ילן: ייתכן שטעינו בתחזית האינפלציה; לא נחכה שתגיע ל-2%

יו"ר הבנק הפדרלי הודתה כי מגמות האבטלה, השכר והאינפלציה בארה"ב שונות מכפי שחזו בכירי הבנק המרכזי

סוכנויות הידיעות
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות
בלומברג

יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, אמרה היום כי ייתכן שהבנק המרכזי הפריז בהערכת איתנות שוק התעסוקה והאינפלציה בארה"ב, וכי עקב כך צמצום המדיניות המוניטרית המרחיבה צריך להיות הדרגתי.

עם זאת, היא הוסיפה כי הפד צריך להיזהר גם מפני שינוי הדרגתי מדי במדיניות. "יהיה זה פזיז להותיר את המדיניות המוניטרית ללא שינוי עד שהאינפלציה תחזור לרמה של 2%", אמרה ילן בנאום שנשאה בעיר קליבלנד.

"יתכן שעמיתי ואני לא הערכנו נכונה את חוסנו של שוק העבודה, ואת המידה שבה תחזיות האינפלציה לטווח ארוך יותר תואמות את יעד האינפלציה שלנו, או אפילו את הכוחות הבסיסיים שמניעים את האינפלציה", אמרה היו"ר בנאום שכותרתו "אינפלציה, חוסר ודאות ומדיניות מוניטרית".

"איך מגבשים מדיניות לנוכח חוסר ודאות כה משמעותית?", המשיכה ילן. "לדעתי, הדבר מחזק את הטיעון בזכות קצב הדרגתי של התאמות. תנועה מהירה מדי עלולה להוביל לשינוי מוגזם במדיניות שנועדה למנוע התפתחויות חזויות שיתכן שלא יתרחשו בסוף".

ג'נט ילן, יו"ר הבנק הפדרלי, במסיבת עיתונאים לאחר ההכרזה על התוכנית לצמצום המאזןצילום: בלומברג

שיעורי האבטלה והאינפלציה הנמוכים מעוררים דאגה בקרב בכירי הבנק הפדרלי מכיוון שהשארת הריבית ברמתה נמוכה לא מותירה מרחב תמרון רב לתמריצים עתידיים במקרה של מיתון כלכלי נוסף.

"אינפלציה נמוכה ומתמשכת כמו זו אינה רצויה מכיוון, שבין השאר, היא בדרך כלל מובילה לרמות ריבית נמוכות בתקופות שגרה, ובכך מעניקה פחות מקום להרחבה של המדיניות המוניטרית כדי להיאבק במיתון", אמרה ילן.

ילן ציינה עוד כי יתכן שכמה מהנחות היסוד של תחזיות הבנק הפדרלי שגויות, וייחסה את אי הדיוקים להאטה מתמשכת בפריון העבודה, תחזיות אינפלציה נמוכות יותר ותהליכים אחרים שהגבילו את הצמיחה ואת האינפלציה.

הדולר מתחזק לשיא של חודש מול המטבעות המרכזיים בעולם, על רקע נאום ילן, והחוזים על הריבית הפדרלית - המשקפים את ציפיות השוק מהריבית בארה"ב - מעניקים כעת הסתברות של 78% לכך שהפד יעלה בדצמבר את הריבית זו הפעם השלישית השנה.

הנאום של ילן בא פחות משבוע לאחר שוועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) החליטה להתחיל להפחית בהדרגה את הנכסים במאזני הבנק הפדרלי, שכולל תיק של 4.2 טריליון דולר באג"ח של ממשלת ארה"ב ואג"ח מגובות משכנאות, החל מהחודש הבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker