סוכנויות הידיעות
רויטרס

לאחר שבחודש שעבר פתחה המשטרה בשווייץ בחקירה מדוע שטרות כסף בשווי עשרות אלפי יורו הושלכו לשירותים וסתמו את מערכת הביוב, כעת טוענים חוקרים מקומיים כי זהב בשווי מיליונים מצא את דרכו למערכת הביוב ולמתקני טיהור שפכים.

מדענים ממכון המחקר הממשלתי EAWAG בשוויץ העריכו כי כ-43 קילוגרם של זהב, 3,000 קילוגרם כסף, וכן אלפי קילוגרם של מתכות יקרות ומינרלים נדירים המשמשים בדרך כלל לייצור מכשירי אלקטרוניקה.

לפי הערכת החוקרים, הערך הכולל של המתכות והמינרלים היקרים שמגיעים למערכת הביוב של המדינה מדי שנה מתקרב לשלושה מיליון דולר.

עם זאת, למרות הכמויות המתכות הגדולות, ציינו החוקרים כי חילוצן מבוצת הפסולת במכוני טיהור שפכים לא תהיה כדאית מבחינה כלכלית למעט מספר מקרים יוצאי דופן.

כמה ממקרים אלו נרשמו במכוני טיהור בקנטון טיצי'נו בדרום שווייץ, שם נמצאו "ריכוזי זהב בבוצת שפכים שגבוהים מספיק כדי שהפרדתו יכולה להיות כדאית", כתבו החוקרים במאמר שפורסם בכתב העת "Environmental Science and Technology".

אתר החדשות "אינטרנשונל ביזנס ניוז" דיווח כי לדברי החוקרים, הריכוזים הגבוהים נובעים מחלקיקי זהב זעירים שזורמים למערכת הביוב מחברות זיקוק זהב שפועלות באזור. "כמויות הזהב או הכסף מאוד קטנות, ונמדדות במיקרו-גרם, או אפילו ננו-גרם, אבל כאשר מצרפים את הכל יחד זו כמות די משמעותית", ציינו החוקרים.

בקנטון ז'ורה בצפון-מערב שווייץ גם נמצאו רמות גבוהות של זהב בשפכים, אשר לפי ההערכות קשורים למפעלים של תעשיית השעונים המקומית, דיווח אתר החדשות "די וולט".

צילום: בלומברג

החוקרים מצאו גם רמות גבוהות של טנטלום גרמניום בבוצת השפכים, שתי מתכות יקרות שמקורן ממפעלי תרופות והיי-טק.

המחקר, שהוזמן על ידי משרד איכות הסביבה של שווייץ, כלל סקרים של 64 מפעלי טיהור שפכים ברחבי המדינה.  

זהב וכסף אינם הפריטים יקרי הערך היחידים שנמצאו השנה במערכת הביוב של שווייץ. בחודש שעבר פתחה משטרת ז'נווה בחקירה לאחר שקרעי שטרות 500 יורו בשווי עשרות אלפי יורו שהושלכו לשירותים במספר מוקדים בעיר גרמו לסתימות בצנרת.

נוכחותן של מתכות יקרות במי שפכים ידועה זה שנים. כך למשל, מומחים בארה"ב מצאו בשנת 2015 כי ניתן למצות מתכות יקרות כמו זהב, כסף ופלטינה בשווי של כ-13 מיליון דולר בשנה משפכים של מיליון תושבים.

פיתוח שיטות לחילוץ מתכות יקרות משפכים עשוי להועיל מבחינה סביבתית שכן הדבר יצמצם את הצורך בכריית מתכות ובמקביל יצמצם גם את כמות המתכות המשוחררת לסביבה.

"המתכות הללו נמצאות בכל מקום - בתכשירי טיפוח השיער, בחומרי הניקוי, ואפילו בננו-חלקיקים שמוכנסים לגרביים כדי למנוע ריחות לא נעימים", אמרה קתלין סמית מהמכון הגיאולוגי של ארה"ב ב-2015.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker