שר האוצר היוצא של גרמניה מזהיר: המשבר הבא בפתח

וולפגנג שויבלה כיהן כשר האוצר בממשלתה של מרקל בשמונה השנים האחרונות. כעת הוא מזהיר כי האשראי הזול וההרחבות הכמותיות תורמים לניפוח בועות

פייננשל טיימס
פייננשל טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: רויטרס

וולפגנג שויבלה, שר האוצר היוצא של גרמניה, מזהיר שרמות החוב המשתוללות ובעיות נזילות מציבות סיכון משמעותי לכלכלת העולם.

בראיון שהעניק ל"פייננשל טיימס", אמר השר שתומכת בחיזוק האיחוד האירופי ושהוביל את אחת מהכלכלות הגדולות בעולם בשמונה השנים האחרונות כי קיימים סיכונים ל"בועות חדשות" בשל טריליוני הדולרים שהבנקים המרכזיים הזרימו לשווקים. שויבלה הזהיר גם מהסיכונים ליציבות גוש היורו, ובעיקר מהסיכונים שנובעים מדבי המאזנים של הבנקים שמונח עליהם נטל של הלוואות רעילות.

שויבלה הנהיג את התגובה של אירופה למשבר החובות בגוש היורו, ובמדינות כמו יוון הוא מוצג כאדם אכזר שהגה את הצנע. אבל הוא ייזכר בעיקר כפוליטיקאי שהיה תומך נלהב בחיזוק האיחוד באירופה במסגרת ממשלתה של הקנצלרית אנגלה מרקל וכמי שהצליח למכור לגרמנים הספקנים את יתרונות היורו והעמקת האיחוד בין מדינות אירופה.

שויבלה אמר ל"פייננשל טיימס" כי ההצבעה על הברקזיט בשנה שעברה המחישה כמה "טפשי זה להקשיב לדמגוגים שאומרים: 'אנחנו משלמים לאירופה יותר מדי'". לדבריו, "מהבחינה הזו הם תרמו תרומה חשובה לאינטגרציה האירופית, אף שבטווח הקצר זה לא באמת יעזור לבריטניה".

שויבלה צפוי להתחיל את תפקידו כיו"ר הבונדסטאג על רקע החשש מתפקודו אחרי כניסתם של 92 החברים ממפלגת הימין הקיצוני הפופוליסטית אלטרנטיבה לגרמניה (AFD), שזכתה ב-12.6% מהקולות בבחירות שנערכו במדינה בחודש שעבר.

היום יגיע שויבלה בפעם האחרונה לפגישת שרי האוצר של אירופה, והוא ינסה להבטיח לשרים כי ההצלחה המפתיעה של AFD לא תפגע במחויבות של המדינה לניהול דמוקרטיה ליברלית. "אין סיכוי שגרמניה תיפול שוב אי פעם ללאומניות", הוא אמר.

מצביעי AFD היו לא מרוצים, הם הרגישו שהם נשארים בחוץ, כעסו וחשבו שהאופן שבו משתנה העולם אינו צודק. "אבל אין סיבה להאמין שהדמוקרטיה ושלטון החוק בסכנה", הוא אמר.

אבל הוא הזהיר גם שקיימת סכנה עולמית של "עידוד יצירת בועות". לדבריו, "כלכלנים בכל העולם מודאגים מהעלייה בסיכונים שנובעים מהזרמה של עוד ועוד נזילות והצמיחה בחובות הציבוריים. גם אני מודאג מזה".

הוא אמר את הדברים יממה אחרי שיו"ר קרן המטבע הבינלאומית (IMF), כריסטין לגארד, אמרה שהעולם נהנה מהצמיחה החזקה ביותר מאז תחילת העשור, אך הזהירה מפני "האיומים באופק" שנובעים מ"רמות חוב גבוהות במדינות רבות, מצמיחה מהירה באשראי בסין ומהנטייה לסיכונים בשוקי ההון".

דבריו של שויבלה תואמים גם את האזהרות של הבנק להסדרי סליקה בינלאומיים (BIS) שטוען זמן רב כי מדיניות ההרחבה הכמותית ארוכת הטווח של הבנקים המרכזיים מתדלקת בועות של מחירי נכסים. בחודש שעבר הזהיר BIS כי העולם כבר התרגל כל כך לאשראי זול, עד שהעלאת הריבית עשויה לפגוע בהתאוששות העולמית.

שובלה הגן על הצנע ואמר ואמר כי המלה האנגלית לתיאור המצב הזה היא "נוקשה" וכי מדובר ב"מדיניות כלכלית יציבה שלא חושבת בהכרח שהגדלת הגירעון היא דבר טוב".

שויבלה שיבח את "היוזמות הנמרצות" של נשיא צרפת, עמנואל מקרון, לקידום שינויים באיחוד האירופי, אך מבלי לפרט יוזמה ספציפית. לדבריו "עלינו להבטיח שאנחנו חזקים מספיק אם אי פעם נתמודד משבר כלכלי חדש. לא תמיד יהיו לנו זמנים טובים מבחינה כלכלית כפי שיש לנו עכשיו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker