחומים רבים ובעלי חשיבות אדירה. הן תורמות את כספן הרב למחקר מדעי שסובל קשות מקיצוצים בתקציבים הממשלתיים שפעם מימנו אותו, ומפתחות את מה שנראה להן כטכנולוגיה של העתיד — מתחום הרפואה, דרך תחבורה ועד פרישת תשתיות תקשורת. רבים מהפרויקטים ייכשלו או יניבו הצלחה מצומצמת. אלה שיתרוממו יאפשרו להן לצבור כוח גם בתחומים נוספים שמשפיעים על חיינו.

אמזון מחזיקה כיום ב–41% משוק המכירות הקמעוניות המקוונות בארה"ב, לאחר שכבשה את שוק הספרים ושינתה באופן גורלי את ענף ההוצאה לאור. שווי השוק שלה כמעט כפול משל וולמארט, אף שהכנסותיה הן רבע משל רשת המרכולים. בנוסף, היא שולטת ב–34% משוק מחשוב הענן, כשהבאה אחריה בתור, מיקרוסופט, מחזיקה ב–11% מהשוק בלבד. אמזון רכשה באחרונה את הרשת הקמעונית הול פודס — מהלך גדול ראשון שלה לקמעונות לא־מקוונת.

בתחום התיירות נמצאות כיום שתי חברות ענק, שמחזיקות ביניהן את רוב נכסי התיירות המקוונים העולמיים — אקספדיה ופרייסליין. רשימת האתרים שמחזיקות השתיים היא ארוכה להפליא — הוטלס.קום, בוקינג.קום, אורביץ, וכמובן האתרים שנושאים את שמותיהן. הן מחלקות ביניהן 95% משוק סוכני הנסיעות הדיגיטליים לחדרי מלון, ואפילו כשמביאים בחשבון הזמנות מקוונות ישירות מרשתות בתי המלון, הן עדיין מחזיקות ביחד 66% מהשוק: הדרך לחופשה עוברת עבור רובנו באתרים אלה.

ההשפעה של האינטרנט על ענף סוכנויות הנסיעות היתה עצומה — חדשנות משבשת במלוא התגלמותה. ואולם כעת, הצרכנים נתונים מול שוק של שתי ספקיות עיקריות, גם אם נדמה להם שהם גולשים באתרים שונים.

בתחום אפליקציות הזמנת הנסיעות, המכונה גם תחבורה שיתופית, פועלות לא מעט מתחרות, אולם לאחת יש דומיננטיות עצומה על היתר. אובר, שעשתה לה מוניטין של חברה אהובה על הצרכנים, עשתה לעצמה גם מוניטין של חברה דורסנית, שפעלה באמצעים שאינם תמיד חוקיים.

מאבקים פוליטיים

לכל הענקיות הדיגיטליות האלה, בין אם הן פועלות בשוק תחרותי או שביססו לעצמן מונופול, יש מאפיין משותף בולט: שימוש בהשפעה פוליטית.

לפייסבוק, גוגל ואובר יש גדודים של לוביסטים שמנסים למנף את השפעתן הכלכלית והצרכנית כדי לעצב את פני החוקים במקומות שבהן הן פועלות. לאובר — חברה שפועלת בשווקים שבהם אינטרסים מבוצרים היטב, כמו של נהגי המוניות — יש טיעון חזק של הכנסת תחרות לשוק, אך כפי שנחשף בשנה האחרונה, היא השתמשה באפליקציות כדי להשיג נהגים של חברות מתחרות, וכדי לשבש פעולות אכיפה נגדה.

לג'ף בזוס, מנכ"ל ומייסד אמזון, יש עיתון רב השפעה בוושינגטון הבירה. בכירי גוגל סעדו על שולחנו של נשיא ארה"ב הקודם, ברק אובמה. אפל מינפה את השפעתה ואת כוח התעסוקה שלה כדי להפחית את חשבון המס שלה. כמובן, אין זה מאפיין רק אותה, או רק את המונופולים הדיגיטליים, אבל לחברות הדיגיטליות יש נתונים ייחודיים משלהן המאפשרים תכנון מס נוח.

מול כל אלה מתעורר בשנים האחרונות גל לא קטן של תגובות נגד. הציבור והרגולטורים באירופה, במקומות מסוימים באסיה, ובמידה צנועה יותר בארה"ב, התעוררו לגלות כי עוצמה כה רבה, הממונפת בזכות הגלובליזציה, פוגעת בתחרות, בצרכנים, בהגינות ואפילו בריבונות של מדינות. הנייטרליות של הרשת, שהיתה במשך שנים רבות עיקרון מקודש, הולכת ומתכרסמת תחת לחץ של חברות שמעוניינות בגן סגור, וביכולת לשלוט במה שנראה להן כקניין שלהן בלבד ולא של הציבור.

בסדרת כתבות שפורסמה בשבועות האחרונים, ניתח גיא רולניק את כוחן העולה של גוגל, פייסבוק ואמזון — את ההשפעה האדירה שלהן על השווקים שבהם הן פועלות, הפגיעה בתחרות, ההתערבות בתהליכי חקיקה וכוחן — על חיי כל צרכנית וצרכן בעולם מקושר. בשבועות הקרובים נמשיך לפרסם כתבות וניתוחים שסוקרים את נושא המונופולים הדיגיטליים בעולם ובישראל מכיוונים רבים — התחרות, הפרטיות, המיסוי, ההשפעה על הכלכלה הריאלית ותעשיות קיימות, הרגולציה, תגובת הנגד העממית ועוד.

בכתבות שיתפרסמו בתקופה הקרובה נביא ניתוחים, כתבות ופרשנויות על כל ההיבטים של השפעות המונופולים הדיגיטליים על חיינו ועל הכלכלה בישראל ובעולם. בכתבה ראשונה בסדרה מנתח אקונומיסט את המתח שבין הרצון לשינוי לבין הצורך בתחרות ובגיוון, על רקע עלייתו של ממשל דונלד טראמפ, שאינו רואה בחברות הדיגיטליות בעלות ברית טבעיות כמו קודמו בתפקיד, והגישה המחמירה יותר של הרגולציה האירופית ותגובת הצרכנים בה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker