"למכור בראש השנה ולקנות אחרי יום כיפור": אסטרטגיית השקעה תלמודית שמוכיחה את עצמה

אסטרטגיית השקעה בוול סטריט המבוססת על מועדי חגים יהודים עשויה להישמע כמו רעיון מופרך, אך דווקא זקפה הצלחות ב-46 השנים האחרונות ■ תקופת בין החגים שמניבה התשואה הגבוהה ביותר היסטורית: בין יום כיפור לפסח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טקס כפרות לפני יום כיפור בשכונת מאה שערים בירושלים
טקס כפרות לפני יום כיפורצילום: גיל כהן מגן

אסטרטגיית השקעות בוול סטריט המבוססת על מועדי חגים יהודים עשויה להישמע כמו רעיון מופרך, אולם מסתבר כי קיימת אסטרטגיה כזו, ושהיא אפילו מוכיחה את עצמה.

"אולי זו חוכמה תלמודית, אבל מכירת המניות לפני שמונה הימים שבין ראש השנה ליום כיפור סייעה למשקיעים לחמוק מירידות רבות, במיוחד בתקופות של חוסר ודאות", אמר כריסטופר מיסטל, מנהל המחקר של "שנתון סחרן המניות" (Stock Trader's Almanac), בראיון לאתר חדשות הפיננסים "מרקטווץ'".

האסטרטגיה - הידועה באופן בלתי רשמי בתור "למכור בראש השנה ולקנות אחרי יום כיפור" - הניבה תוצאות חיוביות בניתוח רב שנתי מאז 1971 המבוסס על נתוני שנתון סחרן המניות.

מדד המניות דאו ג'ונס נפל באותן שנים בממוצע ב-0.6% בין ראש השנה לבין יום כיפור, אם כי הנתונים מוטים כלפי מטה בגלל שנת 2008, כאשר בשיאו של המשבר צלל מדד מניות הבלו צ'יפ בקרוב ל-21% בין שני החגים. הירידה החציונית של המדד ב-46 השנים האחרונות היתה 0.5%.

האסטרטגיה "מבוססת על כך שסוחרים ומשקיעים רבים עסוקים במנהגים דתיים ובמשפחה, ולכן סוגרים פוזיציות ומחזורי המסחר מתדלדלים ונוצר וקום קנייה", הסביר מיסטל בראיון למרקטווץ'.

עם זאת, ההסתברות להצלחת האסטרטגיה אינה גבוהה בהרבה מהטלת מטבע מכיוון שבמהלך 46 השנים האחרונות, מדד דאו ג'ונס ירד בין ראש השנה ליום כיפור 26 פעמים, אולם עלה ב-20.

דגל ישראל מתנוסס לצד שלט הרחוב של וול סטריט
צילום: רויטרס

לעומת גישת "למכור בראש השנה ולקנות אחרי יום כיפור", ישנה אסטרטגיית השקעה אחרת המבוססת על עיתוי החגים היהודים שהוכיחה את עצמה בעבר בצורה יותר מובהקת סטטיסטית.

בתקופה שבין יום כיפור לפסח רושם מדד דאו ג'ונס ביצועים חזקים מאוד במונחים היסטוריים. לפי נתוני שנתון סחרן המניות, מאז 1971 עלה המדד בממוצע בתקופה שבין שני החגים ב-7.2%, וטיפס ב-33 מתוך 46 השנים האחרונות.

למעשה, הפעם האחרונה שבה השקעה במדד מניות הבלו צ'יפ ביום כיפור ומכירה בפסח לא הניבה תשואה חיובית היתה בשנת 2008.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker