ההצלחה הנסתרת של אובר: משלוחים ממסעדות

שוק משלוחי המזון בעולם מגלגל הכנסות של 100 מיליארד דולר בשנה ■ הפעילות של אובר בתחום צמחה פי 24 בשנה האחרונה, והמסעדנים שנעזרים בה מדווחים על גאות בביקושים שירות אובר־איטס זמין ב-120 שווקים בעולם - וב-27 מהערים רשמה אובר רווח

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בוב גורדון (במרכז) בקפה פוטפרינטס
בוב גורדון (במרכז) בקפה פוטפרינטסצילום: SAM HODGSON / NYT

במשך שנים טיפל בוב גורדון, הבעלים של פוטפרינטס קפה בברוקלין, במשלוחי הארוחות מהמסעדה שלו ללקוחות. כשהחליט לעבוד בראשונה עם ספק משלוחים חיצוני — UberEats, זרוע המשלוחים של ענקית הנסיעות אובר — הוא חשש מכך.

ואז החלו ההזמנות לזרום. "לא היינו מוכנים לביקוש שיגיע מאובר־איטס", אמר גורדון, 46. "אני הבעלים ונאלצתי לעבוד בבישול שלושה שבועות רצופים רק כדי לעמוד בביקוש".

אובר נדחקה בהצלחה לשוק משלוחי המסעדות הצפוף והתחרותי בזכות אנשים כמו גורדון. אובר־איטס עשויה לייצר צמיחה עצומה עבור החברה שזה עתה החליפה מנכ"ל ושוקלת לצאת להנפקה בעוד 18–36 חודשים. עבור דארה קוסרושאהי, המנכ"ל, 'אובר־איטס היתה הפתעה נהדרת', אמר מקור יודע דבר שדיבר עמו.

שירות אובר־איטס זמין ב–120 שווקים בעולם, ובמקומות כמו טוקיו, טאיפה וסיאול הוא מתבלט יותר משירות הנסיעות של אובר. לדברי החברה, מספר הנסיעות בשירות גדל פי 24 ויותר בין מארס 2016 למארס 2017. נכון ליולי, אובר־איטס היה רווחי ב–27 מ–108 הערים שבהן הוא פועל. אובר סירבה לחשוף את הכנסות השירות.

.

"יש מגמה גלובלית לעבור לשליחויות", אמר ג'ייסון דרוג', סגן נשיא של UberEverything, החטיבה תחתיה פועלת אובר־איטס. "אנשים משתמשים בטלפונים ניידים, ויש שינוי מהותי בדרך שבה הם אוכלים".

אובר נכנסה מאוחר לתחום משלוחי המזון, שוק של 100 מיליארד דולר, המהווה 1% מכלל שוק המזון העולמי, לפי מחקר של מקינזי.

חברות משלוחי המזון מתחלקות לשתי קטגוריות: חברות כמו גראבהאב, המציגות מסעדות שעושות שליחויות בעצמן דרך פורטל מקוון, וחברות שירותים מלאים, כמו Postmates ואובר־איטס, שמקבלות הזמנות מסועדים ומביאות את המזון מהמסעדה. המסעדות בדרך כלל משלמות שיעור קבוע מההזמנה כעמלה, והלקוחות משלמים דמי משלוח בנוסף.

יותר מ–2 מיליון נהגים רשומים

התחרות קשה. פוסטמייטס, שהוקמה לפני שש שנים, גייסה יותר מ–250 מיליון דולר, ומעסיקה 100 אלף נהגי משלוחים. היא מביאה 2.5 מיליון משלוחים מדי חודש. גראבהאב, הנסחרת בבורסה בניו יורק, נהנתה מהכנסות גולמיות של 3 מיליארד דולר, עם בסיס של 8.17 מיליון לקוחות.

אמזון ניסתה את מזלה בתחום משלוחי המזון בשווקים מסוימים, ועשויה להרחיב את הפעילות בעקבות רכישת רשת מרכולי הול פודס. געת היא מהווה איום גדול על החברות בתחום.

היתרון של אובר, לדברי החברה, הוא שיש לה רשת של יותר מ–2 מיליון נהגים. כדי להסיע מזון לא צריך לעמוד בדרישות של הסעת נוסעים, ולכן מאגר הנהגים יכול להיות גדול יותר — כולל אוברבייק — משלוחים באופניים. מבחינה לוגיסטית, היא מיפתה בשנים האחרונות את הערים וגם בכך יש לה יתרון. החברה מעסיקה מדענים שמנתחים את הנתונים על הזמנות לקוחות והעדפות, כדי לסייע למסעדות לשפר את השירות.

גורדון, מפוטפרינטס קפה, נהנה מההשקעה הזאת של החברה. השירות סייע לו להגיע ללקוחות חדשים מחוץ לקהילה של בני האיים הקריביים, בלי שיצטרך לפרסם או לקדם את העסק שלו בפייסבוק או בגרופון, כפי שעשה בעבר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker