אלפי ישראלים תקועים: חברת התעופה מונרך מפסיקה את פעילותה

תוכניותיהם של אלפי ישראלים שרכשו כרטיסי טיסה לתקופת החגים בסימן שאלה ■ רשות התעופה האזרחית הבריטית הקימה אתר ייעודי ללקוחות מונרך ופועלת למציאת טיסות חלופיות ■ נציגי החברה בישראל: "אנחנו בשוק, קמנו לבוקר שחור. אנחנו מנסים להבין מה לעשות עם הנוסעים הישראלים"

רינה רוזנברג קנדל
גרדיאן
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מונרך
מטוס של חברת מונרךצילום: בלומברג

חברת הלואו קוסט הבריטית מונרך הודיעה אמש (א') כי הפסיקה את פעילותה וכי כל טיסותיה בוטלו, בעקבות הודעה על פתיחת הליך כינוס נכסים. בכך השתבשו תכניות החג של אלפי ישראלים שהזמינו כרטיסי טיסה של החברה.

מאות נוסעים שאמורים להמריא היום מלונדון לישראל ובחזרה כבר מחפשים חלופות, לאחר שהטיסה שאמורה לצאת מלונדון לישראל בשעה 14:00 רשומה בשדה התעופה לוטון הלונדוני כמבוטלת.

רשויות התעופה בבריטניה הודיעו כי במהלך השבועיים הקרובים ועד 16 באוקטובר הן יפעלו להחזיר את כל הנוסעים שמחוץ לגבולות בריטניה חזרה למדינה. לצורך כך הן חכרו מטוסים, וכבר הלילה יצא מנתב"ג מטוס של חברת טיטאם  קוד ZT בשעה 23:00 בלילה במקום הטיסה המקורית שהיתה שהיתה אמורה לצאת ב-22:15 בלילה.

עם זאת, נוסע שנמצא בבריטניה ואמור להגיע לישראל לא יוכל לעלות על הטיסות המיוחדות האלו ויהיה עליו לדאוג לעצמו דרך סוכן נסיעות או בכל דרך אחרת לטיסה חלופית. כל נוסע שיוצא מנתב"ג ואמור היה להמריא הלילה ללונדון באמצעות מונרך יוכל לעלות על הטיסה, לא משנה באיזו אזרחות הוא מחזיק.

לא כל הטיסות שבוטלו יופעלו על ידי חברה טיטאם ועדכונים ימסרו על בסיס יומי לגבי איזה חברות יפעילו את הטיסות. בכל הטיסות יהיו נציגים של השגרירות הבריטית בשדה התעופה ליד שער 32 ובדלפקים.

נוסע שמסלול הטיסה שלו מתחיל בישראל, ויש לו כרטיס טיסה חזור, יוכל לעלות לטיסה אך במעמד הצ'ק אין יובהר לו שטיסת החזור שלו מבוטלת ועליו למצוא בעצמו טיסה חלופית.

מונרך מפעילה שש טיסות שבועיות מישראל לבריטניה, שלוש מהן יוצאות מנתב"ג ונוחתות בשדה התעופה לוטון בלונדון, ועוד שלוש טיסות נוחתות בשדה התעופה במנצ'סטר. בנוסף מפעילה החברה טיסה עונתית מנובמבר עד מארס משדה התעופה עובדה ללוטון.

בנציגות של מונרך בישראל לא מצליחים לספק תשובות בשלב זה לגבי השאלה האם טיסות החברה יתקיימו היום או בימים הקרובים ומה על הנוסעים שמחזיקים כרטיסי טיסה לעשות, "אנחנו בשוק, קמנו לבוקר שחור. אנחנו מנסים להבין מה לעשות עם הנוסעים הישראלים ומי יכסה את כל העלויות של הטיסות החלופיות", אומרים בחברה.

ממשלת בריטניה דאגה לטיסות חלופיות ללקוחות מונרך שהיו אמורים לעלות על טיסות מונרך לבריטניה בזמנים שיהיו קרובים ככל הניתן לזמן הטיסה המקורי. רשות התעופה האזרחית בבריטניה הודיעה כי היא חכרה מטוסים להחזרת 110 אלף לקוחות החברה שנמצאים מחוץ למדינה וטיסותיהם בוטלו. בנוסף לטיסות אלו, החברה ביטלה 300 אלף הזמנות לטיסות עתידיות.

הרשות הקימה אתר ייעודי עבור לקוחות מונרך ובו מידע על הטיסות שלהם ונושאים אחרים. כמו כן הופעל גם קו חם ללקוחות החברה שמספרו 330330 1753 44 +

מונרך, שמוכרת טיסות זולות וחבילות נופש לכ-100 יעדים ברחבי העולם, דיווחה על הפסד של 291 מיליון ליש"ט בשנת התקציב שהסתיימה באוקטובר 2016, לעומת רווח של 27 מיליון ליש"ט ב-12 החודשים המקבילים.

ההודעה על ביטול רישיון הטיסות של החברה היתה צפויה. מועד חידוש הרישיון היה 30 בספטמבר, כאשר הרגולטורים בבריטניה האריכו את תוקפו ב-24 שעות ל-1 באוקטובר. בשנה שעברה החברה נזקקה להארכה של 12 יום לחידוש רישיון הטיסה שלה, והצליחה לחדשו רק לאחר שבעלת השליטה בחברה – חברת ההשקעות גרייבול – הצליחה לארגן חבילת חילוץ של 165 מיליון ליש"ט.

התחרות הגוברת באירופה גובה מחיר כבד מחברות הלואו קוסט. לפני כחודש וחצי הודיעה חברת אייר ברלין כי הגיעה לחדלות פירעון לאחר שאתיחאד, חברת התעופה מאבו דאבי שהיתה בעלת המניות העיקרית בה, הפסיקה לתמוך בה פיננסית.

מונרך פועלת מאז 1968 והיא חברת התעופה החמישית בגודלה בבריטניה. החברה מעסיקה 2,750 עובדים שרובם בבריטניה.

בעקבות הפסקת פעילות מונרך הודיעה חברת התעופה וויזאייר כי תציע תעריפים מיוחדים לנוסעי מונרך בישראל ובלונדון. לפי הודעת החברה, נוסעים שמחזיקים בידיהם כרטיס טיסה של מונרך בקו תל אביב-לונדון (לוטון) יוכלו להזמין כרטיס טיסה חלופי של וויזאייר בעלות של 559 שקל לכיוון אחד, לא כולל העלאת מזוודה לבטן המטוס. האפשרות להזמין את הטיסה במחיר זה תלויה בתפוסת המושבים בה, ולכן בחברה ממליצים להזמין את המקום בהקדם. למטרה זו הקימה וויזאייר דף ייעודי באתר החברה, בו מתבקשים נוסעי מונרך להזין את מספר ה-PNR של הכרטיס שברשותם.

עם זאת, לנוסעי מונרך שמחפשים כרטיס חלופי ולא אמורים להמריא מחר, מומלץ לבדוק מה המחירים שמציעה וויזאייר בלי קשר למחיר המיוחד הניתן להם. מבדיקה אקראית שערך TheMarker נמצא כי במקרים מסוימים ניתן להשיג כרטיס במחירים נמוכים יותר. כך למשל, כרטיס טיסה בוויזאייר מנתב"ג ללוטון במוצאי שבת עולה 519 שקל, וביום שלישי הבא עולה 479 שקל. כרטיסי הטיסה בכיוון השני, מלונדון לישראל, יקרים יותר והמחיר המיוחד שוויזאייר מציעה יכול בהחלט להשתלם לנוסעים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker