עבודה קטלנית: כתבת טלוויזיה מתה לאחר שעבדה 160 שעות נוספות בחודש

רשות השידור של יפן הודיעה כי הכתבת הפוליטית של הערוץ מתה כתוצאה מעומס יתר בעבודה ■ בחודש האחרון של חייה סיקרה שתי מערכות בחירות ועבדה מדי יום למעט יומיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הכתבת מיווה סאדו: 160 שעות נוספות בחודש האחרון של חייה
הכתבת מיווה סאדו: 160 שעות נוספות בחודש האחרון של חייהצילום: צילום מסך מתוך ANN News/YouTube

כתבת פוליטית של ערוץ הטלוויזיה של רשות השידור של יפן (NHK) מתה כתוצאה מעומס יתר ושעות עבודה ארוכות במיוחד.

NHK מסרה ביום רביעי כי חקירת פקחי משרד העבודה של יפן קבעה כי מיווה סאדו, בן 31, מתה עקב עבודת יתר - תופעה הידועה במדינה בכינוי "קארושי" - לאחר שבחודש שקדם למותה עבדה כ-160 שעות נוספות, שהן שש שעות נוספות ביום, כולל סופי שבוע.

סאדו נמצאה מתה בביתה בטוקיו ביולי 2013, בעודה מחזיקה בידה את הטלפון הנייד שלה, לאחר שסבלה מהתקף לב, לפי דיווח העיתון היפני "אסאהי שימבון".

בשבועות שקדמו למותה היא סיקרה שתי מערכות בחירות - אחת לרשויות המקומיות ואחת כלל ארצית - ובחודש האחרון של חייה עבדה מדי יום למעט יומיים.

כחודש לפני מותה כתבה לאביה באי-מייל: "אני עסוקה מדי ומתוחה מדי וחושבת להתפטר מהעבודה לפחות פעם ביום, אבל אני מניחה שאני צריכה להחזיק מעמד".

NHK טענה כי לא חשפה את נסיבות מותה של סאדו במשך ארבע שנים מכיוון שהוריה העדיפו תחילה לשמור על פרטיות בתם. אולם בקיץ האחרון בני משפחתה שינו את דעתם ודרשו לחשוף את המקרה בפני הציבור הרחב כדי למנוע אירועים דומים בעתיד.

המקרה הנוכחי בא לאחר שבשנה שעברה מנכ"ל חברת הפרסום הגדולה ביותר ביפן נאלץ להתפטר בעקבות התאבדותה של עובדת עקב עומס יתר בעבודה.

הודעת מנכ"ל דנטסו, טדאשי אישי, באה שעות ספורות לאחר שמשרד העבודה של יפן המליץ להעמיד את החברה לדין בגין התאבדות מטסורי טקהאשי, עובדת בת 24 שקפצה אל מותה מחלון חדרה בדצמבר 2015. בחודש שקדם להתאבדותה היא עבדה 105 שעות נוספות.

התופעה של מוות כתוצאה מעומס יתר בעבודה ביפן נפוצה בעיקר בקרב עובדי צווארון לבן, אך מתפשטת גם לפלחים נוספים בשוק העבודה. מחקר ממשלתי שפורסם בשנה שעברה מצא כי אחד מכל חמישה עובדים נמצא בסיכון למוות מעבודת יתר מאחר שהוא עובד יותר מ-80 שעות נוספות מדי חודש.

יפן רכבת נוסעים
עובדים יפנים ברכבת התחתיתצילום: Stuart / silverfox09

מדי שנה מתאבדים ביפן כ-2,000 בני אדם כתוצאה מלחצים הקשורים לעבודה, לפי נתוני הממשלה.

העובד הראשון ביפן שנקבע באופן רשמי כי התאבד כתוצאה מעומס יתר בעבודה היה אף הוא עובד של חברת הפרסום דנטסו שנטל את חייו בשנת 1991. איקירו אושימה, בן 24, לא זכה ולו ליום חופש אחד במשך 17 חודשי עבודה, ונהג לישון מדי לילה בממוצע רק שעתיים. עם זאת, בתביעה שהוגשה נגד החברה בשנת 1997 בעקבות התאבדותו, טענה דנטסו כי בעיות אישיות הן שגרמו לו להתאבד.

מומחים בתחום העבודה וארגונים אזרחיים דורשים זה עשרות שנים להכניס שינויים בחוקי העבודה של יפן ולהכיר בחומרתה של תופעת "קארושי". מאמצים אלו הובילו לחקיקת חוק בשנת 2014 שעודד שיפור בתנאי התעסוקה אולם לא חייב חברות לנקוט בצעדים על פי חוק.

מוקדם יותר השנה החלה הממשלה בגיבוש תוכנית שתגביל ל-100 את מספר השעות הנוספות המותרות בחודש, אולם מבקרי התוכנית טוענים כי נדרשת תקרת שעות נמוכה אפילו יותר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker