הטכנולוגיה הבאה שיכולה לשנות את העולם - כמו האייפון

מכוניות חשמליות הן עדיין חלק קטן משוק הרכב - אך זה עשוי להשתנות במהרה אם שלוש טכנולוגיות חדשות ישלבו כוחות ■ המפסידה העיקרית תהיה תעשיית הנפט

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מכונית חשמלית של טסלה
לוגו בלומברג
בלומברג

חלפו 10 שנים מאז שאפל שיחררה לעולם פרץ של חדשנות ששינה לחלוטין את תעשיית הטלפונים הניידים. המכוניות החשמליות, עם מעט עזרה מתחום שיתוף הנסיעות ומהמכוניות האוטונומיות, יכולות להביא לאותו שינוי בשימוש בנפט.

עלייתה של טסלה והחברות היריבות יכולה לקבל דחיפה חזקה משירותים משלימים של אובר וחברת וויימו של אלפבית, בדיוק כמו שהאייפון רכב על תעשיית האפליקציות והאינטרנט המהיר כל הדרך לשליטה בשוק שבו היו ענקיות כמו נוקיה.

שילוב שלוש הטכנולוגיות בצורה של מכוניות חשמליות אוטונומיות שזמינות לפי בקשה יכול לשנות את הדרך שבה אנשים מתניידים ולסתור את התחזיות שטוענות כי מכוניות שמונעות על ידי סוללה ישפיעו בצורה מוגבלת על הביקוש לנפט בעשורים הבאים.

"המכוניות החשמליות לא ישפיעו כל כך בזכות עצמן", אומר דיוויד איתון, ראש חטיבת הטכנולוגיה בענקית הנפט BP. "אך כאשר אתה מוסיף להן שיתוף נסיעות, המספרים יכולים להיות גבוהים בהרבה".

רוב התחזיות רואות בהתרחקות מנפט במגזר התחבורה תהליך מצטבר שמונחה על ידי ההשתפרות האיטית בעלות וביכולת של הסוללה ובהתחזקות הרגולציה על פליטות מזהמים. אולם שינויים כלכליים גדולים הם לעיתים נדירות כל כך פשוטים, אומר טים הרפורד, כלכלן שעומד מאחורי ספר ותוכנית רדיו של הבי.בי.סי על חידושים היסטוריים ששיבשו את הכלכלה.

שינוי מערכתי

"הדברים האלו מסובכים בהרבה", הוא אומר. במקום שהמנוע החשמלי יחליף בהדרגה את מנוע הבעירה הפנימית במודל השימוש הנוכחי, ככל הנראה יהיה שינוי מערכתי ברמה מסוימת. זה מה שקרה לפני 10 שנים. האייפון לא הציע רק דרך חדשה לשוחח בטלפון – הוא יצר כלכלה חדשה לגמרי לחברות בשווי מיליארדי דולרים כמו רוביו, יצרנית המשחק אנגרי בירדס, או וואטסאפ. האופי הבסיסי של תעשיית הטלפונים הניידים השתנה וחברות קיימות כמו נוקיה ובלאקברי הוחלפו על ידי האייפון ויצרני מכשירי האנדרואיד כמו סמסונג.

כיום, טסלה של אילון מאסק ויצרניות מכוניות מבוססות כמו ג'נרל מוטורס מנסות להפוך את המכוניות שלהן למוצר נחשק על ידי הצרכנים. חברות שיתוף הנסיעות כמו אובר וליפט הופכות את הנסיעה לשירות שמתבצע על פי דרישה ו-וויימו בוחנת מכוניות אוטונומיות לחלוטין בכבישי קליפורניה ואריזונה.

שילוב של שלושת הגורמים הללו, כמו לדוגמא דרך השקעה של אלפבית בליפט, מוביל למודל חדש של תחבורה כאלטרנטיבה מושכת וזולה לבעלות המסורתית על רכב, כך לפי RethinkX, מכון מחקר שבוחן כיצד הטכנולוגיה משבשת את תעשיית הרכב.

אחד היתרונות של המכוניות החשמליות הוא פשטות מכנית, שהופכת אותן למתאימות יותר לשימוש בתכיפות גבוהה יותר שמאפשרת טכנולוגיית המכוניות האוטונומיות, אומר פרנצ'סקו סטראצ'י, מנכ"ל אנל – החשמל הגדולה באיטליה. "אני לא רואה את הטכנולוגיה האוטונומית נכנסת למכוניות בעלות מנוע בעירה פנימית", הוא אומר.

צילום: בלומברג

לאחר שפירקו את מכוניות השברולט בולט של ג'נרל מוטורוס, ב-UBS  הגיעו למסקנה כי היא מצריכה מעט מאד תחזוקה – בגלל שלמכונית החשמלית יש שלושה חלקים זזים לעומת 133 חלקים במכונית בעלת מנוע ארבעה צילינדרים.

"התחרותיות תלויה בשימוש במכונית", אומר לזלו וארו, הכלכלן הראשי בסוכנות האנרגיה הבינלאומית. מכונית אובר מכסה מרחק גדול יותר ב-33% ממכונית משפחתית של מעמד הביניים באירופה, ובכך מדגישה את היתרון של עבודה בעלויות נמוכות – כדי שמעבר למכונית חשמלית יהיה כדאי מחיר הנפט צריך להיות 30 דולר לחבית", הוא אומר.

אובר על סטרואידים

העלות הכוללת של בעלות על מכונית חשמלית שמשמשת לשיתוף נסיעות תשתווה לזו של מכונית מונעת בבנזין ב-2020, חמש שנים מוקדם יותר מהעלות של מכוניות בבעלות פרטית, לפי הסוכנות לאנרגיה חדשה של בלומברג.

אובר כבר מתכננת כי שירות אוברX בלונדון יהיה היברידי או חשמלי לגמרי עד 2019. יריבתה, ליפט, מתכננת לספק לפחות מיליארד נסיעות במכוניות אוטונומיות חשמליות עד 2025, וטוענת כי ניתן להשתמש בהן ביעילות רבה יותר ממכוניות שמונעות בבנזין.

השילוב הזה יהיה "אובר על סטרואידים", אומר סטיבן מרטין, מנהל הדיגיטל הראשי וסגן נשיא בחטיבת קשרי אנרגיה של ג'נרל אלקטריק. "ברגע שהמכוניות האוטונומיות יוכלו לפעול באופן מלא בכבישים, אני לא אהיה מעוניין להיות בעלים של מכונית כזו ואעדיף הירשם כמנוי לשירות הסעות", הוא אומר.

המכשולים האוטונומיים

המעבר למכוניות אוטונומית אולי לא ייעשה באותה מהירות שבה התרחשה מהפכת הסמארטפונים בגלל ריבוי הרגולציה, החוקים, ובעיות התנהגויות ואתיות. טכנולוגיית הנהיגה האוטונומית תהיה זמינה ב-2020, אך לא תאומץ באופן נרחב עד 2030, לדברי הסוכנות לאנרגיה חדשה של בלומברג.

למרות זאת, המעבר למכוניות חשמליות יכול לגרום לירידה בביקוש לנפט בעד 8 מיליון חביות ליום עד 2040, יותר מ-7 מיליון חביות הנפט שמייצאת סעודיה בכל יום. לירידה כזו בביקוש עשויה להיות השפעה משמעותית על מחיר הנפט. ירידה של 1.7 מיליון חביות ליום בצריכה העולמית ב-2009-2008 בזמן המשבר הכלכלי גרמה לנפילה במחירי הנפט מ-146 דולר לחבית ל-36 דולר לחבית.

זה לא אומר שענקיות הנפט כמו BP ואקסון מוביל בדרכן ליפול כמו נוקיה. בעוד שהנפט לשימושי תחבורה מהווה את רוב המכירות שלהן, יש להן גם עסקים עצומים בהפיכת הנפט לכימיקלים שבהם משתמשים לשלל מוצרים החל מפלסטיק ועד דשן. בנוסף, הן משתמשות בגז ובאנרגיות מתחדשות, ולשניהם תהיה דרישה עם העלייה בביקוש לחשמל.

גם אם שוק המכוניות החשמליות יצמח במהירות רבה, לפי תחזיות הסוכנות לאנרגיה חדשה של בלומברג, העולם צורך כיום 95 מיליון חביות נפט ביום ומקורות אחרים לביקוש ימשיכו לגדול, אומר ספנסר דייל הכלכלן הראשי ב-BP. ענקית הנפט צופה כי מכוניות חשמליות יקטינו את הביקוש לנפט במיליון חביות ליום עד 2035, אך מכירה באפשרות לפגיעה קשה יותר במידה והתעשייה תחווה אירוע כמו השקת האייפון.

ההיקף של פוטנציאל השיבוש שיש לטכנולוגיות אלו מקשה על תחזית מדויקת לעתיד. כאשר סטיב ג'ובס חשף את האייפון מעט מאד אנשים ציפו כי זה יגרום בעיות לכולם החל מיצרני מצלמות ועד ליצרני מסטיקים.

"הסמארטפון והאפליקציות איפשרו עסקים ממודל חדש", אומר טוני סבה, כלכלן באוניברסיטת סטנפורד ואחד ממייסדי מכון המחקר RethinkX. "השילוב של שיתוף נסיעות, מכוניות חשמליות ומכוניות אוטונומיות יכול לשבש תעשיות רבות: חנייה, ביטוח, ביקוש לנפט וקמעונות". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker