"10 דולר לחבית": מחירי הנפט עלולים לקרוס מוקדם יותר משחשבנו

מנכ"ל חברת מחקר בתחום האנרגיה מזהיר כי מחירי הנפט יקרסו ב-80% – בעיקר בגלל המכוניות החשמליות

סוכנויות הידיעות
קידוח נפט בצפון דקוטה, ארה"ב
קידוח נפט בצפון דקוטה, ארה"בצילום: אי־אף־פי

ממשלות רבות בעולם כבר מתכוננות ליום שבו מנועי הבעירה הפנימית ייעלמו לחלוטין, והמכוניות החשמליות יהיו הברירה היחידה שבאמצעותה ניתן יהיה להתנייד. לשליטה של המכוניות החשמליות תהיה גם השפעה מכרעת על מחירי הנפט, ועל מדינות שתלויות ביצוא של הזהב השחור.

כריס ווטלינג, מנכ"ל חברת המחקר לונגוויו אקונומיקס, אמר בראיון לרשת CNBC כי פריחת האנרגיה החלופית והשקעה במקורות מתחדשים יובילו לצניחה של מחירי הנפט עד לכ-10 דולר לחבית בתוך שש עד שמונה שנים בלבד. כלומר, ווטלינג חוזה קריסה של יותר מ-80% במחירי הנפט, שנסחר כיום תמורת יותר מ-50 דולר לחבית. גם כיום מחירי הנפט נמוכים לעומת רמתם מספטמבר 2013, אז נסחר נפט מסוג טקסס מתוק תמורת יותר מ-110 דולר לחבית.

ווטלינג אמר את הדברים כשנשאל לדעתו על הנפקת חברת הנפט הסעודית ארמקו. לדבריו, "אני חושב שהם צריכים להתקדם במהירות לפני שהנפט יגיע ל-10 דולר לחבית". הוא אמר כי הירידה במחירי הנפט לא צפויה להיות מיידית – בטווח של שבועות או חודשים – אך בטווח הארוך "מה שיקרה עם המכוניות החשמליות הוא באמת באמת חשוב". הוא ציין כי 70% מצריכת הפט העולמית משמשת לתחבורה – ולכן, השינויים הטכנולוגיים יכולים להשפיע במהירות על שווי הזהב השחור.

"שכחנו שלפני 120 שנה העולם לא חי על נפט. הנפט לא הניע מאז ומעולם את הכלכלה העולמית... הנקודה היא שמקורות אנרגיה חלופיים צוברים תאוצה והעניינים משתנים".

ואולם רוב האנליסטים לא שותפים לתחזית של ווטלינג. מן העבר השני, ארגון המדינות המייצאות נפט (אופ"ק), פירסם בסוף השבוע תחזית שלפיה מחירי הנפט דווקא צפויים לעלות, בגלל שעודף ההיצע בשוק העולמי יצטמצם. בשנה האחרונה מדינות אופ"ק משתפות פעולה עם יצואניות נפט גדולות כמו רוסיה, ומצמצמות את תפוקת הנפט – בניסיון לדחוף לעליית מחירים ולגידול ברווחי הממשלות.

ואולם מדינות אופ"ק התחילו לשתף פעולה בשלב מאוחר יחסית אחרי ירידת המחירים, וגם חברות הפקת הנפט מפצלי שמן בארה"ב הסתגלו בינתיים לרמות המחירים הנוכחיות, ומפיקות נפט ברווחיות גם ברמות המחירים הנוכחיות. בנוסף, מדינות אופ"ק לא מציגות סימנים לחשש מהשינויים בצריכת האנרגיה בעולם, ומשדרות עסקים כרגיל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker