חתן פרס נובל לכלכלה: פרופ' תיילר שהסביר למה אנחנו גרועים בחיסכון לפנסיה ודוחים את הדיאטה

ריצ'רד תיילר מאוניברסיטת שיקגו הוא בין מובילי תחום הכלכלה ההתנהגותית בעשורים האחרונים ושיתף פעולה רבות עם דניאל כהנמן, שזכה בפרס נובל ב-2002 ■ "תרומתו של תיילר בנתה גשר בין הניתוח הכלכלי והפסיכולוגי של קבלת החלטות אינדווידואלית"

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
פרופ' ריצ'ארד ת'יילר זוכה פרס נובל לכלכלה - וסלינה גומז. שיחקו בסרט "מכונת הכסף"
פרופ' ריצ'ארד ת'יילר זוכה פרס נובל לכלכלה - וסלינה גומז. שיחקו בסרט "מכונת הכסף"צילום: מתוך הטוויטר של סלינה גומז

פרס נובל לכלכלה מוענק השנה לריצ'רד תיילר, פרופסור לכלכלה התנהגותית באוניברסיטת שיקגו, כך הודיעה האקדמיה השוודית למדעים.

תיילר היה אחד ממובילי תחום הכלכלה ההתנהגותית בעולם בעשורים האחרונים, והוכיח בעבודותיו כיצד אנשים אינם פועלים כפי שחוזות תיאוריות כלכליות. הוא שיתף פעולה רבות עם הישראלי דניאל כהנמן, חתן פרס נובל לשנת 2002. גורמי ממשל בעולם משתמשים בעבודתו של תיילר לצמצום העוני, הגדלת התעסוקה ושיפור שירותי הבריאות. 

"ריצ'רד תיילר שילב הנחות פסיכולוגיות ריאליסטיות עם ניתוחים של קבלת החלטות כלכליות", נכתב בהודעת ועדת הפרס. "באמצעות בחינת ההשלכות של רציונליות מוגבלת, העדפות חברתיות והיעדר שליטה עצמית, הוא הראה כיצד התכונות האנושיות האלה משפיעות באופן סיסטמטי על החלטות אינדווידואליות כמו גם על תוצאות בשווקים".

ריצ'רד תיילר
ריצ'רד תיילרצילום: CARSTEN REHDER

תיילר תיילר פיתח תיאוריה שנקראת חשבונאות נפשית, שמסבירה כיצד אנשים מפשטים את התהליך של קבלת החלטות פיננסיות באמצעות יצירת חשבונות נפרדים במוחם, בעזרת התמקדות בהשפעה הצרה של כל החלטה בודדת במקום בהשפעה הכוללת, נכתב בהחלטת האקדמיה. "הוא גם הראה כיצד ההימנעות מהפסדים יכולה להסביר מדוע אנשים מעריכים פרט מסוים יותר כשהוא בבעלותם מאשר כשהוא אינו בבעלותם, תופעה שנקראת אפקט הבעלות (endowment effect).

"המחקרים התיאורטיים והניסויים של תיילר לגבי הגינות היו גם הם משפיעים. הוא הראה כיצד חששות של צרכנים לגבי הגינות עלולים למנוע מחברות להעלות מחירים בזמנים של ביקוש גבוה, אבל לא בזמנים של עליות מחירים. תיילר ועמיתיו הגו את משחק הדיקטטור, כלי ניסויי ששימש מחקרים רבים כדי לבדוק את הגישות כלפי הגינות בקבוצות שונות של אנשים ברחבי העולם.

>> מתוך הסרט "מכונת הכסף" (The Big Short):

"תיילר גם נתן זווית חדשה לאבחנה הישנה לפיה קשה לעמוד בהחלטות שמקבלים לקראת השנה החדשה. הוא הראה כיצד לנתח בעיות שליטה עצמית בעזרת מודל planner-doer, שדומה למסגרות שבהן משתמשים כיום פסיכולוגים ומדעני מוח כדי לתאר את המתח הפנימי בין תכנון ארוך טווח לביצוע קצר טווח. כניעה לפיתוי לטווח הקצר היא סיבה חשובה לכך שהתוכניות שלנו לחסוך לזיקנה או לבחור בדרך חיים בריאה יותר בדרך כלל נכשלות. במחקריו, המחיש תיילר כיצד "הינד" (nudge) – מונח שהוא טבע – עשוי לעזור לאנשים ליישם שליטה עצמית בצורה טובה יותר כשהם חוסכים לפנסיה, למשל".

בסיכום דבריה אמרה ועדת הפרס: "תרומתו של תיילר בנתה גשר בין הניתוח הכלכלי והפסיכולוגי של קבלת החלטות אינדווידואלית. הממצאים האמפיריים והתובנות התיאורטיות שלו היו חיוניים ליצירת תחום חדש ומתרחב במהירות של כלכלה התנהגותית, שיש לו השפעה משמעותית על תחומים רבים של מחקר ומדיניות כלכלית". 

תיילר, יליד ניו ג'רזי בן 72, הוא חבר סגל בית הספר למנהל עסקים של אוניברסיטת שיקגו. הוא קיבל את תואר הדוקטור שלו מאוניברסיטת רוצ'סטר ב-1974, ולימד בשנות ה-80 בקורנל. הוא הצטרף לסגל של בית הספר למנהל עסקית בות' באוניברסיטת שיקגו ב-1995.

תיילר פרסם מספר ספרים פורצי דרך בתחומו, בהם "Quasi-rational Economics" ו-"The Winner's Curse" (1994) בו קיבץ מקצת מהמאמרים שהופיעו במשך השנים בטור שבעיתון. מאמרו המפורסם ביותר שזכה לתהודה היה Toward a positive theory of consumer choice מ-1980. ב-2008 הוא הוציא ביחד עם המשפטן קאס סאנסטיין את הספר "Nudge" שנהפך לרב מכר. 

חבר ועדת פרס נובל מסביר את הבחירה בריצ'רד תיילר

ספרו משנת 2015, "Misbehaving: The Making of Behavioral Economics", עסק בניסיון שלו להחזיר שוב את הדיסציפלינה האקדמית של כלכלה לקרקע המציאות והראה כיצד כלכלה התנהגותית יכולה לשנות את האופן שבו אנשים רואים כל תחום בחייהם. 

בשנים האחרונות הוא שיתף פעולה עם הישראלי שלמה בן-ארצי, מומחה לכלכלה התנהגותית מאוניברסיטת UCLA בקליפורניה, והשניים אף ערכו מחקר שגרם ליותר מ–10 מיליון אמריקאים להעלות את רמת החיסכון שלהם.

בשיחת ועידה שנערכה מיד לאחר ההכרזה על הפרס נשאל תיילר מה הזווית החשובה ביותר של מחקריו, והשיב כי זו ההבנה כי סוכנים כלכליים הם אנושיים, וכי יש לשלב זאת במודלים כלכליים.  

תיילר אף נשאל על הופעתו בסרט "מכונת הכסף" מהשנה שעברה, שעסק במשבר הסאבפריים, ואמר בבדיחות הדעת כי חבל שהקריירה ההוליוודית שלו לא הוזכרה בהודעה הרשמית על קבלת הפרס. כשהוזכר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, הוא אמר כי "כדאי לו לצפות בסרט הזה". 

תיילר יקבל סכום של 9 מיליון קרונות שוודיות (1.1 מיליון דולר). הפרס שונה משאר הפרסים המוענקים בטקס פרס נובל, היות שלא היה חלק מצוואתו של אלפרד נובל, והוא מוענק ביוזמת בנק שבדיה החל מ-1969, שנת ה-300 להקמתו של הבנק.

עם הזוכים בשנים הקודמות נמנים כלכלנים ידועים כגון מילטון פרידמן, ג'יימס טובין, רוברט סולואו, ג'וזף שטיגליץ ופול קרוגמן. בשנה שעברה זכו אוליבר הארט הבריטי ובנגט הולמסטרום הפיני על פיתוח תורת החוזים. 

תגיות:

תגובות