חדי קרן על הכוונת

משקיע הטכנולוגיה הגדול בעולם מתכוון להקים קרן של 880 מיליארד ד'

מייסד סופטבנק, מסיושי סאן, מתכנן להשקיע ביותר מ-1,000 חברות היי-טק - תוך התמקדות ב"חדי קרן" - בעשור הקרוב

סוכנויות הידיעות
מייסד סופטבנק מסיושי סאן
מייסד סופטבנק מסיושי סאןצילום: Shizuo Kambayashi/אי־פי
סוכנויות הידיעות

מסיושי סאן, מייסד, יו"ר ומנכ"ל סופטבנק, הפך מוקדם יותר השנה למשקיע הטכנולוגיה הגדול בעולם לאחר שגייס כ-100 מיליארד דולר לקרן הון סיכון שמתמקדת ברכישות במגזר ההיי-טק.

אולם כעת מתברר כי קרן ויז'ן (חזון) החדשה שייסד לפני פחות משנה, אשר מתמקדת בהשקעות בעיקר בתחומים של בינה מלאכותית והאינטרנט של הדברים (IoT), היתה רק ההתחלה.

בראיון לכתב העת "ניקיי אסיאן רוויו".אמר סאן כי בכוונתו לגייס 100 טריליון ין יפני (880 מיליארד דולר) ולהשקיע את הכספים ביותר מ-1,000 חברות טכנולוגיה בעשור הקרוב.

"קרן ויז'ן היתה רק הצעד הראשון, 10 טריליון ין (88 מיליארד דולר) פשוט אינם מספיקים", אמר סאן בראיון לניקיי. "אנחנו נרחיב במהירות את סדר הגודל. קרנות ויז'ן 2, 3 ו-4 יוקמו מדי שנתיים-שלוש".

קרן ויז'ן הראשונה, שנוסדה לפני פחות משנה, הודיעה בחודש מאי כי גייסה 93 מתוך 100 מיליארד הדולר המתוכננים ממשקיעים בהם ממשלת ערב הסעודית וענקיות טכנולוגיה כמו אפל , קואלקום ושארפ.

הקרן כבר השקיעה שלושה טריליון ין (26 מיליארד דולר) מכספיה - בהם 4.4 מיליארד דולר שהושקעו בחברת שיתוף חללי העבודה WeWork שייסד הישראלי אדם נוימן - ולאור קצב ההשקעות המהיר של הקרן הודה סאן כי "כספיה יאזלו בתוך כשנתיים".

אדם נוימן
אדם נוימן, מנכ"ל ומייסד WeWorkצילום: HANDOUT/רויטרס

"אנחנו יוצרים מנגנון להגדיל את כושר המימון שלנו מ-10 טריליון ין ל-20 טריליון ין ול-100 טריליון ין", אמרן סאן, והוסיף כי הכספים "ככל הנראה יושקעו בלפחות 1,000 חברות בתוך 10 שנים".

לפי דיווח ניקיי, קרנות ויז'ן צפויות להתמקד בעיקר בהשקעות ב"חדי-קרן" - חברות סטארט־אפ שגייסו הון לפי שווי של יותר ממיליארד דולר.

בניגוד לקרנות הון סיכון שמשקיעות בדרך כלל סכום של כמה מיליוני דולרים בסטארט-אפים בתחילת דרכם, קרנות ויז'ן יבחרו חברות עם פעילות גדולה יותר וישקיעו בהן סכום ממוצע של כ-880 מיליון דולר.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ