ההנפקה הגדולה בעולם בסימן שאלה: חברת הנפט הסעודית במו"מ עם משקיעים סינים

ממשלת סעודיה תכננה להנפיק את חברת הנפט שלה בשנה הבאה, אך ייתכן שמכירת נתח משמעותי מהחברה יאפשר לה לדחות את ההנפקה

לוגו רויטרס
רויטרס
משרדי חברת הנפט הסעודית ארמקו
משרדי חברת הנפט הסעודית, ארמקוצילום: Hamad I Mohammed/רויטרס

חברת הנפט הסעודית ארמקו שוקלת למכור נתח מהחברה למשקיע סיני וייתכן כי החברה תדחה את ההנפקה שלה אל אחרי 2018, כך אמר מקור בעל ידע בנושא לרויטרס.

ההנפקה של ארמקו צפויה להיות ההנפקה הגדולה בעולם, והיא חלק מרכזי ברפורמות הכלכליות שממשלת סעודיה מקדמת בניסיון לגוון את הפעילות הכלכלית של הממלכה, כך שלא תהיה תלויה בעיקר ביצוא נפט.

לפי שני גורמים הבקיאים בנושא, בסעודיה שוקלים מכירה פרטית של מניות מהחברה למשקיע פרטי מסין, עוד לפני ההנפקה. הגורמים סירבו לנקוב בשם המשקיע הסיני, או במחיר והסכום שהוא צפוי להשקיע בחברה.

לפי הגורמים, צעד כזה יספק לממשלת סעודיה מספיק כסף ליישום "תוכנית הרפורמות הלאומית" (NTP). במסגרת התוכנית, שמרכזת את הרפורמות שמקדמת הממשלה, נכללים צעדים שהציבור הסעודי יתקשה לקבל כמו ביטול סובסידיות והעלאת מסים, כדי לצמצם באופן ניכר את הגירעון העצום בתקציב שנגרם בשל הירידה במחירי הנפט.

קיימים גם חששות גוברים מפני השפעת הקיצוצים על הכלכלה. נתונים שפורסמו מוקדם יותר החודש הציגו אמנם ירידה בגירעון, אך כלכלת סעודיה נכנסה ברבעון השני למיתון, האינפלציה יורדת, ושיעור האבטלה בקרב הסעודים מגיע ל-12.8%. דובר מטעם סעודי ארמקו אמר כי: "נבחנות כמה אפשרויות לקראת הנפקת סעודי ארמקו. לא התקבלה עוד כל החלטה, ותהליך ההנפקה נמשך".

הרשויות הסעודיות התכוונו לערוך ב-2018 הנפקה כפולה של ארמקו – בבורסה הסעודית, ובאחת מהבורסות המרכזיות בעולם. טרם התקבלה החלטה בנוגע למיקום ההנפקה, ולפי דיווחים בממלכה, חברי משפחת המלוכה הסעודית מעוניינים להנפיק את החברה בבורסת ניו יורק (NYSE), אך היועצים הפיננסיים והמשפטיים של ארמקו תומכים בהנפקה בלונדון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker