"כמו רעל למטבעות": מה עלול לקרות אם קטלוניה תכריז על עצמאות?

בחברות ספרדיות חוששים כי העימות בין קטלוניה לממשלה המרכזית במדריד, המנסה למנוע את קיום משאל העם, ירתיע משקיעים זרים ■ שר האוצר של ספרד: התמ"ג של קטלוניה יצנח ב–30% אם תקבל עצמאות ■ פוליטיקאים קטלונים: בטווח הארוך, ביכולתנו לשגשג כלכלית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עימותים בין שוטרים ומפגינים בברצלונה, הבוקרצילום: Manu Fernandez/אי־פי

אנשי עסקים בקטלוניה מז­הי­רים כי אי־יציבות פוליטית, אלימות ואי־ודאות עלולות להר­תיע משקיעים ולפגוע בכלכלה, בעקבות התגברות המתיחות לקראת משאל העם על עצמאות החבל, שאמור להתקיים היום.

גודלה של כלכלת קטלוניה, אחד האזורים העשירים בספרד, הוא כגודל כלכלת פורטוגל כולה, והממשל המקומי התחייב כי אם התוצאה במשאל העם תהיה "כן", הוא יכריז על עצמאות בתוך 48 שעות — על אף פסיקת בתי המשפט בספרד כי משאל העם אינו חוקי וכוונתה של מדריד למנוע אותו. בברצלונה, הבירה הפוליטית והעסקית של קטלוניה, העלו רבים חששות מהחרפה מהירה במתיחות.

"החלטות לא מתקבלות והש­קעות נדחות כבר עכשיו", אמר בורחה גרסיה־נייטו, מנכ"ל חברת ההשקעה הפרטית המקומית ריווה אי גרסיה (Riva y García). "זה כבר משפיע לרעה על הכלכלה, והבעיות האלה כנראה רק מתחילות".

העימות בין הרשויות במדריד לבין הממשל המקומי עלול להתפתח למשבר החוקתי החמור ביותר בספרד זה כמעט ארבעה עשורים. עשרות אלפי מפגינים צפויים לצאת לרחובות היום, כדי למנוע מהמשטרה להוציא לפועל את הצווים להפסיק את ההצבעה.

חברות בינלאומיות יעבירו מטות

אנשי העסקים חוששים גם משיבושים בטווח הארוך יותר על רקע המאבק בין ברצלונה למדריד. קטלוניה הרחיבה את סוכנות גביית המסים שלה השנה והגדילה את מצבת כוח האדם בה ב–75% ל–700 עובדים, בתקווה להניח את ידה על מיליארדי יורו שכיום מגיעים למדריד. "אנחנו עלולים להיקלע למצב שבו הממשל בקטלוניה מנסה לגבות מסים מחברות", אומר חיימה מאלט, יו"ר לשכת המסחר של ארה"ב בספרד.

מאלט אמר כי לכמה חברות בקטלוניה — ספרדיות וגם בינלאומיות — יש כבר ניירת מוכנה להעברת המטה שלהן מהחבל במקרה של קבלת עצמאות. הוא סירב לנקוב בשמן של החברות שעורכות הכנות. "חברות צריכות ודאות משפטית", אמר.

חברות אמריקאיות, ובהן פרוק­טר אנד גמבל ודאו־דופונט, הן בין המשקיעות הזרות הגדולות ביותר בספרד, ויש להן פעילות בקטלוניה. חברות אירופיות, כמו פולקסווגן, ניסאן ונסטלה, פועלות גם הן באזור. גרסיה־נייטו אמר כי חלק מהלקוחות העשירים יותר שלו מתכוננים אף הם לעבור אם קטלוניה תיהפך לעצמאית — אבל הוסיף כי סביר להניח שהחבל לא יקבל עצמאות.

מנכ"לים רבים טוענים שקטלוניה בסופו של דבר לא תעזוב את ספרד, בעיקר משום שמדריד יכולה, כמוצא אחרון, להפעיל את סעיף 155 של החוקה הספרדית, המתיר לממשלה המרכזית להשתלט על הממשל בחבל אזורי אם הפר את החוק הספרדי או פעל בניגוד לאינטרס הכללי של המדינה. עם זאת, סעיף 155 מעולם לא הופעל, ואנשי עסקים מזהירים כי צעד דרסטי כזה יגביר את האי־ודאות הפוליטית וילבה את הרגשות הבדלניים.

לואיס דה גוינדוס, שר האוצר של ספרד, טען באחרונה כי העצ­מ­אות תפגע בכלכלה הקטלונית בכמה דרכים. הוא אמר ל"פייננשל טיימס" כי היפרדות מספרד תוביל לנפילה של 30% בתמ"ג של האזור, משום שקטלוניה לא תהיה חברה באיחוד האירופי ובגוש היורו. הוא הוסיף כי הדבר יגרור משבר בנקאי. לפני שנתיים, הבנקים הגדולים בספרד הזהירו כי ישקלו מחדש את פעילותם בקטלוניה אם החבל יקבל עצמאות וייצא מגוש היורו.

מפגינים נגד משאל העם בקטלוניה, מדרידצילום: SUSANA VERA/רויטרס

חמישית מהתמ"ג ורבע מהיצוא של ספרד

ואולם עצמאות לקטלוניה צפויה להסב בעיות כלכליות גם לספרד. האזור, שנחשב למוקד ייצור חשוב, אחראי לחמישית מהתמ"ג של ספרד, ולרבע מהיצוא. המסים שהוא משלם עולים על הנתח שהוא מקבל מהממשלה.

פוליטיקאים קטלונים אומרים כי עצמאות תביא את החבל לשגשוג בטווח הארוך, בהתחשב בעובדה שזהו אחד המחוזות העשירים ביותר בספרד, עם אוכלוסייה של 7 מיליון בני אדם, בדומה לדנמרק או שווייץ. הם גם טוענים כי כמדינה עצמאית, קטלוניה תהיה עשירה יותר — משום שלא תצטרך לשלם מסים למדריד, המסבסדים אזורים עניים יותר בספרד. אחת הסיסמאות הרווחות בקטלוניה היא "מדריד שודדת אותנו" (Madrid nos roba).

קרלס פוג'דמון, הנשיא הקטלוני, אמר כי הצבעה בעד עצמאות תהיה הבסיס לדיונים עם האיחוד האירופי, וכי קטלוניה לא בהכרח תסולק מהאיחוד ומגוש היורו. עם זאת, ז'אן קלוד יונקר, נשיא הנציבות האירופית, אמר באוגוסט כי קטלוניה עצמאית תצטרך להגיש בקשה רשמית להצטרפות לאיחוד, צעד שספרד בוודאי תעשה ככל יכולתה כדי להכשילו.

כמה מנהלים בכירים של חברות בקטלוניה טוענים שעצמאות תשחרר את האזור מהמגבלות של מדריד ותעודד את הפיתוח הכלכלי שלו. "כמדינה עצמאית נוכל לחוקק חוקים משלנו ולהחליט היכן להשקיע את המסים באופן שמתאים יותר לכלכלה שלנו, המבוססת על ייצור ומונעת מיצוא", אמר ג'ורדי פיקה, איש עסקים מברצלונה המשמש יועץ לקבוצת תעשייה אמריקאית.

גם פיקה היה שותף לחשש בקרב הקהילה העסקית מהעמקת המתיחות בשבועות הקרובים, אך הוא מאשים את מדריד ולא את קטלוניה בעימות. "כולנו חוששים שמדריד תתחיל לנהוג באלימות ברחובות, כדי להפחיד אנשים ולהרתיע אותם מהצבעה וכדי להצדיק את הדיכוי שלה", אמר.

רוב אנשי העסקים אומרים שהם רוצים כי הפוליטיקאים ימצאו דרך לפתור את הקונפליקט בדרכי שלום. "קטלוניה כנראה לא תיהפך לעצמאית באוקטובר", אמר ג'ורדי אלבריך, מזכ"ל סרקלה ג'אקונומיה, התאחדות עסקים מברצלונה, "אבל כל המתיחות והאי־ודאות גורמות לכולם להיות עצבניים מאוד. הפוליטיקאים צריכים ליצור שוב דיאלוג".

תוצאות המשאל עלולות להפיל את האג"ח של ספרד

ברצלונהצילום: Emilio Morenatti/אי־פי

המשקיעים ממתינים ליום שאחרי משאל העם על עצמאות קטלוניה. עצם הרעיון ש–16% מאוכלוסיית בספרד עלולים לצמצם את שטחה ולחמוק מחוקיה ומהתחייבויות המס שלהם אינו מדאיג את המשקיעים; הם מחכים לראות מה יעשו הקטלונים ביום שאחרי.

רבים מהמשקיעים מעריכים כי תגובת השווקים בכל מקרה תהיה מתונה. "לספרד אין שוק גדול ונזיל של חוזים עתידיים על האג"ח שלה, כך שיש הרבה פחות פעילות ספקולטיבית מבצרפת או באיטליה", אמר לבלומברג רפאל גיירדו, אסטרטג בנטיקסיס אסט מנג'מנט, המנהלת נכסים בשווי 367 מיליארד יורו, לרבות אג"ח ספרדיות.

האג"ח הממשלתיות של ספרד ייפגעו אם הבדלנים ייתפשו כמנצחים, אמר אור­לנ­דו גרין, אסטרטג בקרדי אגריקול. "אם הם יצליחו להשיג שיעורי הצבעה גבוהים, בהנחה שהמשאל אכן יתקיים, וינצחו, תשואות האג"ח יעלו, במיוחד בהשוואה לאג"ח הגרמניות".

מארק־הנרי תומין, אסטרטג אג"ח בסוסייטה ז'נרל, אמר כי הוא אינו צופה הכרזת עצמאות קטלונית. אם זה יקרה, תשרור אי־יציבות פוליטית, שתוריד את מחירי האג"ח הממשלתיות של ספרד מול האג"ח הגרמניות, והאג"ח ארוכות הטווח ייפלו לעומת הקצרות. עם זאת, ההשפעה עשויה להתמתן הודות לתוכנית רכישות האג"ח של הבנק המרכזי של אירופה (ECB), שקנה באוגוסט אג"ח של ממשלת ספרד בשווי 5.1 מיליארד יורו, לדברי אריק אוינוין, אסטרטג ב–BNP פאריבה בלונדון. "ייתכן שתהיה ירידה קלה בימים הראשונים, אבל אחר כך חלק מהמש­קי­עים יחזרו".

ומה לגבי תרחיש שבו תוכרז עצמאות, אך ממשלת קטלוניה תושעה? "השוק לא מתמקד בתרחיש כזה כעת", אמר אוליביה דולירה, מנהל כספים ב–UBP, המהמר על היחלשות של היורו. אך אם ממשלת ספרד תגביר את הצעדים נגד הבדלנים, "זה בהח­לט יוסיף רובד נוסף של לחץ על היורו".

"משאלי עם הם כמו רעל למטבעות", אמרה קתלין ברוקס, מנהלת מחקר בחברת המסחר סיטי אינדקס בלונדון. "אם השוק יראה כאוס, שבו אף אחד לא יודע מה קורה, היורו עלול ליפול ב–1%–2%, ותשואות האג"ח יזנקו. אם תהיה תנודה גדולה מאוד, זה יפגע במטבע אף יותר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker