לוגו בלומברג
בלומברג

ג'ניפר סמית לא אוהבת להשתמש במלה "תאונה", משום שהיא נותנת תחושה של אקראיות, ומעט מאוד אשמה. אמא שלה נהרגה בהתנגשות, כאשר מכונית נכנסה בה מהצד, כאשר נסעה לקנות מזון חתולים. הנהג השני, סטודנט בקולג' בן 20, נסע ברמזור אדום בזמן שדיבר במכשיר הסלולרי שלו – הסחת דעת שבה הודה באופן מיידי, ואף ציין כגורם לאירוע הקטלני.  

למרות זאת, ברישומים הפדרליים, המוות אינו מיוחס להסחת דעת או לשימוש בסלולרי. הוא רק מקרה נוסף בקציר הדמים השנתי שהגיע השנה עד כה ל-32,262 הרוגים, לפי נתוני הסוכנות הלאומית לבטיחות בדרכים מהירות.

שלושה חודשים לאחר שאמה נהרגה, סמית התפטרה מעבודתה והקימה ארגון ללא מטרות רווח – שהוא קבוצת לובינג וקבוצת תמיכה – ששמו הוא Stopdistractions.org ("הפסיקו את ההסחות"). הכוונה שלה היתה להפוך את האובדן הטראגי של אמא שלה למקרה יוצא דופן.

אבל בינתיים היא לא הצליחה. תשע שנים לאחר הקמת הארגון, הבעיה של מוות שנגרם מהסחות דעת רק נהפכה חמורה יותר.

בשנתיים האחרונות, לאחר כמה עשורים של ירידה במספר ההרוגים בתאונות דרכים, המספר זינק ב-14.4%. ב-2016 לבדה, יותר מ-100 איש נהרגו מדי יום בתוך או בסמוך לכלי רכב בארה"ב, בראשונה מזה עשור.

לרגולטורים, בינתיים, אין רעיון מדוע מספר המיתות בתאונות דרכים מזנק: אנשים נוהגים למרחקים ארוכים יותר, אבל לא באופן משמעותי; מרחק הנסיעה הממוצע עלה ב-2.2% בלבד בשנה שעברה. אבל יש שלושה רמזים גדולים לעלייה הטראגית במספר ההרוגים. הראשון הוא העלייה בשימוש בסמארטפונים בזמן נהיגה. מ-2014 עד 2016, שיעור האמריקאים שברשותם סמארטפון עלה מ-75% ל-81%.

הרמז השני הוא האופן השונה שבו אמריקאים משתמשים בטלפונים שלהם בזמן שהם נוהגים. כיום, אנחנו מדברים הרבה פחות. אנחנו מסמסים, נמצאים בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם – פעילויות שדורשות הרבה יותר תשומת לב משימוש פשוט באוזנייה. ב-2015, כמעט 70% מהאמריקאים השתמשו בטלפונים שלהם כדי לשתף תמונות או לעקוב אחרי אירועים במדיה החברתית. כיום, הנתון הזה קפץ ל-80%.

הרמז השלישי הוא שהעלייה במקרי המוות היתה בחלקה הגדול בקרב רוכבי אופניים, רוכבי אופנועים והולכי רגל – שאותם קל יחסית לפספס, לעומת, נגיד, רכב שטח במשקל 1,800 ק"ג – במיוחד אם הנהג מסתכל על הטלפון תוך כדי נהיגה, במקום להיות מרוכז בכביש.

בשנה שעברה, 5,987 הולכי רגל נהרגו על ידי מכוניות בארה"ב – כמעט 1,100 יותר מכפי שנהרגו ב-2014 – עלייה של 22% בשנתיים בלבד.

לפי נתוני הסוכנות המלאים מ-2015, רק 448 מקרי מוות היו קשורים לטלפונים ניידים, 1.4% בלבד (אין עדיין נתונים מלאים ל-2016). אבל יש הרבה סיבות להאמין כי מכשירים סלולריים גורמים להרבה יותר מקרי מוות מכפי שהסוכנות סופרת. חלק מהאינדיקטורים נמצאים במידע עצמו.

ביותר ממחצית מהתאונות הקטלניות ב-2015, הנהגים פשוט ירדו מהכביש – ללא קשר לצמתים, סופות או פנצ'רים.    

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker