פרשנות |

הקרב האחרון של ג'ון מקיין

הסנאטור הרפובליקאי סיכל שוב את ביטול חוק הבריאות של אובמה, ומנע ממיליוני אמריקאים מלאבד את הביטוח הרפואי שלהם; "איני יכול לתמוך במצפון נקי בהצעה" הוא אמר ביום שישי

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ון מקיין בביקור באונייה על שם אבותיו בווייטנאם, ביוני
דפנה מאור
דפנה מאור

ג'ון מקיין הוא גיבור על חזקים: בלי ממש להתכוון לכך, הוא יוצא שוב ושוב נגד אחד האנשים החזקים ביותר בעולם, ואחד האנשים שאף אחד לא רוצה להתעמת עימם - דונלד טראמפ. מקיין, הסנאטור הרפובליקאי מאריזונה היה בעברו טייס קרב שנפל בשבי בוייטנאם, אולם עבור מיליוני אמריקאים מהשכבות החלשות כלכלית בארה"ב, הוא גיבור החלשים. מעשה הגבורה המשמעותי שלו יהיה עמידתו העקשנית החוזרת מול מאמציו של הנשיא דונלד טראמפ לבטל את הרחבת הכיסוי הביטוחי שנעשתה בממשל ברק אובמה. ביטול אובמה-קייר והחלפתו במערכת שמציעים הרפובליקאים משמעה שאנשים חולים, שאין ידם משגת לשלם באופן פרטי עבור טיפולים יקרים, לא יזכו לטיפול רפואי.

ביום שישי הכריז מקיין כי יתנגד להצעה לבטל את חוק שירותי הבריאות בני ההשגה, ובכך קבר את תקוותיהם של חבריו למפלגה הרפובליקאית להצליח במאמץ אחרון למלא את הבטחותיהם לבוחריהם השמרניים להחליף את חוק הבריאות הנוכחי, באופן שיבטל את הביטוח הבריאות למיליוני אמריקאים.

"איני יכול במצפון נקי לתמוך בהצעה", אמר מקיין בהודעה רשמית שפירסם ביום שישי. ההצעה החדשה נכתבה על ידי חברו הטוב בסנאט, לינדסי גרהם מדרום קרולינה, עם ביל קסידי מלואיזיאנה. "אני מאמין שיהיה טוב יותר אם נעבוד ביחד, רפובליקאים ודמוקרטים, ועוד לא ממש ניסינו. איני יכול לתמוך בהצעה בלי לדעת כמה היא תעלה, איך היא תשפיע על פרמיות ביטוח וכמה אנשים יסתייעו או ייפגעו ממנה".

מול הצעת החוק הרפובליקאית יש התנגדות דמוקרטית מוחלטת, ועוד שני סנאטורים שאותתו כי יצביעו נגדה - ראנד פול מקנטקי, וסוזן קולינס ממיין. הראשון מתנגד, אגב, מאחר שההצעה לא מרחיקת לכת מספיק עבור דעותיו הליברטריאניות, שנוקטות בגישה שאין על המדינה להתערב בחיי אזרחיה.

במשך חודשים, דיווח "ניו יורק טיימס", מקיין טען נגד תהליך החקיקה בסנאט, שנמנע משימועים או הליכי כתיבת טיוטת חוק מקובלים, והדיר לחלוטין את הדמוקרטים. הטקטיקות האלו בלתי נסבלות. "חוק בסדר גודל כזה מחייב גישה דו מפלגתית", אמר מקיין.

הנשיא טראמפ הבטיח במהלך מסע הבחירות כי יבטל את הרפורמה המכונה אובמה-קייר, שבמסגרתה הורחב ביטוח הבריאות הממלכתי למעוטי יכולת, מדיקייד, ומעסיקים גדולים נדרשו לספק ביטוח בריאות לעובדיהם. החוק גם הורה על הקמת בורסות מסחר לביטוחי בריאות.

מתחילתו היה מסע הצלב של טראמפ נגד אובמה-קייר לוקה בחסר. בתחילה הוא פעל לבטל את החוק הקיים ללא שתהיה בידו חלופה בכלל. הרעיון הדאיג כל כך את עמיתיו למפלגה, שהוא לא הצליח אפילו להגיש הצעה להצבעה לנוכח התנגדות רחבה. לאחר מכן הגיעו כמה הצעות בזו אחר זו, שלפי הערכות היו שוללות את ביטוח הבריאות מכ-24 מיליון אמריקאים. עיקרן היה שינוי שמיטיב עם חברות הביטוח ומאפשר להן לסרב לבטח אנשים שיש להם "מצב קיים", כלומר מחלה ידועה. הצעת החוק הנוכחית, גרהם-קאסידי, שוללת חלק גדול מהתקצוב שקיבלו מדינות כדי להרחיב את כיסוי מדיקייד לאוכלוסיות מעוטות הכנסה, ומבטלת את בורסות הביטוח הקיימות. במקום זאת תוקם מערכת מצומצמת יותר של מענקים

גם המצב הנוכחי בארה"ב רחוק מלעמוד בסטנדרטים המקובלים במערב: הרפורמה שהעביר אובמה לא סיפקה ביטוח בריאות אוניברסלי ממלכתי לכולם. רק כ-50% מאוכלוסיית ארה"ב מקבלת ביטוח ממלכתי (20% מדיקייד, והיתר ברובו גמלאים שמבוטחים במדיקייר, וקומץ וטרנים), ובין היתר יש רק לחלק ביטוח בריאות בכלל. ההישג העיקרי של הרפורמה היה הרחבת הכיסוי לעשרות מיליוני אמריקאים נוספים, אולם היא כשלה בתחום הקריטי של תמחור. שירותי הבריאות האמריקאים הם היקרים בעולם, בצורה מפלצתית כמעט, שמעידה על כשל שוק קשה. היא מסובכת, מפוצלת, ובנויה בצורה שמאפשרת לרופאים, חברות תרופות וספקים אחרים לגזור את מירב הרווח, עד כדי עושק, מהלקוחות - שהם גם חברות ביטוח, גם הממשל הפדרלי, הלא מבוטחים שנאלצים לשלם מכיסם, וגם המבוטחים שצריכים לשלם השתתפות עצמית מופרכת במקרים רבים.

מאבקו של מקיין נראה הרואי במיוחד בהתחשב בבעיות האישיות שהוא מתמודד עימן עכשיו. הסנאטור בן ה-81 חלה בסרטן מוח קשה, שסיכויי ההחלמה ממנו קטנים. חבריו, מצביעיו ועוד הרבה אנשים מקווים שהקרב על רפורמת הבריאות לא יהיה האחרון שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker