מהפך אסטרטגי ברשת איקאה: תמכור רהיטים דרך קמעונאיות אינטרנט ובחנויות קטנות

הרשת השוודית הודיעה כי המהלך נעשה בתגובה לשינויים באופן שבו צרכנים קונים רהיטים ■ לא מסרה אם תמכור את מוצריה דרך אמזון ועליבאבא

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איש עובר ליד חנות איקאה
צילום: דודו בכר

איקאה פתחה בשינוי הדרמטי ביותר בתולדות אסטרטגיית המכירות של רשת הריהוט השוודית, עם תחילתה של מכירה ניסיונית של רהיטיה באמצעות קמעונאיות מקוונות, בהן אולי גם אמזון ועליבאבא.

"זו ההתפתחות הגדולה ביותר באופן שבו צרכנים פוגשים את איקאה מאז השקת הקונספט", אמר טורביורן לוף, מנכ"ל אינטר איקאה, בראיון לעיתון "פייננשל טיימס".

"אנחנו רוצים ללמוד, ויודעים מה המשמעות עבור חברה כמו איקאה להיות שם. אנחנו רוצים לברר איך נוכל לשמור על הזהות שלנו על גבי פלטפורמה של צד שלישי", אמר לוף.

אינטר איקאה היא החטיבה של אימפריית הרהיטים שמחזיקה בבעלותה את זכויות היוצרים על המותג איקאה וכל מוצרי החברה, וגם אחראית על עיצוב המוצר, הייצור ושרשרת ההפצה של איקאה.

מנכ"ל החטיבה לוף הסביר עוד כי המהלך האסטרטגי נעשה בתגובה לשינויים באופן שבו צרכנים קונים רהיטים, אולם סירב לנקוב בשמות קמעונאיות האינטרנט שישתתפו בניסוי של איקאה.

שינוי ניסויי נוסף באסטרטגיית המכירות של איקאה הוא הקמת סוג חדש של חנויות, קטנות יותר, במרכזי הערים, ציין לוף, שהוסיף כי החברה תמשיך להשיק פורמטים חדשים ותרחיב את פעילות המסחר המקוון שלה.

סניף איקאה בברוקלין, ב-2015
זוג בסניף איקאה בברוקלין. בקרוב באמזון?צילום: בלומברג

איקאה, המפעילה למעלה מ-400 חנויות בקרוב ל-50 מדינות, כבר מוכרת רבים ממוצריה באתר האינטרנט שלה, אולם נכנסה באיחור יחסי לשוק הקמעונאות המקוון.

בחודש שעבר הודיעה איקאה על רכישת טאסקרביט, סטארט-אפ שמשדך בין אנשים שזקוקים לעבודות ביתיות, כמו הרכבת רהיטי איקאה, לעובדים עצמאיים.

השינוי האסטרטגי של איקאה בא בתקופה בה נתון המגזר הקמעונאי במשבר, שגרר כמה רשתות חנויות מפורסמות דוגמת סירס וטויס אר אס לפשיטת רגל.

המשבר במגזר הקמעונאי, הנובע בין השאר ממעבר מוגבר של לקוחות מרשתות חנויות מסורתיות לקמעונאיות אינטרנט, בא לידי ביטוי גם בקצב סגירת חנויות גבוה יותר מאשר בשיאו המשבר הכלכלי העולמי ב-2008, ופיטורים נרחבים במגזר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום