ילן חושפת מהי ההפתעה האמיתית של הכלכלה האמריקאית

יו"ר הבנק הפדרלי אמרה כי האינפלציה הנמוכה ממשיכה להטריד את הבנק הפדרלי, אך ציינה שהעלאות הריבית יימשכו גם אם האינפלציה לא תגיע ליעד שקבע הבנק

לוגו בלומברג
בלומברג
ג'נט ילן, יו"ר הבנק הפדרלי, במסיבת עיתונאים לאחר ההכרזה על התוכנית לצמצום המאזן
ג'נט ילן, יו"ר הבנק הפדרלי, במסיבת עיתונאים לאחר ההכרזה על התוכנית לצמצום המאזןצילום: בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, אמרה כי היא חוזה שהבנק שבראשו היא עומדת ימשיל להעלות בהדרגתיות את הריבית כל עוד הצמיחה איתנה, שוק העבודה חזק והכלכלה העולמית היציבה ימשיכו לגרום לעליות מחירים, אף שלטענתה האינפלציה תהיה נמוכה להפתיע.

"אני משערת שנתוני האינפלציה הנמוכים לא יהיו עקשנים, וכל עוד שוק העבודה ממשיך להתחזק, אני מצפה שהאינפלציה תעלה בשנה הבאה", אמרה אתמול ילן בוועידת הבנקאות השנתית שנערכה בוושינגטון.

בפברואר תסתיים כהונתה של ילן והיא נחשבת למועמדת מובילה של דונלד טראמפ לכהונה נוספת בתפקיד. היא ניהלה את הבנק בתקופת ההתאוששות המתמשכת מהמשבר הכלכלי, אך האינפלציה עדיין נמוכה מהיעד של 2% שקבע הבנק. שיעור האינפלציה הנמוך מביך את מקבלי ההחלטות, אף ששיעור האבטלה ירד לרמתו מלפני המשבר.

"ההפתעה הגדולה ביותר בכלכלה האמריקאית השנה היתה האינפלציה", אמרה ילן בפאנל שבו השתתפו גם נגיד הבנק המרכזי של יפן, הארוהיקו קורודה, נגיד הבנק המרכזי של יפן, ז'ו שיאוצ'ואן, וסגן נשיא הבנק המרכזי של אירופה (ECB), ויטור קונסטנסיו.

ילן אמרה אמנם שהיא צופה התאוששות באינפלציה, אך משתפי הפאנל גם הסכימו על כך ש"נתוני האינפלציה הנמוכים עשויים לשקף משהו עמוק יותר ממה שנראה בתחזיות שלנו".

באוגוסט הגיעה האינפלציה בארה"ב לקצב שנתי של 1.3%, לא כולל מזון ודלק, נתון נמוך בהרבה מיעדי הבנק הפדרלי. בחודשים האחרונים האינפלציה רק נחלשת, ונתוני סוף השנה יהיו לא אמינים, בגלל התאמות עונתיות ושינויים במחירים שנגרמו מסופות ההוריקן שפגעו בדרום ארה"ב בחודשים האחרונים.

בינתיים, התעסוקה במצב טוב מציפיות הגורמים הרשמיים. שיעור האבטלה בארה"ב ירד ל-4.2%, הרמה הנמוכה ביותר מאז 2001, ושיעור ההשתתפות בשוק העבודה מראה כי אמריקאים רבים חוזרים לעבוד. העלייה בשכר אטית יחסית, אך היא מראה סימני חיים.

"העליות בשכר מתונות, וקצב העלייה נראה תואם להתחזקות שוק התעסוקה אם מביאים בחשבון את הצמיחה המאכזבת בפרודוקטיביות בשנים האחרונות", אמרה ילן. היא הוסיפה כי: "הסיכונים לצמיחה העולמית הופחתו במדיה מסוימת" וכי היא ושותפיה "מצפים שהצמיחה תוסיף להשתפר בטווח הקרוב".

היא גם אמרה שאם שוק התעסוקה החזק ימשיך לגרום לעלייה באינפלציה, ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) תמשיך לפעול באמצעות העלאת ריבית והיפוך ההרחבה הכמותית. גורמים רשמיים צופים כי ב-2017 יוחלט על העלאת ריבית נוספת, ולפי התמחור בשווקים נראה כי משקיעים סבורים שהעלאת הריבית תתרחש בדצמבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker