הכורדים יכולים להיות הג'וקר של שוק הנפט

מחירי הנפט מתחילים לעלות, הכורדים מכריזים על עצמאות ודאעש מאבדת מכוחה ■ כיצד ישפיע מאגר הנפט של המחוז ההררי בעיראק, שגדול יותר מזה של ניגריה, על השוק העולמי - שאלות ותשובות

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מפגינים כורדים בשדה התעופה באירביל בצפון עיראק, בשבוע שעבר
מפגינים כורדים בשדה התעופה באירביל בצפון עיראק, בשבוע שעברצילום: SAFIN HAMED/אי־אף־פי

אם חבל כורדסיטאן שבעיראק אכן יכריז על עצמאות וייהפך למדינה, היא בוודאי תהיה זכאית להיות חברה בארגון יצואניות הנפט אופ"ק (OPEC). היא גם לא תהיה אחת החברות הקטנות בארגון, בהתחשב בכך שחבל הארץ מייצר 600 אלף חביות נפט ביום. זהו הישג מרשים לאזור קטן שהחל לבצע קידוחי נפט רק לפני עשור. הפוטנציאל של האזור הוא גדול מאוד, למרות האתגרים הפוליטיים, הצבאיים והכלכליים שעומדים בפניו.

מדוע האזור הכורדי משפיע על שוק הנפט?

ממשלת חבל הכורדים, החצי אוטונומי, אמרה כי באזור יש מאגר נפט של 45 מיליון חביות, יותר מניגריה. הנפט הגולמי בכורדיסטאן הוא גם זול להפקה. כשמשקיעים זרים זרמו לשדות הנפט באזור אחרי נפילת משטרו של סדאם חוסיין, שפע הנפט היה עצום כל כך שהנפט בעבע על האדמה.

טוני הייווארד, מנכ"ל ענקית הנפט BP, כינה את אזור כורדיסטאן בעיראק "אחד מאזורי הספר הגדולים האחרונים" בתעשיית הנפט והגז לאחר שהחברה שלו, גנל אנרג'י, החלה להפיק שם נפט ב-2011. אשטי האוורמי, שר המשאבים הטבעיים בממשלת כורדיסטאן, אמר כי הם יכולים להגדיל את התפוקה למיליון חביות ביום.

למי יש אינטרסים באזור?

גילויי הנפט הביאו לזרימת משקיעים לכורדיסטאן וכך עד שנת 2014 אירביל , בירת כורדיסטאן, פרחה. האזור משך את כל חברות הנפט הגדולות כולל אקסון מוביל, שברון וטוטאל. החברה הנורווגית DNO שאבה את רוב הנפט בכורדיסטאן: יותר מ-100 אלף חביות ביום בשדה טקווה, בשיתוף עם גנל.

צינור הנפט מכורדיסטאן לטורקיה

איך הכורדים מסתדרים עם המצב בעיראק?

זה היה מסע מלא מהמורות. הנפט נמכר ביותר מ-100 דולר לחבית בין 2014-2011. ואז המחיר ירד מ-115 דולר ביוני 2014 ל-60 דולר בדצמבר. באותה שנה כוחות המדינה האיסלאמית (דאעש) כבשו את רוב צפון עיראק. בתחילת 2015 דעאש כבר תקף את אירביל, כשהקו הקדמי של לוחמיו היה כ-30 ק"מ מהעיר. הלוחמים הכורדים, שידועים יותר בשם פשמרגה, לחמו בדאעש בהצלחה, אולם המלחמה ומחירי הנפט הנמוכים רוקנו את קופת ממשלת כורדיסטאן. הממשלה האזורית פיגרה בתשלומים לחברות הנפט בסוף 2014 ועדיין לא סגרה את כל חובותיה. חברות חיפושי נפט שהימרו על האזור, כמו גנל, גולף קיסטון פטרוליום ו-ווסטרן-זגרוס, איבדו יותר מ-90% מערכן. המחלוקות בין ממשלת כורדיסטאן והרשויות בעיראק הרחיקו את רוב חברות הנפט הגדולות וגרמו למשקיעים רבים לסגת מהשקעתם.

איך המובלעת הזו מייצאת נפט?

הכורדים מסתמכים על צינור נפט שמוביל לנמל ג'ייהאן בטורקיה ליצוא רוב הנפט שלהם. סכסוך עם הטורקים יכול לאיים על המשך הזרמת הנפט ולפגוע בתעשיית הנפט הכורדית. זוהי בעיה שאיתה צריכה להתמודד הממשלה הכורדית, בהתחשב בכך שהאוכלוסייה הכורדית בטורקיה נמצאת בעימות, לעיתים אלים, עם הממשל הטורקי במאבק על אוטונומיה ובכך שכוחות טורקיים סוגרים חשבון עם לוחמים כורדים בסוריה. צינור הנפט מעביר גם כ-100 אלף חביות ביום משדות כירכוכ שנמצאים בשליטת הממשל הפדרלי של עיראק, כך שגם הזרמת הנפט הזה נמצאת בסכנה במקרה של סכסוך עם טורקיה.

כורדים חוגגים את תוצאות משאל העם באירביל
צילום: AZAD LASHKARI/רויטרס

מהו הסכסוך עם בגדד?

הכורדים בעיראק נאבקים זה זמן רב נגד השלטון המרכזי בבגדד, והם מפתחים את תעשיית בתי הזיקוק כדי להיות יותר עצמאיים. הרשויות הכורדיות החלו להציע חוזי נפט למשקיעים זרים ב-2007, בניגוד לרצונה של בגדד. הממשל המרכזי בעיראק אסר על חברות שעובדות עם הכורדים לעבוד באזורים אחרים במדינה. בגדד גם איימה לתבוע מי שיקנה נפט כורדי, וכשעשתה זאת ב-2014 בטקסס, שופט בית המשפט בארה"ב אסר על פריקת מכלית שנשאה נפט כורדי. הסכסוך התגבר כשב-2014 כוחות כורדים כבשו יותר מחצי משדות הנפט בכירכוכ וב-15 באוקטובר באותה שנה הכוחות העיראקים יצאו למתקפה לכיבוש שטחים אלו מידי הכורדים.

מה התחזיות לתעשיית הנפט הכורדית?

לפני המתקפה העיראקית המצב נראה יותר טוב. מחירי הנפט עלו בספטמבר לרמה הגבוהה ביותר זה שנתיים לאחר שמדינות אופ"ק, כולל עיראק, הגבילו את התפוקה ב-2017. כוחות עיראקיים וכורדים, בסיוע אמריקאי, הצליחו בשנה האחרונה לכבוש את רוב שטחי המדינה האיסלאמית בצפון עיראק. ממשלת כורדיסטאן התחילה, באיחור רב, להעביר תשלומים לחברות הנפט. חברת רוזנפט הרוסית סיכמה בפברואר על רכישת חוזים עתידיים לנפט לשנתיים, החברה הראשונה שרוכשת נפט ישירות ממשלת כורדיסטאן. הממשלה הכורדית, מעודדת מהצלחותיה, הודיע על משאל עם לעצמאות חבל הארץ מעיראק ב-25 בספטמבר והיא כללה את כירכוכ במשאל העם, וכך גרמה לבגדד לפרוש כוחות קרוב יותר לעמדות הלוחמים הכורדים באזור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker